Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
"Mavi Marmara gemisinde haham da vardı papazda"
​​​​​​​Kudüs mihmandarı ve aktivist Deniz: "Amerikalı Rachel Corrie İsrail buldozerlerinin altında Filistin'de öldürüldü. Mavi Marmara gemisinde papaz vardı. Haham vardı. Ölmeyi göze alarak o gemiye binenler vardı. Kudüs'ün izzeti, şerefi için yapılanlar bunlar" dedi.
14 Nisan 2018, 13:01

Trakya Üniversitesi (TÜ) Yeniler Kulübü tarafından "Kudüs Bizim Neyimiz Olur?" başlıklı söyleşi düzenlendi.

TÜ Devlet Konservatuvarı Toplantı Salonu'nda gerçekleşen söyleşi Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Söyleşinin açılışında konuşan TÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mümin Şahin, öğrenci toplulukları tarafından yapılan etkinliklerin destekçisi olduklarını belirterek söyleşide emeği geçenlere teşekkür etti.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Kudüs mihmandarı ve aktivist Bülent Deniz, Filistin halkının kendi topraklarında mülteci olarak yaşadığını söyledi.

Deniz, Kudüs'ün Müslüman dünyası için çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Filistin'in Osmanlı hakimiyetinden çıktıktan sonra zor günler geçirdiğini anlatan Deniz, şöyle devam etti:

"İngilizlerin hegomonyası altında, Yahudiler'in siyonizm şemsiyesi altında kurdukları terör örgütleriyle adam kaçırma, sokak eylemleri, suikastler, bombalı eylemler gibi durumlar artmış 1946 yılına gelindiğinde bölgedeki aşırı dinci Hristiyan terör örgütleriyle siyonist terör örgütlerinin yaptıkları bölgeyi Araplar için yaşanmaz hale getirmişti. İngiliz işgal manda yönetimi Araplar, Yahudiler ve Hristiyanlar arasındaki bu kaosu yönetemediğinden yola çıkarak 1946 yılında Filistin yönetimini Birleşmiş Milletlere devretti.

2 yıl sonra 1948'de Siyonist İsrail devleti tamda İslam dünyasının kalbine bir hançer gibi saplanmış ve İsrail devleti kurdurulmuştu. Yahudilerin böyle bir gücü yok ve hiç olmadı. Bugünde yok ve hiç olmayacak. Siyonist İsrail devleti 1948 yılında o coğrafyada kurdurulmuştur. Filistinlilere iki seçenek bırakıldı. Birleşik İsrail Krallığının bu topraklarını ya terk edeceksiniz yada hepiniz öleceksiniz. Filistinliler, bugün Batı Şeria olarak adlandırılan bölgeden Suriye'ye doğru hicret etti bir kısmı Gazze tarafına doğru gitti, çok parası olanlar Avrupa ülkelerine gitti ve büyük bir kesimi doğu tarafına Ürdün'e doğru gitti. Filistinliler kendi topraklarında hala mülteci konumundalar. Öz yurdunda garipsin, öz yurdunda parya."

Deniz, Kudüs için sadece Müslümanlar'ın değil farklı din ve milletlerden birçok kişinin canını verdiğini de ifade etti.

Kudüs'ün tüm dinler için kutsal bir yer olduğunu belirten Deniz, "Nikaragualı devrimci Patrick, Filistin davasının sesini duyurabilmek için yapılan uçak kaçırma eyleminde öldürüldü. Amerikalı Rachel Corrie İsrail buldozerlerinin altında Filistin'de öldürüldü. Mavi Marmara gemisinde papaz vardı. Haham vardı. Ölmeyi göze alarak o gemiye binenler vardı. Kudüs'ün izzeti, şerefi için yapılanlar bunlar. Kudüs çok önemlidir. Hz. Adem'den Hz Muhammed'e kadar tüm peygamberler Kudüs'e değmiştir. Mescid-i Aksa'da olmuştur. Tevhidi mücadelenin kavgasını orada vermiştir." diye konuştu.

Söyleşiye, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. (AA)

14 Nisan 2018, 13:01
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
CHP ve İYİ Parti’den B Planı Gaytancıoğlu da İYİ Parti’ye geçti
​​​​​​​CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nunda içerisinde olduğu 15 CHP’li milletvekili, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla istifa ederek İyi Parti'ye katıldı. "Milli İrade Formülü" ismi verilen bu hamle ile İyi Parti, Meclis'te grup kurma sayısına ulaşarak seçimlere doğrudan katılma hakkı elde etmiş oldu. Konuyla ilgili AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen ve İl Başkanı İlyas Akmeşe de sessiz kalmadı.
Gün çocukların günü
Aydınlanma ışığı 78 yaşında
​​​​​​​Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 78’inci yıldönümü dolayısıyla Edirne Belediyesi’nin katkıları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının organizasyonuyla düzenlenen “Köy Enstitüleri’ni Yeniden Anlamak” konulu konferans kendisi de Köy Enstitüleri’nde eğitim görmüş bir ailenin çocuğu olan Araştırmacı Yazar ve aynı zamanda Tıp Hekimi Dr. Alper Akçam’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
​​​​​​​Özel Fehmi Irmak Kreş ve Gündüz Bakım Evi ile 2011 yılında kurulmuş olan Sezai Irmak Art Academy kardeş okullarının hazırlamış olduğu 23 Nisan Çocuk Şenliği büyük bir coşku ile kutlandı. Şenlikte 3 yaşındaki Maya Topatan, İstiklal Marşı’nın bestelenen kısmını ezbere okuması dikkat çekerken, izleyicilerden büyük alkış topladı. 
ETSO Meclisi’nde kazanan Emre Alp
​​​​​​​Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda geçtiğimiz hafta başlayan seçim maratonu sona erdi. İki listenin yarıştığı Meclis Başkanlığı seçimlerinde Refik Şahin'in 14 oyuna karşılık 27 oy alan Emre Alp, Meclis Başkanı oldu. 133 yıldan sonra ilk kez Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinde görev yapmak üzere seçilen Kadın Meclis üyelerine de günün anlam ve önemine binaen çiçek takdim edildi.
Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
​​​​​​​"Hudut Kartalları", Yunanistan'a kaçma girişimindeki terör örgütü PKK üyesi olduğu iddia edilen kişiyi askeri yasak bölgede yakaladı.
Bu kez protokolde çocuklar var
​​​​​​​Edirne'de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlenen "23 Nisan Çocuk Şenliği"ne katılan çocuklar doyasıyla eğlendi. Şenlikte "Hacivat-Karagöz", "akrobasi", "illüzyon", "maskot bando", "ateş yutan adam" ve "tahta bacak" gösterileri sunuldu.
"Türkiye'de beyzbolun ligini oluşturduk"
Türkiye Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu Başkanı Pazan: "Beyzbol ve softbol ile ilgili birtakım çalışmalar yapıyoruz. Amacımız bu branşlarda da ülkemizi dünyanın her yerinde en iyi şekilde temsil etmek" dedi.
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir