Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
Başaramazsın diyenlere inat…
Trakya Üniversitesi Engelsiz Üniversite Birimi ve Trakya Üniversitesi Yaratıcı Oyun Dans ve Müzik Eğitimi Topluluğu işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte, kendisi de görme engelli bir müzik öğretmeni olan Ali Alpaslan, müzik eğitimi aldığı sırada yaşadığı deneyimleri paylaştı. “Başaramazsın diyenlere inat” pek çok zorluğun üstesinden gelen Alpaslan, şimdi de başka engelli öğrencilerin hayatlarını kolaylaştırmak için çalışıyor. 
13 Nisan 2018, 10:15

 

Trakya Üniversitesi Engelsiz Üniversite Birimi ve Trakya Üniversitesi Yaratıcı Oyun Dans ve Müzik Eğitimi Topluluğu işbirliğiyle Eğitim Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak katılan Ali Alpaslan, eğitim hayatı boyunca yaşadığı deneyimleri öğrencilerle paylaştı. 

Müzik eğitiminin görme engelli bireylere erişiminde yapılması gereken çalışmalara da değinen Ali Alpaslan, Amerika'da görme engelli bireylerin müzik eğitimi almasını kolaylaştıran program hakkında da bilgi verdi.

Söyleşi boyunca ayrıca işitme engelliler için işaret diliyle de tercüme yapıldı.

Doğuştan görme engelli olan Ali Alpaslan, annesinin teşvikiyle küçük yaşta başladığı müzik macerasını bugün bambaşka bir boyuta taşıdı.

Bir yandan bir devlet okulunda müzik öğretmenliği yapan Alpaslan, bir yandan da engelli öğrencilere müzik dersleri veriyor.

Ayrıca Amerika'da görme engelli bireylerin müzik eğitimi almasını kolaylaştıran bir programın Türkiye’ye getirilmesine de aracı olan Alpaslan, yaptığı çalışmalarla örnek oluyor.

Eğitim hayatı boyunca “Ben görme engelli öğrenciyle çalışamam” diyen pek çok öğretmenle karşılaştığını söyleyen Alpaslan, bütün engellemelere rağmen vazgeçmediğine dikkat çekti.

Öğretmenlerin görme engelli bir öğrenciye nasıl ders anlatacaklarını ve hatta sınav yapacaklarını bilmediklerini söyleyen Alpaslan; “Bana nasıl ders anlatacaklarını ve nasıl sınav yapacaklarını sıfırdan öğretmenlere ben öğrettim” dedi.

“ÜNİVERSİTEYİ KAZANMANIN İMKANI YOK DEMİŞLERDİ”

Liseden sonra öğretmenlerinin kendisine “Üniversite sınavlarını kazanmanın imkanı yok” dediğini ama kendisinin daha ilk sene Gazi Üniversitesi’nde Müzik bölümünü kazandığını ifade eden Alpaslan, üniversite de benzer sorunların devam ettiğini söyledi.

Küçük yaşta notaları ezberleyerek enstrüman çaldığını ifade eden Alpaslan, ileriki yaşlarda notaları kabartma yazıyla yazdırarak çalıştığını ama her zaman en büyük sorunun kaynak sorunu olduğunu ifade etti.

Alpaslan, ayrıca öğretmenlerin görme engelli öğrencilere yaklaşımının önemli olduğuna vurgu yaparken tek yapılması gerekenin tahtaya yazarak anlatmak yerine dokundurarak ve çaldırarak anlatmak olduğunu söyledi.

MİNİ KONSERLE BÜYÜLEDİ

Söyleşi sonunda aralarında kendi bestesinin de bulunduğu dört eseri piyanoyla çalan Ali Alpaslan’ın mini konseri ise büyük beğeni topladı. Buşra DENGİN

13 Nisan 2018, 10:15
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
CHP ve İYİ Parti’den B Planı Gaytancıoğlu da İYİ Parti’ye geçti
​​​​​​​CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nunda içerisinde olduğu 15 CHP’li milletvekili, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla istifa ederek İyi Parti'ye katıldı. "Milli İrade Formülü" ismi verilen bu hamle ile İyi Parti, Meclis'te grup kurma sayısına ulaşarak seçimlere doğrudan katılma hakkı elde etmiş oldu. Konuyla ilgili AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen ve İl Başkanı İlyas Akmeşe de sessiz kalmadı.
Gün çocukların günü
Aydınlanma ışığı 78 yaşında
​​​​​​​Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 78’inci yıldönümü dolayısıyla Edirne Belediyesi’nin katkıları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının organizasyonuyla düzenlenen “Köy Enstitüleri’ni Yeniden Anlamak” konulu konferans kendisi de Köy Enstitüleri’nde eğitim görmüş bir ailenin çocuğu olan Araştırmacı Yazar ve aynı zamanda Tıp Hekimi Dr. Alper Akçam’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
​​​​​​​Özel Fehmi Irmak Kreş ve Gündüz Bakım Evi ile 2011 yılında kurulmuş olan Sezai Irmak Art Academy kardeş okullarının hazırlamış olduğu 23 Nisan Çocuk Şenliği büyük bir coşku ile kutlandı. Şenlikte 3 yaşındaki Maya Topatan, İstiklal Marşı’nın bestelenen kısmını ezbere okuması dikkat çekerken, izleyicilerden büyük alkış topladı. 
ETSO Meclisi’nde kazanan Emre Alp
​​​​​​​Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda geçtiğimiz hafta başlayan seçim maratonu sona erdi. İki listenin yarıştığı Meclis Başkanlığı seçimlerinde Refik Şahin'in 14 oyuna karşılık 27 oy alan Emre Alp, Meclis Başkanı oldu. 133 yıldan sonra ilk kez Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinde görev yapmak üzere seçilen Kadın Meclis üyelerine de günün anlam ve önemine binaen çiçek takdim edildi.
Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
​​​​​​​"Hudut Kartalları", Yunanistan'a kaçma girişimindeki terör örgütü PKK üyesi olduğu iddia edilen kişiyi askeri yasak bölgede yakaladı.
Bu kez protokolde çocuklar var
​​​​​​​Edirne'de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlenen "23 Nisan Çocuk Şenliği"ne katılan çocuklar doyasıyla eğlendi. Şenlikte "Hacivat-Karagöz", "akrobasi", "illüzyon", "maskot bando", "ateş yutan adam" ve "tahta bacak" gösterileri sunuldu.
"Türkiye'de beyzbolun ligini oluşturduk"
Türkiye Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu Başkanı Pazan: "Beyzbol ve softbol ile ilgili birtakım çalışmalar yapıyoruz. Amacımız bu branşlarda da ülkemizi dünyanın her yerinde en iyi şekilde temsil etmek" dedi.
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir