Açık
Çok Bulutlu

21 Mayıs 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
Edirne ekonomisine "Kakava" dopingi
​​​​​​​Romanlar tarafından "bahar bayramı" olarak kutlanan ve yerli yabancı çok sayıda turistin katıldığı Kakava Şenlikleri öncesi Edirne'de ekonomik yaşam hareketlendi. Bahar ayının bereketini heybesinde taşıyan Kakava, kentteki esnafın da yüzünü güldürdü.  Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bacıoğlu: "Oteller rezervasyonlarını doldurmuş durumda. Yiyecek ve içecek tesisleri, Kakava odaklı müşterilerine uygun menüler hazırlıyorlar. Bölgesel lezzetleri sunmaya çalışacaklar. Kakavanın tüm yıl boyunca bahar ayından başlayarak ekonomik olarak bölgeye katkı sunmasını istiyoruz" dedi.
04 Mayıs 2018, 09:54

Romanlar tarafından "bahar bayramı"olarak kutlanan ve yerli yabancı çok sayıda turistin katıldığı Kakava Şenlikleri öncesi Edirne'de ekonomik yaşam hareketlendi.

Bahar ayının bereketini heybesinde taşıyan Kakava, kentteki esnafın da yüzünü güldürdü.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her 5-6 Mayıs'ta olduğu gibi bu yıl da Trakya'yı Kakava heyecanının sardığını söyledi.

Kakavanın ritüelleriyle korunan, geleneksel bir etkinlik olarak turizm ateşini de yaktığını belirten Bacıoğlu, "Her yıl Edirne'ye ve bölgedeki birçok turistik tesise Kakava odaklı turistler gelmekte. Bu anlamda çok önemli  bir etkinlik destinasyonu olarak ortaya çıkıyor. Biz bu heyecanı ve bereketi turizmciler olarak yaşıyoruz." diye konuştu.

Kentteki tüm konaklama tesislerinin günler öncesinden hazırlıklarını yaptığını anlatan Bacıoğlu, şunları kaydetti:

"Oteller rezervasyonlarını doldurmuş durumda. Yiyecek ve içecek tesisleri, Kakava odaklı müşterilerine uygun menüler hazırlıyorlar. Bölgesel lezzetleri sunmaya çalışacaklar. Kakava'nın tüm yıl boyunca bahar ayından başlayarak ekonomik olarak bölgeye katkı sunmasını istiyoruz. Bu anlamda Kakava'nın yerelliğini ve gelenekselliğini korumak için adımlar da atılması gerekiyor. Kakava'nın kültürel ve turistlik destinasyonunu sağlamak üzere çalışmalar yapmak durumundayız."

Bacıoğlu, şenliklerin turistik bir değer olarak sürdürülebilirliğini korumak adına çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

"Hıdırellez kurabiyeleri" hazır

Kent turizmine hem restoranlar hem de şekerleme imalatı ve satışıyla katkı sunan esnaftan Kemal Kılıç da tüm Türkiye'yi Kakava Şenlikleri'ni görmeleri için Edirne'ye davet etti.

Kentteki esnafın şenliklere özel ürünler hazırladığını anlatan Kılıç, "Annelerimizin baharın gelişini kutlamak için yapmış oldukları Hıdırellez kurabiyelerini biz de ürettik ve paketledik. Kurabiye paketlerimizi de baharın gelişini ifade eden çiçeklerle dekore ederek hazırladık. Cıvıl cıvıl renkleri olan paketler hazırladık, bunu sadece bahar ayına şenliklere özel üretiyoruz. Şehre gelen misafirlerimizin alıp hediye olarak götürdükleri lezzetli ve keyifli bir ürün oldu." ifadelerini kullandı.

Şekerlemeci Arif Meriç ise yerli yabancı birçok turistin şenlikleri görmeye geldiğini kaydetti.

Kakava'nın ekonomiye katkı da sağladığını belirten Meriç, "Bunun mana ve mahiyeti şudur; Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştuğu anı simgeler Hıdırellez. Bu mana ile birlikte büyük şenlikler de düzenleniyor. Yüzyıllardan beri bu gelenek devam etmektedir." diye konuştu.

Kente gelecek misafirler için stokları artırdıklarını anlatan Meriç, "Misafirlerimiz Edirnemizde tarihi bir hakikatla karşı karşıya kaldıkları için bizler de tarihimizden gelen 40 baharatlı deva-i miskimizi, badem ezmemizi, kavala ve kallavi kurabiyelerimizi, luk-u ala ve luk-u leziz dediğimiz lezzetleri hazırladık." dedi. (AA)

04 Mayıs 2018, 09:54
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
Kadın güreşçilerden tarihi başarı Türk güreşçiler tüm sıkletlerde kürsüye çıktı
Avrupa Güreş Şampiyonası'nda kadınlar madalya müsabakalarının ilk gününde Türk sporcular, tarih yazdı.
Ak Parti listesini açıkladı
​​​​​​​24 Haziran erken genel seçimleri için AK Parti Edirne milletvekili aday adaylarını açıkladı.
Karara itiraz edilecek
         Edirne Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır, kullandığı kepçe ile tampon bölgeden dönüş için manevra yaparken Yunan askerleri tarafından gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece 5 ay hapse ve bin 500 EURO para cezasına mahkum edilen belediye işçisi ile ilgili karar ile kepçenin alıkonulmasına itiraz edeceklerini söyledi.
İmzalar “Bilge Başkan” için
​​​​​​​24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Saadet Partisi, adaylık için şart koşulan 100 bin imzayı toplama çalışması başlattı.
Özel çocuklarla bir araya geldiler
​​​​​​​Trakya Üniversitesi (TÜ) Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri, özel çocukların eğitim gördüğü Faika Erkurt Özel Eğitim İlkokulu'nda öğrencilerle bir araya geldi.
Okul aile birliği belirleyecek
​​​​​​​Türkiye Okul Kıyafeti İmalatçıları ve Satıcıları Federasyonu Genel Sekreteri Yaşar Yılmaz, okul kıyafeti ile ilgili kararı okul aile birliğinin belirleyeceğini bildirdi.
Kurt’tan Vali Özdemir e ziyaret
Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne Valisi Günay Özdemir'i ziyaret etti.
"İstanbul Kapısından Belgrad Kapısına Dostluk Köprüsü"
​​​​​​​"İstanbul Kapısından Belgrad Kapısına Dostluk Köprüsü" kapsamında Sırbistan'dan yola çıkan bisiklet sporcuları Türkiye'ye ulaştı.
Nevser ERASLAN

“Cinsiyetsizliğimi ilan edeli çok oldu”
Çetin ÜNSALAN

Seçim sonrası 10 adım sağlaması
Ali İhsan GÜRCİHAN

Pişkin  bir  dönüş..
Buşra DENGİN

Uzayı düşleyen çocuklar
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Hayırlar  ve Evetler……..
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir
xx