Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
Saros’un kalbine RES projesi “Doğaya, canlı sağlığına ve turizme kurşun sıkmak olur”
Enez Karaincirli ve Keşan Yayla bölgesine yapılmak istenen Rüzgar Enerji Santrali Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Trakya Çevre Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Av. Bülent Kaçar, “Enez Karaincirli ve Keşan Yayla bölgesine RES kurdurmak ve kurmak hukuken doğayı ve Trakya'yı öldürmeye tam teşebbüstür. Korunması gereken alanlarda, yerleşim alanlarının dibinde RES yatırımı demek doğaya, canlı sağlığına ve turizmin kalbine kurşun sıkmaktır” dedi.
16 Nisan 2018, 09:10

 

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Enez Karaincirli ve Keşan Yayla bölgesine yapılmak istenen Rüzgar Enerji Santrali Projesi ile ilgili hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun 24 Nisan Salı günü yapılacak İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısında görüşüleceğini açıkladı. 

Fesleğen Yenilenebilir Enerji Ve Elektrik Üretim A.Ş tarafından yapılması planlanan Fesleğen RES Projesi ile ilgili yapılacak toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Trakya Çevre Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Av. Bülent Kaçar; “Trakya'nın tüm doğal varlıkları şirketlerin projelerinin pençesinde. Siyasi iktidar yıllardır Sağlık Etki Değerlendirmesi ve Çevresel Etki Değerlendirmesi yapmadan, bölge halkına ve belediyelere dahi sormadan termik santral, taş ve kalker ocağı, uranyum arama sondajı, Altın ve Bakır Madeni, patlayıcı madde deposu kurulmasına izin ve onay vermeye devam ediyor. Trakya Platformunca açılan bir çok davada Danıştay 6.Dairesi şu uyarıda bulundu; Trakya'nın sahip olduğu çok özel doğal değerler mutlaka korunmalıdır. Havzada yer alan Sulak Alanlar, Doğal Göller ve Delta alanlarının uluslararası gündeme taşınmasına neden olan "Önemli Kuş Alanı (ÖKA)", "Önemli Bitki Alanları (ÖBA)" ve "Önemli Doğa Alanı (ÖDA)" yönelik olarak turizm amaçlı plan kararları geliştirilmiş olmasına karşın bu alanların özel niteliklerini vurgulayan arazi kullanım kararları ve kısıtlamalar geliştirilmelidir.  Revizyon Plan'da, Edirne, Enez Dalyan Gölünden Evreşe Ovası kıyısına kadar uzanan kuzey Saros kıyı kuşağının doğal yapısı ve içerdiği ekolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik plan politika ve kararları ayrıntılı biçimde ortaya konmalıdır. Enez Dalyan Gölünden Evreşe Ovası kıyısına kadar uzanan kuzey Saros kıyı kuşağının doğal yapısı ve içerdiği ekolojik çeşitliliğin korunması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“RES DİYEREK HALKA SORMADAN HALKLA RESTLEŞİYORLAR”

Hiçbir mercinin Saros kıyılarını koruma altına alan Danıştay Kararı’nın aksine karar alamayacağına vurgu yapan Kaçar; “Hukukun üstünlüğü ilkesi gereği Danıştay Kararları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açısından bağlayıcıdır. Kesinleşmiş olan bu Danıştay kararı Saros kıyılarını koruma altına almıştır. Hiçbir merci, hiçbir Bakanlık bu kararın aksine şekilde ÇED raporu başvurusunu kabul edemez.  Enez Karaincirli ve Keşan Yayla bölgesine RES kurdurmak ve kurmak hukuken doğayı ve Trakya'yı öldürmeye tam teşebbüstür. Korunması gereken alanlarda, yerleşim alanlarının dibinde RES yatırımı demek doğaya, canlı sağlığına ve turizmin kalbine kurşun sıkmaktır.  Bu iktidar döneminde Saros Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmedi mi? Bu iktidar döneminde Saros Körfezi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilmedi mi? Peki şimdi bu koruma alanlarında Enerji Üretimi ne demek oluyor? Yoksa turistler ve yazlıkçılar RES pervanelerinin sesini dinlemeye mi gelecekler? Trakya Belediyeleri, Turizm Dernekleri, Doğa Sporları Dernekleri, Ticaret Odaları, Esnaf Odaları, Üretici Kooperatifleri, Muhtarlıklar ve tabii ki sevgili Trakya halkı; RES diyerek sana sormadan seninle restleşiyorlar. Fesleğen RES projesini, ÇED raporunu incele, tartış, örgütlen ve harekete geç. Hem de çok geç olmadan” dedi.

Hazırlanan ÇED raporunda ayrıca proje alanının Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon 1/100.000 ölçekli onaylı çevre düzeni planı haritasına göre Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi,Turizm Merkezi, SİT alanı, tarım arazisi ve orman arazileri üzerinde kaldığının ifade edilmesi de dikkat çekti. Buşra DENGİN

16 Nisan 2018, 09:10
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
CHP ve İYİ Parti’den B Planı Gaytancıoğlu da İYİ Parti’ye geçti
​​​​​​​CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nunda içerisinde olduğu 15 CHP’li milletvekili, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla istifa ederek İyi Parti'ye katıldı. "Milli İrade Formülü" ismi verilen bu hamle ile İyi Parti, Meclis'te grup kurma sayısına ulaşarak seçimlere doğrudan katılma hakkı elde etmiş oldu. Konuyla ilgili AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen ve İl Başkanı İlyas Akmeşe de sessiz kalmadı.
Gün çocukların günü
Aydınlanma ışığı 78 yaşında
​​​​​​​Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 78’inci yıldönümü dolayısıyla Edirne Belediyesi’nin katkıları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının organizasyonuyla düzenlenen “Köy Enstitüleri’ni Yeniden Anlamak” konulu konferans kendisi de Köy Enstitüleri’nde eğitim görmüş bir ailenin çocuğu olan Araştırmacı Yazar ve aynı zamanda Tıp Hekimi Dr. Alper Akçam’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
​​​​​​​Özel Fehmi Irmak Kreş ve Gündüz Bakım Evi ile 2011 yılında kurulmuş olan Sezai Irmak Art Academy kardeş okullarının hazırlamış olduğu 23 Nisan Çocuk Şenliği büyük bir coşku ile kutlandı. Şenlikte 3 yaşındaki Maya Topatan, İstiklal Marşı’nın bestelenen kısmını ezbere okuması dikkat çekerken, izleyicilerden büyük alkış topladı. 
ETSO Meclisi’nde kazanan Emre Alp
​​​​​​​Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda geçtiğimiz hafta başlayan seçim maratonu sona erdi. İki listenin yarıştığı Meclis Başkanlığı seçimlerinde Refik Şahin'in 14 oyuna karşılık 27 oy alan Emre Alp, Meclis Başkanı oldu. 133 yıldan sonra ilk kez Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinde görev yapmak üzere seçilen Kadın Meclis üyelerine de günün anlam ve önemine binaen çiçek takdim edildi.
Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
​​​​​​​"Hudut Kartalları", Yunanistan'a kaçma girişimindeki terör örgütü PKK üyesi olduğu iddia edilen kişiyi askeri yasak bölgede yakaladı.
Bu kez protokolde çocuklar var
​​​​​​​Edirne'de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlenen "23 Nisan Çocuk Şenliği"ne katılan çocuklar doyasıyla eğlendi. Şenlikte "Hacivat-Karagöz", "akrobasi", "illüzyon", "maskot bando", "ateş yutan adam" ve "tahta bacak" gösterileri sunuldu.
"Türkiye'de beyzbolun ligini oluşturduk"
Türkiye Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu Başkanı Pazan: "Beyzbol ve softbol ile ilgili birtakım çalışmalar yapıyoruz. Amacımız bu branşlarda da ülkemizi dünyanın her yerinde en iyi şekilde temsil etmek" dedi.
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir