Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
”Balkanların tahıl merkeziyiz”
Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu: Artık yetiştirdiğimiz ürünü işlememiz gerekiyor”
29 Mayıs 2015, 11:27

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu: “Domates ekeceksek salçayı da yapmalıyız.  Pirinç ekeceksek lapayı, mamayı da yapmalıyız.  Biz bugüne kadar hep yetiştirmişiz ve satmışız. Artık yetiştirdiğimiz ürünü işlememiz gerekiyor”

Balkanlara çok yakınız ve Balkan pazarlarını önemsiyoruz. Ayrıca Balkanların tahıl merkeziyiz”

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Domates ekeceksek salçayı da yapmalıyız.  Pirinç ekeceksek lapayı, mamayı da yapmalıyız.  Biz bugüne kadar hep yetiştirmişiz ve satmışız. Artık yetiştirdiğimiz ürünü işlememiz gerekiyor” dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD)’nin Anadolu Buluşmaları çerçevesinde 15-16 ve 17 Mayıs 2015 tarihlerindeki  rotası bu sefer Trakya oldu. Edirne Genç İşadamları Derneği’nin organizasyonu ile gerçekleştirilen Trakya Buluşmaları kapsamında Enez’de  “Saros Ekonomi Zirvesi” ile sorunlar masaya yatırılacaktı.  15 Mayıs 2015 Cuma günü İstanbul’dan hareket eden EGD’lileri ilk akşam  Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Mustafa Helvacıoğlu karşıladı  ve yöre ile önemli bilgileri Ekonomi Gazetecileri Derneği üyeleri ile paylaştı.

“Balkanların tahıl merkeziyiz”

Saros Ekonomi Zirvesi  programı kapsamında konuşan ve bölgedeki sorunlara kısaca değinen Mustafa Helvacıoğlu  “Balkanlara çok yakınız. Balkanlar pazarını çok önemsiyoruz, Balkanların tahıl merkeziyiz” dedi ve bölge ilgili ile önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle Yunanistan ile karşılıklı yemek kültürü alışverişinde, nasıl bir menü çeşidinin oluşturulduğuna dikkat çeken Helvacıoğlu, genç Yunan başbakanının zor durumda olduğunu ve bölge ticaretinin Yunanistan için önemine vurgu yaptı.

Keşan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu EGİAD ve  EGD’yi misafir ettiği akşam  menüde Satır Eti, İpsala pirinci ile yapılmış pilav, meyveli peynir tatlısı ve manda yoğurdu vardı. Birçoğumuzun ilk defa yediği Satır Eti’nin lezzetine doyulmuyordu. Özellikle sıcak yenmesi gereken Satır Eti’nin tescilinin alındığını öğrendik. Helvacıoğlu,  Satır Et’inin tamamının et olduğunu belirterek “yüzde 70’i kuzu, yüzde 30’u dana ve satır ile dövülüyor.  İçine yüzde 1-2 oranında tuz katılıyor ve tamamı et,  ızgarada mangal kömürü ile pişiyor.  250 gramlık porsiyonlar halinde satılıyor” dedi. Bizden de önemli uyarı bu bölgeye gittiğinizde mutlaka Satır Eti tatmadan dönmeyin!

“İpsala pirinci başlı başına bir markadır”

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Bakanı Mustafa Hevacıoğlu, İpsala pirincinin de tescilleneceğini belirterek bu konuda yapılan çalışmaları anlattı.  Tekirdağ’a 80 km, Edirne’ye 120 km mesafede olduklarını ifade eden Helvacıoğlu açıklamalarına devam ederek birçok eksikliklere dikkat çekti ve şöyle dedi: “Eksikler çok. 1/25’lik planlar 2016-2017’de çıkacak. Çanakkale’ye 70 km yol var. Bu arada 30 bin ev, yatak kapasitesi olmayan otel var. Engelleri aşamıyorlar. 1/25’lik planlar çıkınca engeller aşılacak. 2023’e kadar üç belediye beraber çalışacağız.  Ortak akıl, yuvarlak masa, akıllarımızı birlikte yürütüyoruz. Yaklaşık 120 bin nüfuslu. Havzada ticaret, tarım yapılıyor. Yazın 300 bin nüfus oluyor. Altyapı sıkıntısı var. Tahıl merkezi olan yörede çeltik ekiliyor. Bunu da pazarlayamıyoruz. Çeltik tarlalarımız ve pirincimiz meşhur. Pazarlama ve reklam sorun. Köylü ve çiftçi azalıyor. İkinci ve üçüncü nesil üniversitede okuyor.”

Türkiye’de yetişen yüzde 55’ini Trakya üretiyor

Bölgede 27 pirinç fabrikası olduğunu belirten Helvacıoğlu  “Türkiye’deki pirincin yüzde 55’ini üretiyoruz” dedi ve şöyle devam etti:  “Pazar günü Enez’den İpsala’ya geçerken Gala Gölü’nü  ve  220 bin dönümlük  çeltik tarlalarını  göreceksiniz. Yunanistan, Bulgaristan’dan gelen sular buradan geçiyor. Trakya Üniversitesi bu bölgedeki çeltiğe sağlık raporu verdi. Kanserojen etkisi yok. Ürünlerimizi yatırıma çeviremiyoruz. Türkiye’deki enflasyonun sebeplerinden bir tanesi gıda enflasyonudur. Bu bölgenin çok kıymetli olacağını ben iddia ediyorum. Hamzadere Trakya’nın GAP’ı. Turizmi şekillendirebilirsek iyi verim alabiliriz. Tarımı şekillendirecek ürün desenini belirlersek tarımı 4’e katlarız. Trakya Hollanda kadar. fakat bizim ihracatımız ile Hollanda’nın ihracatı ortada.  Domates ekeceksek salçayı da yapmalıyız.  Pirinç ekeceksek lapayı, mamayı da yapmalıyız.  Biz bugüne kadar hep yetiştirmişiz ve satmışız. Artık ürünü işlememiz gerekiyor. Türkiye’nin yüzde  33 bamyası bu bölgede üretiliyor. Fakat  Superfresh veya Dardanel bamyayı bizden 3 liraya alıyor ve paketliyor,  15 liraya yarım kilosunu satıyorlar. Bizim bunlarla ilgilenmemiz lazım. Kooperatifler ya da birlikler oluşturmalıyız. .Ben TOBB’un Tarım ve ekonomi komisyonundayım. Maalesef geçen yıl  tarım yüzde eksi 2 idi.  Tarım politikaları Türkiye’de yeni dönemde daha iyi olmalı. Eksiğimiz çok. Brezilya dünyada tarım ekonomisi ile büyüdü. Sanayi gelişecekse tarımla gelişmeli.”

“Yunanlılar Keşan’a alışverişe geliyor”

Bölgede tarım, ticaret ve turizmin olduğunu belirten Helvacıoğlu  “Bir de Yunan pazarımız var” diyerek şunları söyledi: “Kavala’dan başlayan 600 bin gibi bir nüfus Keşan’a alışverişe geliyor. Ciddi bir alışveriş potansiyelimiz var. Sıcak para geliyor. Sınır ticareti sayesinde ekonomide fırsatlar yaratılıyor. Hacimi ölçemiyoruz, ancak her cumartesi Keşan’ın en büyük pazarlarından birisi. 15-20 otobüs 300 kadar özel araba gelir gider.  Yunanlılarla veresiyelerimiz bile vardır. Yorgo da müşterimiz diğer arkadaşlar da. Taksiler gider gelir. Ticaret Odası olarak üyelerimize Yunanca mailler,  Dedeağaç’taki restoranlara da Türkçe mail gönderiyoruz.”

 

“Bölgede genç nüfusun işsizlik oranı yüzde 25-30”

 

Helvacıoğlu, ekonomi pazarının dostlukları artırdığını vurgulayarak “Markalaşmaya gidiyoruz. Çocuklarımızın hepsi İstanbul gibi büyük kentlerde okuyorlar. Geri dönmeleri için çaba sarfediyoruz” dedi.

 

Bölgede genç nüfusun işsizlik oranının yüzde 25-30’larda olduğunu hatırlatan Helvacıoğlu şöyle devam etti: “60 bin nüfusun 16 bini Roman vatandaşları ve onlarda da işsizlik yüksek. Eğitimleri yok ekonomileri bozuk. Onlara da çözüm bulmaya çalışıyoruz.  Yeni OSB’de 5 bin kişilik bir istihdam sağlamaya bakıyoruz. Sadece Gıda OSB’miz.Çelitik, yağ, un, bisküvit fabrikaları. Gıda işleyen et ürünleri ve süt ürünleri fabrikaları var.  Balkanlara çok yakınız. Balkanlar pazarını çok önemsiyoruz. “

“Yakın zamanda bir kampanya başlattık”

Yakın zamanda  bir kampanya başlattıklarını söyleyen Mustafa Hevacıoğlu kampanya ile ilgili de şu açıklamaları yaptı: “Denizli’nin tekstilini, Konya’nın ayakkabısını ve Gaziantep’in halısını tanıtıyoruz. Bölgemizin insanı oradan alsın ve oraya ürünlerini satsın diye kampanya başlatıyoruz.  Esnafa Yunanca kurslar veriyoruz. Yunanca kitapçıklarımız var. Karşılıklı ticaret ve dostluğu geliştirmek için elimizden geldiği kadar çabalıyoruz. Batı Trakya’da yaşayan 600 bin nüfusun 120 bini Türk kökenli. Ekonomileri maalesef iyi değil. Yunanistan tarafında saat 14.00 gibi iş yerleri kapıları kapatıyor.”

