Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
Akmeşe; “Gürkan cevap versin!”
AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, 4 Aralık’ta yapılan altyapı ihalesi ile ilgili dikkat çekici iddialarda bulundu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın cevap vermesini isteyen Akmeşe; “30 yıldan beri bu işler olmuyor da 3 ayda mı olacak? İhale şartnamesinde de ilginç noktalar var. Altyapı ihalesi olmasına rağmen muhtarlık binası, oyun alanları, çocukların oynadığı zıplayan eşek bile ihale kapsamına alınmış” dedi.
28 Mart 2018, 10:22

 

AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, dün parti binasında düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair açıklamalarda bulundu.   

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın külliyedeki daveti için Ankara’ya gideceklerini ifade eden Akmeşe, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamalarla Edirne halkını yanlış bilgilendirdiklerini iddia ederken; “CHP Edirne İl Başkanı’na veya İl Genel Meclisi Başkanı’na cevap verme pozisyonunda değilim. Sadece yanlış verilen bilgileri düzeltmek istiyorum. Sosyal Yaşam Merkezleri üzerinden bir sürü spekülasyonlar yapıldı. Hiç de hoş olmayan bir tablo ortaya çıktı. En son Pekcanlı konuşmasıyla hem tehdit hem de gerçekten maksadını aşan bazı kelimeler kullandı. Nitekim Pekcanlı, açıklamasıyla esas baklayı ağzından çıkarmış oldu. Önemli olan Sosyal Yaşam Merkezi değil, Fevzi Bey’in neyi istemediğini biz burada görmüş olduk” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZI CEMAATLERE Mİ TESLİM EDELİM?”

CHP grubunun Sosyal Yaşam Merkezi’ni Kur’an Kursu olacağı iddiasıyla reddetmesine tepki gösteren Akmeşe, ayrıca;  “CHP’li meclis üyelerinin reddettiği Sosyal Yaşam Merkezleri ile dezavantajlı grupların sosyal kalkınmasına destek olmak hem de bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak amaçlanıyordu. Hemen dediler ki orada Kur’an Kursu açılacak. Biz Müslüman bir ülkede yaşıyoruz, Kur’an’ı da öğrensin. Tabi ki Diyanet’ten öğrenecek. Diyanet, 3 Mart 1924’te Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kuruldu. Bundan daha doğru bir şey olabilir mi? Çocuklarımızı cemaatlere mi teslim edelim. Bunun acısını çektik. Gayet iyi niyetli bir projeyi bu şekilde gündeme getirerek hem bizim hem o mahallelerdeki kardeşlerimizi üzmüştür” diye konuştu.

“KİMSE LAF EBELİĞİ YAPMASIN”

Pekcanlı’nın Roman vatandaşlar için Akmeşe’ye teklif ettiği ev projesine de cevap veren Akmeşe; “Ayrıca raporda maliyetle ilgili bir veri yok. 4 milyon TL’yi nereden çıkarmış, şaşırıyorum. Bu projenin aynısını daha önce Sayın Valimiz yapmış. Faika Erkut Özel Eğitim Meslek Eğitim Merkezi’nde buna benzer bir proje geçen sene yapıldı. Maliyeti 482 bin 876 TL idi. 4 Milyonu nereden çıkarıyor. Ayrıca bir ev projesinden bahsediyor ama evler 33 metrekare. Aman hepsi kalabalık aileler. Nasıl sığar bu insanlar o evlere? Onun dediği projeler Komünist Rusyası’nda yapılan evlerdi. Daha sonra insanlık ayıbı olarak yıkıldılar zaten. Bunlar 50-60 sene geriden geliyorlar. Peki bu insanların yaşam şartlarını düzeltmek, bu evleri yapmak Edirne Belediyesi’nin sorumluluğunda değil mi? Soruyorum Edirne Belediyesi kaç tane ev yapmış Roman vatandaşlara? Ama biz TOKİ vasıtasıyla bu kardeşlerimize Edirne’de bin 702 ev yaptık. Hiç kimse laf ebeliği yapmasın. Edirne Belediyesi Edirne’ye 30 seneden beri ne kazandırmış? 30 yıldan beri Edirne’yi CHP yönetiyor. Edirne halkını doğru bilgilendirsinler. Yalan yanlış haberlerle milleti meşgul etmesinler. Varsa da konuşacakları gelsinler beraber konuşuruz” dedi.

“30 YILDAN BERİ OLMUYOR DA 3 AYDA MI OLACAK?”

