Açık
Çok Bulutlu

21 Mayıs 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
Külliye'nin mutfak bölümü müze olacak
​​​​​​​T.Ü. Rektörü Prof. Dr. Tabakoğlu: "2. Bayezid Külliyesi'nde mutfak nasıldı ve burada ne gibi hizmetler verildi, oluşturulacak müzede sunulacak" dedi.
04 Mayıs 2018, 09:58

Trakya Üniversitesi (T.Ü) Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne’de bulunan 2. Bayezid Külliyesi'nin mutfak kısmının müzeye dönüştürüleceğini bildirdi.

Tabakoğlu, külliyede düzenlenen 5. Uluslararası Üniversite Müzeleri Birliği Platformu Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Edirne'nin keşfettikçe zenginleşen bir hazine olduğunu söyledi.

Bu hazinenin küçük bir parçasının 2. Bayezid Külliyesi olduğunu belirten Tabakoğlu, "Ecdadımız külliyede ibadet için cami, insanların karnını doyurmak için mutfak, onlara sağlık veren şifahane koymuş. Eğitim kurumu koymuş, yolda kalmışları misafir eden bir yer oluşturmuş, ekmek üreten fırın ve hamam koymuş. Bizler de bu medeniyetin devamıyız, mirasçısıyız." dedi.

Külliyenin bir yıkıntıyken merhum Ratip Kazancıgil'in gayretleriyle Trakya Üniversitesi bünyesinde ayağa kaldırıldığını ifade eden Tabakoğlu, şunları kaydetti:

"2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nin kuruluşunun 21. yılını kutladık. Müzenin hafta sonları ziyaretçi sayısı 4 ve 5 binleri buluyor. 1488'de açılan külliye bizim medeniyetimizi anlatan en güzel örneklerden biridir. İnsanlar sadece okumakla anlamazlar, özellikle 5 duyuyu kullanmak isterler. Öyle olunca çok daha kalıcı olur. Görecek, dokunacak ve koklayacak oradaki atmosferi. Müzikleri duyacak ve tadacak... İşte tatma kısmı da 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nin mutfak kısmında canlandırarak, bir müze haline getirerek yapmak istiyoruz.

2. Bayezid Külliyesi'nde mutfak nasıldı ve burada ne gibi hizmetler verildi, oluşturulacak müzede sunulacak. Osmanlı'da beslenmeye çok önem verilmiş. Sağlık müzesine girince ilk gördüğünüz bina mutfak. Beslenme sağlığın en önemli parçası, o yüzden çok önem verilmiş beslenmeye."

ÜNİVERSİTE MÜZELERİ ARŞİVİ OLUŞTURULUYOR

Uluslararası Üniversite Müzeleri Birliği Platformu Başkanı Prof. Dr. Fethiye Erbay da birçok uluslararası proje yürüttüklerini belirterek, "Üniversite müzelerini daha üst platforma çıkarmayı ve onlara destek vermeyi amaçlıyoruz. Çok önemli bir iş yapıyoruz. Türkiye'de ilk defa üniversite müzeleri arşivini oluşturuyoruz. Bunları bizden sonraki kuşaklara aktaracağız." diye konuştu.

Konuşmaların ardından, külliyenin mutfak kısmında oluşturulacak müzeye 15. yüzyıl saray mutfağı örneği yağlı boya tablo ve buhurdan hediye edilerek, müzenin ilk envanterleri oluşturuldu.

Konferansın ardından, külliyenin aşevinde oluşturulan serginin açılışı yapıldı. (AA)

04 Mayıs 2018, 09:58
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
Kadın güreşçilerden tarihi başarı Türk güreşçiler tüm sıkletlerde kürsüye çıktı
Avrupa Güreş Şampiyonası'nda kadınlar madalya müsabakalarının ilk gününde Türk sporcular, tarih yazdı.
Ak Parti listesini açıkladı
​​​​​​​24 Haziran erken genel seçimleri için AK Parti Edirne milletvekili aday adaylarını açıkladı.
Karara itiraz edilecek
         Edirne Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır, kullandığı kepçe ile tampon bölgeden dönüş için manevra yaparken Yunan askerleri tarafından gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece 5 ay hapse ve bin 500 EURO para cezasına mahkum edilen belediye işçisi ile ilgili karar ile kepçenin alıkonulmasına itiraz edeceklerini söyledi.
İmzalar “Bilge Başkan” için
​​​​​​​24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Saadet Partisi, adaylık için şart koşulan 100 bin imzayı toplama çalışması başlattı.
Özel çocuklarla bir araya geldiler
​​​​​​​Trakya Üniversitesi (TÜ) Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri, özel çocukların eğitim gördüğü Faika Erkurt Özel Eğitim İlkokulu'nda öğrencilerle bir araya geldi.
Okul aile birliği belirleyecek
​​​​​​​Türkiye Okul Kıyafeti İmalatçıları ve Satıcıları Federasyonu Genel Sekreteri Yaşar Yılmaz, okul kıyafeti ile ilgili kararı okul aile birliğinin belirleyeceğini bildirdi.
Kurt’tan Vali Özdemir e ziyaret
Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne Valisi Günay Özdemir'i ziyaret etti.
"İstanbul Kapısından Belgrad Kapısına Dostluk Köprüsü"
​​​​​​​"İstanbul Kapısından Belgrad Kapısına Dostluk Köprüsü" kapsamında Sırbistan'dan yola çıkan bisiklet sporcuları Türkiye'ye ulaştı.
Nevser ERASLAN

“Cinsiyetsizliğimi ilan edeli çok oldu”
Çetin ÜNSALAN

Seçim sonrası 10 adım sağlaması
Ali İhsan GÜRCİHAN

Pişkin  bir  dönüş..
Buşra DENGİN

Uzayı düşleyen çocuklar
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Hayırlar  ve Evetler……..
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir
xx