“Bu yıl tarımdan iyi hasat bekliyoruz”

“Bu yıl tarımdan iyi hasat bekliyoruz” diyen Helvacıoğlu açıklamalarını şöyle tamamladı: “Buğday ve ayçiçekte yüzde 10 daha fazla verim bekliyoruz. Çeltik piyasasında bütün Türkiye’ye yetecek kapasitedeyiz. Dünyanın en iyi teknolojisini kullanıyoruz.

 

İtalya’dan daha iyiyiz. Çeltikte yüzde 50 İstanbul kökenli, yüzde  50 yerel yatırımcılar var.  Sezon ve Reis, Torunlar burada. Çeltik tarlaları vâkıfın, şirketlere kiralanıyor. “

 

                                                                                               Haber: Serap Girgin BAYKAL

29 Mayıs 2015, 11:27
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
“Lalapaşa ve Bolyarovo için hayırlı olsun”
Lalapaşa Belediyesi ile Bulgaristan Bolyarovo Belediyesi arasında kültürel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla planlanan "Lalapaşa ve Bolyarovo'nın Kültürel Mirasının Tanıtılması” Projesi için ilk imzalar atıldı.
Daha fazla elektrik üretilecek
Edirne Katı Atık Yönetim Birliği (EDİKAB), 2018 yılının ilk toplantısında Meclis üyeleri tarafından birliğe üye olmayan kurum ve kuruluşlardan bertaraf ücretinin ton başına 38 lira 18 kuruş alınmasını oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda ayrıca Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Katık Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nden öngörülen miktardan daha fazla elektrik üretilebileceğini söyledi.
Ortak tepki: “OHAL değil, demokrasi”
​​​​​​​CHP Genel Merkezinin, 81 ilde "OHAL’in kaldırılması ve Türkiye’nin yeniden demokrasiye dönerek normalleşmesi" çağrısı üzerine, CHP Edirne İl Örgütü, KESK Edirne Şubeler Platformu ve pek çok sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katılımıyla şiddetli yağışa rağmen Saraçlar Caddesi’nde protesto gerçekleştirildi.
"Doğru sürüm ve ekim erozyonla mücadelede önemli"
Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Danışmanı Prof. Dr. Doğan: "Erozyonla mücadelede en önemli etkenlerden biri tarla sürüm teknikleridir. Çiftçilerimiz tarlalarını iş yükü kolaylığı nedeniyle yokuş aşağı değil de yan olarak sürmeli ve ekim yapmalıdır. Doğru sürüm ve ekim yapıldığında erozyonla mücadelede yüzde 50 başarı sağlanabilir" dedi.
211 kaçak ve sığınmacı yakalandı
​​​​​​​Edirne'de yasa dışı yollardan Yunanistan ve Bulgaristan'a geçmeye çalışan 211 kaçak ve sığınmacı yakalandı.
“Göğe Bakma Durağı”
İnsanların tabiriyle “Göğe Bakma Durağı” nın tam karşısındaydı İstasyon Kafe. Hiçbir yerden görülemeyen tabelasının yerine konsepti gibi renkli bir duvar yazısı ile karşılardı insanlarını. Kapısını açmanın zorluğu gibi kapadıktan sonra da çıkmanın zor olduğu şahsına münhasır bir istasyon. Ve İstasyon’u sıcak ve samimi tavırlarıyla bir kafeden çok evindeymiş gibi hissettiren İşletme Sahibi, “İstasyon İnsanları”nın nam-ı diğer annesi Şenay Durmaz.
“Kadına onur yakışır”
Mesleğinde yarım asrı deviren Avukat Nurten Yücel. “Avukatlığı hayatın içinde olan bir meslek olarak” tanımlıyor. Şu an Edirne Barosu’nun en tecrübeli ismi olarak gençlere örnek olan Yücel “bizde Kadına onur yakışır” dedi.
“Hayallerinizden vazgeçmeyin”
Edirne’de hem iş dünyasında hem de siyasette ismi parlayan kadınlarımızdan Pınar Ersaçmış ile keyfili bir sohbete imza attık.
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir