Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
3 semavi din 3 mabet
Edirne Valiliği ile Bulgaristan'ın Razgrad Valiliği arasındaki iş birliği kapsamında Bulgar din adamları kentte bulunan cami, kilise ve sinagog başta olmak üzere dini ve kültürel alanları ziyaret etti. Din görevlileri kentteki Bulgar Ortadoks Sveti Konstantin ve Elena, Sveti Georgi kiliselerinde ayin yönettikten sonra Selimiye Camisi ile Edirne Büyük Sinagog'unu da gezdi. Edirne Valisi Özdemir: "Zaten Balkanlar farklı inanç ve düşüncedeki insanların bir arada yaşadığı bölge olmuş, zaten Bulgaristan ve Balkanlar bu yaşam biçimine alışkın olan insanlar. Bunun Türkiye'de de ne kadar rahat bir şekilde olduğunu görecekler"dedi.
17 Nisan 2018, 09:32

 

Edirne Valiliği ile Bulgaristan'ın Razgrad Valiliği arasındaki iş birliği kapsamında Bulgar din adamları kentte bulunan cami, kilise ve sinagog başta olmak üzere dini ve kültürel alanları ziyaret etti.

Geçen yıl Edirne ile Razgrad arasında öğrenci değişim programları, kültür kurumları arasında iş birliği, turizm ve ekonominin gelişmesi için faaliyetleri kapsayan ve 5 yıl sürecek olan protokol kapsamında karşılıklı çeşitli ziyaretler sürüyor.

Daha önce Edirne'ye öğretmenler ve öğrenciler ziyarete geldiği, Edirne'den de komşu ülkeye ziyaretlerin gerçekleştiği program çerçevesinde Bulgaristan din görevlileri kente geldi.

Din görevlileri kentteki Bulgar Ortadoks Sveti Konstantin ve Elena, Sveti Georgi kiliselerinde ayin yönettikten sonra Selimiye Camisi ile Edirne Büyük Sinagog'unu da gezdi.

3 semavi din 3 mabet

Razgrad papazı Georgi Georgiev, yaptığı açıklamada, Edirne'de olmaktan fazlasıyla memnun olduklarını söyledi.

Edirne'de geçmişte olduğu gibi bugün de farklı dinlerin ibadethanelerinin olduğunu görmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Georgiev, "Edirne'de birçok dinin rahatça yaşanabildiğini gördük. Bir insanın dinini yaşayabilmesi güzel. Her yerde olması gereken şeylerden biri de budur, herkesin özgürce dinini ve yaşam tarzını yaşayabilmesi." dedi.

Ziyaretler sürecek

Edirne Valisi Günay Özdemir de Bulgaristan ve Türkiye arasında son günlerde çok güzel komşuluk ilişkileri olduğunun altını çizdi.

Üç semavi dinin ibadethanesi bulunan Edirne'de din adamlarının cami, kilise ve sinagogu ziyaret ettiklerini ifade eden Özdemir,"Özellikle din adamlarımız sabah kilisede dualarını yaptılar ve ondan sonra sinagogu ve Selimiye Camisi'ni ziyaret ettiler. En azından buradaki farklı inanç ve düşüncelerin bir arada nasıl yaşadığını burada da gördüler. Zaten Balkanlar farklı inanç ve düşüncedeki insanları bir arada yaşadığı bölge olmuş, Bulgaristan ve Balkanlar bu yaşam biçimine alışkın olan insanlar. Bunun Türkiye'de de ne kadar rahat bir şekilde olduğunu gördüler." diye konuştu.

Kafilenin İstanbul'daki Demir Kiliseyi'de ziyaret edeceklerini dile getiren Vali Özdemir, "Demir Kilise sayın Cumhurbaşkanımızın üstün gayretleriyle bitirildi, çok güzel kültürel anlamda bir eserimiz, zaten bizim bir eserimiz o. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir değeri. Türkiye Cumhuriyeti'nin değeri olarak da bunu ibadet olarak da Bulgar vatandaşlarımıza da Türkiye'de yaşayan, Bulgaristan gelen Bulgarlara da orayı açıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak yaşama kültürünü nasıl yaşadığını hem de farklı inanç ve düşüncedeki mabetlere nasıl sahip çıktığını görmüş olacaklar." değerlendirmesinde bulundu.

Razgrad Valisi Günay Hüsmen ise bu tür ziyaretler sayesinde Bulgaristan'da yaşayanların hayallerinin çok ötesinde bir Türkiye ile karşılaştıklarını ifade etti.

Bunun karşılıklı tanıtıma da büyük katkısı olduğunu ifade eden Hüsmen, "Ben hem Edirne Valimiz Özdemir hem de bu tür ilişkileri destekleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum." dedi.

Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Vasil Vılçev de protokolün çok başarılı bir şekilde sürdürüldüğünün altını çizdi.

Bu arada valiler Özdemir ve Hüsmen ile başkonsolos Vılçev, milli yas ilan edilmesine neden olan 10 kişinin hayatını kaybettiği, 20 kişinin yaralandığı Vakarel yakınlarındaki trafik kazasında yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara da şifa diledi. (AA)

17 Nisan 2018, 09:32
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
CHP ve İYİ Parti’den B Planı Gaytancıoğlu da İYİ Parti’ye geçti
​​​​​​​CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nunda içerisinde olduğu 15 CHP’li milletvekili, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla istifa ederek İyi Parti'ye katıldı. "Milli İrade Formülü" ismi verilen bu hamle ile İyi Parti, Meclis'te grup kurma sayısına ulaşarak seçimlere doğrudan katılma hakkı elde etmiş oldu. Konuyla ilgili AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen ve İl Başkanı İlyas Akmeşe de sessiz kalmadı.
Gün çocukların günü
Aydınlanma ışığı 78 yaşında
​​​​​​​Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 78’inci yıldönümü dolayısıyla Edirne Belediyesi’nin katkıları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının organizasyonuyla düzenlenen “Köy Enstitüleri’ni Yeniden Anlamak” konulu konferans kendisi de Köy Enstitüleri’nde eğitim görmüş bir ailenin çocuğu olan Araştırmacı Yazar ve aynı zamanda Tıp Hekimi Dr. Alper Akçam’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
​​​​​​​Özel Fehmi Irmak Kreş ve Gündüz Bakım Evi ile 2011 yılında kurulmuş olan Sezai Irmak Art Academy kardeş okullarının hazırlamış olduğu 23 Nisan Çocuk Şenliği büyük bir coşku ile kutlandı. Şenlikte 3 yaşındaki Maya Topatan, İstiklal Marşı’nın bestelenen kısmını ezbere okuması dikkat çekerken, izleyicilerden büyük alkış topladı. 
ETSO Meclisi’nde kazanan Emre Alp
​​​​​​​Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda geçtiğimiz hafta başlayan seçim maratonu sona erdi. İki listenin yarıştığı Meclis Başkanlığı seçimlerinde Refik Şahin'in 14 oyuna karşılık 27 oy alan Emre Alp, Meclis Başkanı oldu. 133 yıldan sonra ilk kez Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinde görev yapmak üzere seçilen Kadın Meclis üyelerine de günün anlam ve önemine binaen çiçek takdim edildi.
Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
​​​​​​​"Hudut Kartalları", Yunanistan'a kaçma girişimindeki terör örgütü PKK üyesi olduğu iddia edilen kişiyi askeri yasak bölgede yakaladı.
Bu kez protokolde çocuklar var
​​​​​​​Edirne'de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlenen "23 Nisan Çocuk Şenliği"ne katılan çocuklar doyasıyla eğlendi. Şenlikte "Hacivat-Karagöz", "akrobasi", "illüzyon", "maskot bando", "ateş yutan adam" ve "tahta bacak" gösterileri sunuldu.
"Türkiye'de beyzbolun ligini oluşturduk"
Türkiye Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu Başkanı Pazan: "Beyzbol ve softbol ile ilgili birtakım çalışmalar yapıyoruz. Amacımız bu branşlarda da ülkemizi dünyanın her yerinde en iyi şekilde temsil etmek" dedi.
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir