Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
Meydanlara indik vatandaşa sorduk ; Seçimi kim kazanacak ?
MEYDAN okumaya var mısın ?
29 Mayıs 2015, 15:00

7 Haziran 2015 Türkiye bir kez daha sandığı gidiyor. Milyonlarca seçmen iktidarı belirleyecek olan oyları kullanacak!

En çok ilk defa oy kullanacak gençlerimiz heyecanlı. Tam olarak siyaseti takip etmediklerini söyleseler de kendilerince belirledikleri partiler oy vereceklerini dile getiriyorlar.

Diğer tarafta ise hem kararasız gençler hem de şansa oy verecek olanlar var !

***Sandık başında yazı tura atacağım kim gelirse oyu mu kazanana vereceğim.Zaten gençleri düşünende yok bu yüzden kimin kazanacağını da ben düşünmüyorum*

Bu cümleler ilk kez oy kullanacak bir delikanlıya ait.İsminin ve fotoğrafının yayınlanmasın istemiyor.Seçimi önemsiyor ama çıkacak sonuçların umrunda  olmadığını belirtiyor.

Kadınlar oylarında erkek ve gençlere göre daha ısrarcı.Artık çoğu kadın kocasının yada babasının partisinden çok kendine kendi tarafına yakın olan verdiği sözleri beğenen,aile bütçesini düşünen partiden yana…

Enezli Faik Amca 1938 Kırcaali doğumlu…6 çocuk babası.Okutmuş,evlendirmiş…

Seçimi kim kazanır ?

***Bu yaşa geldim bu ülkede bir çok beçim gördüm. Bu kadar heyecansız tatsız tutsuz bir seçim görmedim.Sanki ruhumuz yok.Çocuklarıma karışmam kim neye istersen ona oy versin.Benim oyum yıllardan beri aynı.Beçilsin seçilmesin benim partim belli. Sen şimdi soracaksın kim diye ben söylemeyeceğim.Şimdi söylesem sen nerden bileceksin sandıkta kime oy verdiğimi…Seçimsin seçilmesin benim gönlümde bir parti var başkasına oy vermem.

Ama ülkede gençlerimize iş yok,bak biz bu yaşta kahvede öylece oturuyoruz. İlçemizdeki imkanlar kısıtlı.İnşallah düzelecek.Bu ülke çok güzel şeyleri hak ediyor. Kim kazanacak diyorsun ya bu ülkeyi sevenler kazansın*

 

Gürkan Amca’da 78 yaşında…3 çocuk babası…

Kim kazanır seçimleri Gürkan Amca ?

 

***Herkes gücünün yettiği kadar oy toplayacak. Yani evladım herkes gücünün yettiği kadar kazanacak. Bizim vatanımız güçlü bir vatan bu yüzden uğraşırlar bizimle. Mustafa Kemal Paşa boşuna söylememiş “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” Bu yüzden bizi hep karıştırmak istiyorlar.Hayırlısı olsun herkes için kim güçlüyse o kazansın*

Fotoğraflarının çekilmesine izin veren ve yayınla kızım ne olacak bu yaşa gelmişiz en azından sözümüz çıksın adımız geçsin bu dünyada diyerek objektiflerimize gülümseyenlere teşekkür ediyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 550 sandalyesi var. Çoğunluk için gereken 276 sandalye…

Seçime katılacak siyasi partiler ise şöyle ;

1 Şubat 2015 tarihinde yapılan açıklama ile 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne katılma yeterliliğini taşıyan 31 partinin seçimlere katılabileceği bildirilmiştir. İlk yayınlanan listede yer almamasına rağmen, YSK'ya Komünist Parti tarafından yapılan itiraz kabul edilmiş, partinin seçime girme yeterliliğine sahip olduğu kararlaştırılmıştır. İşçi Partisi 15 Şubat 2015 tarihinde düzenlediği kongrede ismini Vatan Partisi olarak değiştirmiş ve Alternatif Parti aldığı kararla ismini İlkeler ve Değerler Partisi olarak değiştirmiştir. Bu değişiklikler YSK tarafından onaylanmıştır.

Seçime girme hakkı olan Özgürlük ve Dayanışma Partisi seçimlere girmeyip "ilerici güçleri" destekleyeceğinden, Emek Partisi Halkların Demokratik Partisi ile ittifak kararı aldığından, Büyük Birlik Partisi ile Saadet Partisi ile ittifak yaptığından,Demokratik Gelişim Partisi genel başkan istifasından dolayı seçime girmeyeceklerinden aday listesi sunmadılar.

Bunun dışında Halkın Yükselişi Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Genç Parti ve Türkiye Komünist Partisi de milletvekili aday listelerini YSK'ya getirmediler. Hür Dava Partisi ve Hak ve Eşitlik Partisi seçimlere bağımsız adaylarla katılacakları için aday listesi sunmadılar. İlkeler ve Değerler Partisi milletvekili "kaza sebebiyle" aday listesini YSK'ye zamanında ulaştıramadığından seçime katılamadı.

15 Nisan'da açıklanan geçici aday listelerine göre ;

Adalet ve Kalkınma Partisi, Anadolu Partisi,  Bağımsız Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Komünist Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Millet Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi 85,  Hak ve Özgürlükler Partisi 75, Merkez Parti 73, Liberal Demokrat Parti 58, Doğru Yol Partisi ve Yurt Partisi 56, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi 55, Hak ve Adalet Partisi 43 seçim çevresinde aday göstererek seçime girecektir.

Türkiye genelinde 166 kişi bağımsız milletvekilliği için adaylığını koymuştur,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29 Mayıs 2015, 15:00
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
“Lalapaşa ve Bolyarovo için hayırlı olsun”
Lalapaşa Belediyesi ile Bulgaristan Bolyarovo Belediyesi arasında kültürel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla planlanan "Lalapaşa ve Bolyarovo'nın Kültürel Mirasının Tanıtılması” Projesi için ilk imzalar atıldı.
Daha fazla elektrik üretilecek
Edirne Katı Atık Yönetim Birliği (EDİKAB), 2018 yılının ilk toplantısında Meclis üyeleri tarafından birliğe üye olmayan kurum ve kuruluşlardan bertaraf ücretinin ton başına 38 lira 18 kuruş alınmasını oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda ayrıca Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Katık Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nden öngörülen miktardan daha fazla elektrik üretilebileceğini söyledi.
Ortak tepki: “OHAL değil, demokrasi”
​​​​​​​CHP Genel Merkezinin, 81 ilde "OHAL’in kaldırılması ve Türkiye’nin yeniden demokrasiye dönerek normalleşmesi" çağrısı üzerine, CHP Edirne İl Örgütü, KESK Edirne Şubeler Platformu ve pek çok sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katılımıyla şiddetli yağışa rağmen Saraçlar Caddesi’nde protesto gerçekleştirildi.
"Doğru sürüm ve ekim erozyonla mücadelede önemli"
Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Danışmanı Prof. Dr. Doğan: "Erozyonla mücadelede en önemli etkenlerden biri tarla sürüm teknikleridir. Çiftçilerimiz tarlalarını iş yükü kolaylığı nedeniyle yokuş aşağı değil de yan olarak sürmeli ve ekim yapmalıdır. Doğru sürüm ve ekim yapıldığında erozyonla mücadelede yüzde 50 başarı sağlanabilir" dedi.
211 kaçak ve sığınmacı yakalandı
​​​​​​​Edirne'de yasa dışı yollardan Yunanistan ve Bulgaristan'a geçmeye çalışan 211 kaçak ve sığınmacı yakalandı.
“Göğe Bakma Durağı”
İnsanların tabiriyle “Göğe Bakma Durağı” nın tam karşısındaydı İstasyon Kafe. Hiçbir yerden görülemeyen tabelasının yerine konsepti gibi renkli bir duvar yazısı ile karşılardı insanlarını. Kapısını açmanın zorluğu gibi kapadıktan sonra da çıkmanın zor olduğu şahsına münhasır bir istasyon. Ve İstasyon’u sıcak ve samimi tavırlarıyla bir kafeden çok evindeymiş gibi hissettiren İşletme Sahibi, “İstasyon İnsanları”nın nam-ı diğer annesi Şenay Durmaz.
“Kadına onur yakışır”
Mesleğinde yarım asrı deviren Avukat Nurten Yücel. “Avukatlığı hayatın içinde olan bir meslek olarak” tanımlıyor. Şu an Edirne Barosu’nun en tecrübeli ismi olarak gençlere örnek olan Yücel “bizde Kadına onur yakışır” dedi.
“Hayallerinizden vazgeçmeyin”
Edirne’de hem iş dünyasında hem de siyasette ismi parlayan kadınlarımızdan Pınar Ersaçmış ile keyfili bir sohbete imza attık.
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir