Açık
Çok Bulutlu

21 Mayıs 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
Vali Özdemir’den ‘şov yapma’ çıkışı
​​​​​​​Edirne Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin dün gerçekleştirilen Meclis Toplantısı’na birçok köye birden fazla yardım yapılırken bazı köylere hiç yardım yapılmadığını iddia eden Birlik Üyesi Mustafa Suiçmez ile Edirne Valisi Günay Özdemir arasındaki tartışma damga vurdu. Suiçmez’in muhtarlara “Hiç ihtiyacınız yok mu?” şeklindeki sorusuna muhtarlardan “yok” cevabının gelmesi dikkat çekerken, Vali Özdemir ise “Burası şov yapma yeri değil” diyerek tepki gösterdi. 
18 Nisan 2018, 09:31

Edirne Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclis Toplantısı, Edirne Valisi Günay Özdemir başkanlığında gerçekleştirildi.

Edirne Valisi Günay Özdemir, toplantıda yaptığı açılış konuşmasında “2018 yılında altyapı yatırımlarımız, içme suyumuz ve KÖYDES’ten gelen ödeneklerimizle Köylere Hizmet Götürme Birliği’mizin faaliyetlerini yürüteceğiz. Özellikle de içme sularının Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yürütülmesi ve sağlık alanında denetimlerinin, teknik anlamda faaliyetlerin  yapılması bizim için büyü önem arz ediyordu. Bu sene her ay Sağlık Bakanlığı’nın denetimleri sonucunda sıkıntılı olan herhangi bir köyün olmadığını görüyoruz. Köylerimizin sağlığı, halkımızın sağlığı hepimiz için önemli” ifadelerini kullandı.

“BÜTÇENİN GERÇEKLEŞME ORANININ YÜZDE 96,45”

Toplantı, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Geçmiş’in Plan Bütçe Komisyon Raporunu okuması ile devam etti. Bütçenin gerçekleşme oranının yüzde 96,45 olduğuna dikkat çeken Geçmiş; “Çok uzun yıllar burada bütçe görüşmeleri yaptık. Ben bu bütçeyi Plan Bütçe Komisyonu Başkanı olarak hep bu kürsüde eleştirdim. Bütçenin gerçekleşmesi yüzde 10, yüzde 15’lerde kalmıştı. Sayın Valimi ve Birlik çalışanlarını kutluyorum. Gerçekçi bir bütçe sundular ve bütçenin harcamaları da yüzde 96,45 olarak gerçekleşmiştir. Bu durum, bütçe denkliği açısından büyük bir başarıdır” ifadelerini kullandı. Ardından oylamaya sunulan rapor, oybirliğiyle kabul edildi.

Faaliyet raporunu ise Birlik Müdürü’ne vekaleten Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan okudu.

Faaliyet raporu ile ilgili söz alan Mustafa Suiçmez, birçok köye birden fazla yardım yapılırken bazı köylere hiç yardım yapılmadığını iddia ederken; “Edirne Merkez’de 36 tane köy var. 13 tane köye yaklaşık olarak 250 bin TL gibi bir yardım yapılırken, 23 tane köye bir tek kuruş yok. Bazı köylere ise afaki rakamlar verilmiş. Örneğin, Karabulut Köyü’ne 45 bin TL, Tayakadın, Musabeyli, Doyran, Karakasım gibi köylerimize ise bir tek lira dahi yok. Bu konuda Meclis yönetimi bir izahat vermelidir” dedi.  

“ÖZEL İDARE’NİN PARASINI ARTIRSINLAR, SİZE 10 KATINI YAPALIM”

Bunun üzerine Suiçmez’e cevap veren Vali Özdemir, gelen taleplere; “Geçtiğimiz yıl muhtar arkadaşlarımızdan gelen talepler ve Özel İdare’nin mühendisleri tarafından hazırlanan raporlar doğrultusunda bu şekilde bir değerlendirme yaptık. Değerlendirmeler şu anda da hala devam ediyor. Sadece merkez köylere değil, Edirne’nin bütün köylerine Çevre Vakfı’ndan yardım yapıyoruz. 2017 yılında 86 köyümüze yardım yaptık. Biz bütün köylerimize yardım yapmaya kalktığımız zaman Çevre Vakfı’nın parasının çoğunu buraya harcamamız gerekecek. Onun için yılda yüze yakın köyümüze yardım yapmayı planlıyoruz. O planlamayı da ağırlıklı olarak köylerimizin ihtiyaçlarına, önceliklerine göre yapıyoruz. Eşitlik değil, önemli olan adaletli davranmak. Çünkü eşit olmak, her zaman adaletli olmak değildir. İhtiyacı olana, ihtiyacı kadar vermek adaletli olmaktır. Elimizdeki imkanlar ölçüsünde sizlerin ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Her derdi çözebilmemiz için kaynağımızın daha fazla olması lazım. Muhtarlar toplantısında problemlerimizin yüzde 80’ini çözdük. Yüzde 100 çözdük diyemem, öyle bir iddiam da yok. Çünkü elimizdeki imkanlar belli. Bu sene yağmur ve taşkınlar fazla olduğundan dolayı hem arazi yollarımız hem köy içi yollarımız kötü durumda. Takip edeceğiz ona göre yapacağız. Özel İdare’nin parasını artırsınlar, biz size 10 katını yapalım” dedi. 

Toplantı sonuna doğru konuyla ilgili tartışma tekrar başlarken Suiçmez’in muhtarlara “Hiç ihtiyacınız yok mu?” şeklindeki sorusuna muhtarlardan “yok” cevabının gelmesi dikkat çekti.  Vali Özdemir ise Suiçmez’ “Burası şov yapma yeri değil” diyerek tepki gösterdi.

MUHTARDAN AKILLI SAYAÇ TEPKİSİ

Tayakadın Köyü Muhtarı Fevzi Ekmısır ise istememelerine rağmen köylerine akıllı sayaç takıldığını ve şu anda da çalışmadığını dile getirirken; “Daha önceki Valimiz zamanında bizim köyümüze akıllı sayaç takılacak dendi. Biz karşı çıktık o dönem ama yine de taktırıldı. Şimdi sayaçlarımız çalışmıyor. Onlar için de para vermiştik. Şimdi sorduğumuz zaman ise yeni sayaç alın, takın dediler. Peki neden bu sayaçların takılması bize zor koşuldu? Diğer köylere neden takılmadı?” dedi.

“BAŞLANGIÇTA YANLIŞ YAPILMIŞ”

Vali Özdemir ise konuyla ilgili; “ Öncelikle birkaç köyde denenmek istenmiş. Normalde akıllı sayaç şehir şartlarına çok uygun ama köylerde yüzde 80’i köy şartlarında yağmurdan, kardan etkilenerek bozuldu. Bu sayaçlar ilk olarak korunaklı yapılmış olması gerekiyordu. Firma ile görüştük. Bölgemize uygun hale getirilemiyor ama iade yapılacak o konuda sıkıntı yok” diye cevap verdi.

SU VE ÇÖP TOPLAMA FİYATLARINDA ARTIŞ

Ardından içme suyu fiyatlarının görüşüldüğü toplantıda, Özdemir, konuyla ilgili muhtarların da teklif ve görüşlerini sordu. Özdemir; “İçme suyu fiyatları ile ilgili 2018 yılında İl Genel Meclisi bir karar aldı. Buna göre 1,65 olan fiyat asgari olarak 1,80 kuruş olarak belirlendi. Şu anda Köylere Hizmet Götürme Birliği olarak sudan zarar etmeye başladık. Bunun da telafisi gerekiyor. Çünkü, 3 yıldır su fiyatlarında artış yapmamıştık. Ama bu sene bir düzenleme yapmamız gerekiyor. Su parası toplamayla ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyoruz” dedi.

Bunun üzerine su fiyatlarına zam yapılması teklifinde bulunan Edirne Valisi Günay Özdemir, su fiyatının asgari 1.80 TL olması gerektiğini söyledi.

Muhtarlar ayrıca kayıp kaçağın önüne geçilmesi gerektiğine de dikkat çekerken yapılan oylama sonrasında köylerde kullanılan suyun 1.90 TL olması kararlaştırıldı. Ayrıca köylerin çöp toplama biri fiyatları ise 6 TL olarak kabul edildi.

Toplantı Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği encümen seçimleri ile devam ederken, seçim sonucunda İl Genel Meclisi Recai Kocaşlı 33 oy, Erdal Akgün 20 oy, Orhaniye Köyü Muhtarı Metin Oskar 21 oy, Karakasım Köyü Muhtarı İbrahim Kılınç ise 21 oy aldı. Buşra DENGİN

 

 

 

 

        

 

   

 

18 Nisan 2018, 09:31
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
Kadın güreşçilerden tarihi başarı Türk güreşçiler tüm sıkletlerde kürsüye çıktı
Avrupa Güreş Şampiyonası'nda kadınlar madalya müsabakalarının ilk gününde Türk sporcular, tarih yazdı.
Ak Parti listesini açıkladı
​​​​​​​24 Haziran erken genel seçimleri için AK Parti Edirne milletvekili aday adaylarını açıkladı.
Karara itiraz edilecek
         Edirne Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır, kullandığı kepçe ile tampon bölgeden dönüş için manevra yaparken Yunan askerleri tarafından gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece 5 ay hapse ve bin 500 EURO para cezasına mahkum edilen belediye işçisi ile ilgili karar ile kepçenin alıkonulmasına itiraz edeceklerini söyledi.
İmzalar “Bilge Başkan” için
​​​​​​​24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Saadet Partisi, adaylık için şart koşulan 100 bin imzayı toplama çalışması başlattı.
Özel çocuklarla bir araya geldiler
​​​​​​​Trakya Üniversitesi (TÜ) Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri, özel çocukların eğitim gördüğü Faika Erkurt Özel Eğitim İlkokulu'nda öğrencilerle bir araya geldi.
Okul aile birliği belirleyecek
​​​​​​​Türkiye Okul Kıyafeti İmalatçıları ve Satıcıları Federasyonu Genel Sekreteri Yaşar Yılmaz, okul kıyafeti ile ilgili kararı okul aile birliğinin belirleyeceğini bildirdi.
Kurt’tan Vali Özdemir e ziyaret
Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne Valisi Günay Özdemir'i ziyaret etti.
"İstanbul Kapısından Belgrad Kapısına Dostluk Köprüsü"
​​​​​​​"İstanbul Kapısından Belgrad Kapısına Dostluk Köprüsü" kapsamında Sırbistan'dan yola çıkan bisiklet sporcuları Türkiye'ye ulaştı.
Nevser ERASLAN

“Cinsiyetsizliğimi ilan edeli çok oldu”
Çetin ÜNSALAN

Seçim sonrası 10 adım sağlaması
Ali İhsan GÜRCİHAN

Pişkin  bir  dönüş..
Buşra DENGİN

Uzayı düşleyen çocuklar
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Hayırlar  ve Evetler……..
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir
xx