İkinci olarak ihalesi yapılan altyapı projesine de değinen Akmeşe; “30 yıldan beri bu işler olmuyor da 3 ayda mı olacak? İhale şartnamesinde de ilginç noktalar var. Altyapı ihalesinde muhtarlık binası, oyun alanları, çocukların oynadığı zıplayan eşek bile ihale kapsamında. Bu altyapı ihalesi. Bu Edirne’ye yazık. Edirneliler bunu hak etmiyor. Bizim bütün amacımız bundan sonraki süreçte kendimizi Edirne’ye iyi anlatmak. Biz onlar gibi Atatürk’ün arkasında yan gelip yatmıyoruz. Hemen her fırsatta Atatürkçülüğü öne çıkarıyorlar. Onlar kadar biz de Atatürkçüyüz” dedi.

“BORULAR PATLADI, ONLAR DA PATLADI”

Son dönemde etkili olan yağışlarla Edirne sokaklarının yine korkunç görüntülere sahne olduğuna dikkat çeken Akmeşe; “Edirne’nin halini herkes görüyor. Yağmur yağıyor, sokaklara çıkamıyoruz. Ayrıca Edirne’nin kanalizasyonu su toplama kanallarına akıyor. Bir yağmurdan sonra Edirne kokuyor. Edirne’nin altyapı haritası yok. Nerede kaçak nerede patlak var bilemiyorlar. İlkel yollarla bulmaya çalışıyorlar. Biz bunları tartışalım. AK Partili belediyeler bu altyapı sorunlarını bitirmiş, biz daha başlayamadık. 1934’te yapılan altyapıyla Edirne’yi idare etmeye çalışıyoruz. İdare ede ede su boruları da patladı, kanalizasyon da patladı, onlar da patladı. Bundan sonra susmak yok konuşacağız.  Nitekim göreceksiniz 2019’da da çok iddialıyız, Edirne Belediyesi’ni alacağız. İnsanlar artık her şeyin farkında” ifadelerini kullandı. Buşra DENGİN

28 Mart 2018, 10:22
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
CHP ve İYİ Parti’den B Planı Gaytancıoğlu da İYİ Parti’ye geçti
​​​​​​​CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nunda içerisinde olduğu 15 CHP’li milletvekili, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla istifa ederek İyi Parti'ye katıldı. "Milli İrade Formülü" ismi verilen bu hamle ile İyi Parti, Meclis'te grup kurma sayısına ulaşarak seçimlere doğrudan katılma hakkı elde etmiş oldu. Konuyla ilgili AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen ve İl Başkanı İlyas Akmeşe de sessiz kalmadı.
Gün çocukların günü
Aydınlanma ışığı 78 yaşında
​​​​​​​Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 78’inci yıldönümü dolayısıyla Edirne Belediyesi’nin katkıları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının organizasyonuyla düzenlenen “Köy Enstitüleri’ni Yeniden Anlamak” konulu konferans kendisi de Köy Enstitüleri’nde eğitim görmüş bir ailenin çocuğu olan Araştırmacı Yazar ve aynı zamanda Tıp Hekimi Dr. Alper Akçam’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
​​​​​​​Özel Fehmi Irmak Kreş ve Gündüz Bakım Evi ile 2011 yılında kurulmuş olan Sezai Irmak Art Academy kardeş okullarının hazırlamış olduğu 23 Nisan Çocuk Şenliği büyük bir coşku ile kutlandı. Şenlikte 3 yaşındaki Maya Topatan, İstiklal Marşı’nın bestelenen kısmını ezbere okuması dikkat çekerken, izleyicilerden büyük alkış topladı. 
ETSO Meclisi’nde kazanan Emre Alp
​​​​​​​Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda geçtiğimiz hafta başlayan seçim maratonu sona erdi. İki listenin yarıştığı Meclis Başkanlığı seçimlerinde Refik Şahin'in 14 oyuna karşılık 27 oy alan Emre Alp, Meclis Başkanı oldu. 133 yıldan sonra ilk kez Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinde görev yapmak üzere seçilen Kadın Meclis üyelerine de günün anlam ve önemine binaen çiçek takdim edildi.
Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
​​​​​​​"Hudut Kartalları", Yunanistan'a kaçma girişimindeki terör örgütü PKK üyesi olduğu iddia edilen kişiyi askeri yasak bölgede yakaladı.
Bu kez protokolde çocuklar var
​​​​​​​Edirne'de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlenen "23 Nisan Çocuk Şenliği"ne katılan çocuklar doyasıyla eğlendi. Şenlikte "Hacivat-Karagöz", "akrobasi", "illüzyon", "maskot bando", "ateş yutan adam" ve "tahta bacak" gösterileri sunuldu.
"Türkiye'de beyzbolun ligini oluşturduk"
Türkiye Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu Başkanı Pazan: "Beyzbol ve softbol ile ilgili birtakım çalışmalar yapıyoruz. Amacımız bu branşlarda da ülkemizi dünyanın her yerinde en iyi şekilde temsil etmek" dedi.
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir