Açık
Çok Bulutlu

21 Mayıs 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
Doğanın uyanışı: Kakava-Hıdırellez
​​​​​​​Edirne'de baharın habercisi olarak kabul edilen Kakava-Hıdırellez Şenlikleri için kentte tatlı bir telaş başladı. Yıl boyunca mayıs ayının gelmesini iple çeken Romanlar, şenlikler öncesi evlerinde badana, boya, temizlik yapıyor ve renkli kıyafetlerini sandıktan çıkararak Kakava gününe hazırlıyor. Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şallı: "Kakava-Hıdırellez kültürü uzun yıllardır süregelen bir gelenek olarak yaşatılmaktadır. Bu kültürün en büyük büyük sahiplenicisi de Roman topluluğudur. Kakava Romanlar için iştir, aştır, huzurdur, mutluluktur, sevinçtir ve hayata daha sıcak bir yaklaşımı ifade etmektir" dedi.
04 Mayıs 2018, 09:54

Edirne'de baharın habercisi olarak kabul edilen ve 5-6 Mayıs'ta Tarihi Sarayiçi'nde kutlanacak Kakava-Hıdrellez Şenlikleri için kentte tatlı bir telaş başladı.

Yıl boyunca mayıs ayının gelmesini iple çeken Romanlar, şenlikler öncesi evlerinde badana, boya, temizlik yapıyor ve renkli kıyafetlerini sandıktan çıkararak Kakava gününe hazırlıyor.

Hazırlıkların sürdüğü mahallelerden yükselen müzik sesleri ise şenliklerin romanlar için erkenden başladığının habercisi.

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Turan Şallı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baharın gelişiyle doğanın uyandığını söyledi.

Doğanın uyanışıyla insanlarda da farklı mutluluk ve heyecanların ortaya çıktığını belirten Şallı, "Baharın gelişi ve doğanın yeniden yeşermesi, çeşitli toplumlarda farklı uygulamaları ortaya koyar. Kakava-Hıdrellez kültürü uzun yıllardır süregelen bir gelenek olarak yaşatılmaktadır. Ve bu kültürün en büyük büyük sahiplenicisi de Roman topluluğudur." dedi.

"Romanlar Türkiye'nin gülen yüzleri"

Romanların her yıl Kakava'yı coşkuyla kutladığını anlatan Şallı, şunları kaydetti:

"(Kakava-Hıdrellez neyi anlatır?) diye baktığımızda, Romanların geleneksel meslekleri vardır, kalaycılık, demircilik ve sepetçilik gibi... Bu mevsimsel ortam, Roman vatandaşların mesleklerini icra etmeleri için en uygun ortamdır. Kakava Romanlar için iştir, aştır, huzurdur, mutluluktur, sevinçtir ve hayata daha sıcak bir yaklaşımı ifade etmektir. Doğanın uyanışı ile birlikte insanın işinin ve aşının olması da bir bolluğun ve bereketin de temsiliyetidir. Bu her insan için geçerlidir. İnsanın karnı doyacak, sırtı pek olacak ve hayata mutlu bakacaktır, en önemlisi de Romanlar gibi neşeli bakacaklardır. Her ne kadar Romanların farklı sosyal sıkıntıları da olsa Türkiye'nin gülen yüzleri olmaya da devam edeceklerdir."

Romanların 5-6 Mayıs'ta Sarayiçi'nde düzenlenen Kakava-Hıdrellez şenliklerini, doyasıya eğlenerek ve çeşitli ritüelleri yerine getirerek kutladığını anlatan Şallı, "Kakava şenliklerinde Edirne'ye çok sayıda turistte gelir. Romanlar ile birlikte bu şenlikleri yaşarlar. Kakava ateşinin yakılmasıyla 5 Mayıs'ta başlayan şenliklerde rengarenk kıyafetler giyinen Romanlar ateşin etrafında oynar. Bugünün devamında ise 6 Mayıs'ta sabaha karşı bolluk bereketi ifade ettiğine inanılan Tunca Nehri suyuyla ellerini ve yüzlerini yıkarlar. Dileklerini yazılı olduğu kağıtları nehre bırakırlar." diye konuştu.

Hıdrellezin tüm topluluklara ait bir kültür olduğunu söyleyen Şallı, "Batı Balkanlarda, Rumeli'de bu kültür özellikle o coğrafyada bulunan kişiler tarafından farklı farklı şekillerde kutlanmaktadır. Trakya'da bir anlamda Hıdrellez, bir anlamda da Kakava olarak kutlanır. Bize göre coşkudur, heyecandır, kardeşliktir, sevgidir, mutluluktur. Bunu biz böyle düşünüyor ve yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Evlerimizi pembe, mavi renkleriyle boyuyoruz"

Roman mahallesinin sakinlerinden Emel Kızılcıköz (49) da küçüklüğünden bu yana her yıl mayıs ayında Kakava heyecanı yaşadığını ifade etti.

Kakava yaklaşınca terziye giderek renkli kıyafetler diktirdiklerini anlatan Kızılcıköz, "Kakava'nın sevinci bambaşka oluyor. Küçüklüğümüzde bu coşkuyu daha fazla yaşardık ama şimdi de bunu çocuklarımıza torunlarımıza aktarıyoruz. Kakava bizim için kıştan çıkmak, dertten kederden uzaklaşmak demektir. Kakava yaklaşınca evlerimizde de hazırlıklar yapıyoruz. Boya badana yapıyoruz. Evlerimizi daha çok pembe, mavi renkleriyle boyuyoruz. Renklerin alacalı bulacalı olmasını çok seviyoruz. Bunlar bize neşe kaynağı sağlıyor. Hoşumuza gidiyor." şeklinde konuştu.

Yıllar önce şenliklerin daha farklı kutlandığını dile getiren Kızılcıköz, "Mahallemizde ana cadde vardı oradan geçen herkese fesleğen verirdik. Kakava ateşini mahallemizde yakardık. Misafirlerimize çay, kahve ikram ederdik, göbek atardık, sohbet ederdik. Şimdiki sevinç bize az geliyor o zamanlar daha bir coşkuyla kutlardık." dedi.

"Bir bayram gibi bizim için"

Çilem Çam (38) ise şenlik yaklaştığında renkli kıyafetleri evlerinin önündeki tellere asarak havalandırdıklarını belirterek, "Yorganlarımızı, kızlarımızın çeyizliklerini bu tellere asarız. Evlerimizi yeşil, pembe ve kırmızıya boyarız, canlılık gelsin diye. Her kutlamaya katılıyoruz. Nehir suyunda elimizi yüzümüzü bolluk bereket getirsin diye yıkarız. Dilek dileyerek suya atarız. Bu kültür bizim geleneklerimizde var bunları yaptıktan sonra huzur buluyoruz. Bir bayram gibi bizim için." diye konuştu.

Sevgi Ocak (22) ise bu yıl kış ayında evlendiğini, hava soğuk olduğu için bütün arkadaşlarını düğününe çağıramadığını belirterek, "Düğünümüzün telafisini Kakava ile yapacağız. Düğünüme arkadaşlarım gelememişti, onları Kakava'ya davet edeceğim. Şenliklerde birlikte eğleneceğiz." dedi.

Ediz Usluy (37) da tüm Romanların her yıl Kakavayı sevinç ve mutlulukla karşıladığını ifade etti. Kakava zamanı tüm Romanları tatlı bir telaş sardığını anlatan Usluy, evlerde temizlikler yapıldığını, kışlıkların dolaplara konarak yazlık renkli kıyafetlerin giyildiğini kaydetti. (AA)

04 Mayıs 2018, 09:54
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
Kadın güreşçilerden tarihi başarı Türk güreşçiler tüm sıkletlerde kürsüye çıktı
Avrupa Güreş Şampiyonası'nda kadınlar madalya müsabakalarının ilk gününde Türk sporcular, tarih yazdı.
Ak Parti listesini açıkladı
​​​​​​​24 Haziran erken genel seçimleri için AK Parti Edirne milletvekili aday adaylarını açıkladı.
Karara itiraz edilecek
         Edirne Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır, kullandığı kepçe ile tampon bölgeden dönüş için manevra yaparken Yunan askerleri tarafından gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece 5 ay hapse ve bin 500 EURO para cezasına mahkum edilen belediye işçisi ile ilgili karar ile kepçenin alıkonulmasına itiraz edeceklerini söyledi.
İmzalar “Bilge Başkan” için
​​​​​​​24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Saadet Partisi, adaylık için şart koşulan 100 bin imzayı toplama çalışması başlattı.
Özel çocuklarla bir araya geldiler
​​​​​​​Trakya Üniversitesi (TÜ) Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri, özel çocukların eğitim gördüğü Faika Erkurt Özel Eğitim İlkokulu'nda öğrencilerle bir araya geldi.
Okul aile birliği belirleyecek
​​​​​​​Türkiye Okul Kıyafeti İmalatçıları ve Satıcıları Federasyonu Genel Sekreteri Yaşar Yılmaz, okul kıyafeti ile ilgili kararı okul aile birliğinin belirleyeceğini bildirdi.
Kurt’tan Vali Özdemir e ziyaret
Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne Valisi Günay Özdemir'i ziyaret etti.
"İstanbul Kapısından Belgrad Kapısına Dostluk Köprüsü"
​​​​​​​"İstanbul Kapısından Belgrad Kapısına Dostluk Köprüsü" kapsamında Sırbistan'dan yola çıkan bisiklet sporcuları Türkiye'ye ulaştı.
Nevser ERASLAN

“Cinsiyetsizliğimi ilan edeli çok oldu”
Çetin ÜNSALAN

Seçim sonrası 10 adım sağlaması
Ali İhsan GÜRCİHAN

Pişkin  bir  dönüş..
Buşra DENGİN

Uzayı düşleyen çocuklar
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Hayırlar  ve Evetler……..
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir
xx