Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
Yazoğlu: ''Kırkpınar kendi gelenekleri içinde devam etmeli''
Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve eski Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu ile Kırkpınar Meydanı Dergisi Yazı İşleri Müdürü Merve Çiçek Vatan'a konuştu.
22 Temmuz 2015, 12:46

Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve eski Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu ile Kırkpınar Meydanı  Dergisi Yazı İşleri Müdürü Merve Çiçek Vatan konuştu.

Dernek binasında yapılan samimi söyleşide Kırkpınar Evi’nin hazırlıklarına denk geldik. Hummalı bir çalışma içinde olan dernek yönetimi baştan aşağıya hazırlıklarla tek tek kendileri ilgileniyor.

Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve eski Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu  tüm hazırlıkları yerinde inceleyerek eksiklikleri gidermek için talimatlar veriyor.

Dernek bahçesinde güzel bir Türk kahvesi eşliğinde yaptığımız söyleşide Kırkpınar tarihçesinden bugüne kadar ne varsa konuştuk. Kırkpınar’ın gerçek yaralarının üzerine bastık. Geçmişte 3 yıl üst üste Kırkpınar Ağalığı yapan ve altın kemeri bulunan Yazoğlu, “Yağlı güreşler, Atlı Cirit, Aba Güreşi ile birlikte bizim federasyonumuza bağlı idi. Ancak, yetkililer bir oldu bitti ile geleneğimizin önemli sporlarından olan yağlı güreşi bizden kopardılar. Zaten ne olduysa da ondan sonra oldu. İşte, Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nde yaşanan doping skandalları bunlara en taze örnek” şeklinde konuştu.

DOPİNG :

Güreş Federasyonu'nun, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'nün, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın hükümetin artık doping konusunda ciddi adımları olmalı. Sporun hangi dalından olursa olsun bu bir intihar.Bu yüzden önlemleri en başında almalıyız. Yağlı güreşte ise bu konu bir skandal oluşturuyor. Kirletiyor güreşi çok yazık Ata Sporumuza hiç yakışmıyor.

FEDERASYON :

Türkiye'de Yağlı Güreş Federasyonu'nun kurulması lazım. Yağlı Güreş Federasyonu kurulursa, her konuda yeni adımlar atılır. Yağlı güreşin kuralları farklı, doping konusunda eğitimler yapılır. Pehlivanlarımıza sahip çıkılması açısından kesinlikle federasyonun ayrılması gerekiyor. Ama ne yazık ki birileri bunu istemiyor. Çünkü bu durumda rantları bitecek.

İnsanlar kendi çıkarları uğruna Ata Sporunu bitirme noktasına getiriyor. Minder güreşçisi ve minder güreşinin kuralları çok farklı. Yağlı güreş ise çok ayrı. Ata Sporumuz için artık yeni yiğitler yeni pehlivanlar lazım. Buna izin vermememiz gerekiyor. Güreş Federasyonu'na bağlanınca Kırkpınar'da bazı uygulamalar da değişti. Yağlı güreşler, kendine özgü bir kaynağa sahip. Eskiden yağlı güreşe "soytarılık" yakıştırmasını yapanlar, şimdi sahiplenmeye çalışıyor. Bu iki yüzlülüktür. Yağlı güreşe dokunmasınlar ve bıraksınlar Kırkpınar, kendi kural ve gelenekleri içinde devam etsin

AĞALIK :

Kırkpınar Ağalığı çok önemli. Ben üzerime düşeni yaptığıma inanıyorum.Ağalık taşınması gereken çok ağır bir unvan. Bunu gerçekten layığı ile yapmalı ve yerine getirmeliyiz.

22 Temmuz 2015, 12:46
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
“Lalapaşa ve Bolyarovo için hayırlı olsun”
Lalapaşa Belediyesi ile Bulgaristan Bolyarovo Belediyesi arasında kültürel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla planlanan "Lalapaşa ve Bolyarovo'nın Kültürel Mirasının Tanıtılması” Projesi için ilk imzalar atıldı.
Daha fazla elektrik üretilecek
Edirne Katı Atık Yönetim Birliği (EDİKAB), 2018 yılının ilk toplantısında Meclis üyeleri tarafından birliğe üye olmayan kurum ve kuruluşlardan bertaraf ücretinin ton başına 38 lira 18 kuruş alınmasını oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda ayrıca Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Katık Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nden öngörülen miktardan daha fazla elektrik üretilebileceğini söyledi.
Ortak tepki: “OHAL değil, demokrasi”
​​​​​​​CHP Genel Merkezinin, 81 ilde "OHAL’in kaldırılması ve Türkiye’nin yeniden demokrasiye dönerek normalleşmesi" çağrısı üzerine, CHP Edirne İl Örgütü, KESK Edirne Şubeler Platformu ve pek çok sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katılımıyla şiddetli yağışa rağmen Saraçlar Caddesi’nde protesto gerçekleştirildi.
"Doğru sürüm ve ekim erozyonla mücadelede önemli"
Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Danışmanı Prof. Dr. Doğan: "Erozyonla mücadelede en önemli etkenlerden biri tarla sürüm teknikleridir. Çiftçilerimiz tarlalarını iş yükü kolaylığı nedeniyle yokuş aşağı değil de yan olarak sürmeli ve ekim yapmalıdır. Doğru sürüm ve ekim yapıldığında erozyonla mücadelede yüzde 50 başarı sağlanabilir" dedi.
211 kaçak ve sığınmacı yakalandı
​​​​​​​Edirne'de yasa dışı yollardan Yunanistan ve Bulgaristan'a geçmeye çalışan 211 kaçak ve sığınmacı yakalandı.
“Göğe Bakma Durağı”
İnsanların tabiriyle “Göğe Bakma Durağı” nın tam karşısındaydı İstasyon Kafe. Hiçbir yerden görülemeyen tabelasının yerine konsepti gibi renkli bir duvar yazısı ile karşılardı insanlarını. Kapısını açmanın zorluğu gibi kapadıktan sonra da çıkmanın zor olduğu şahsına münhasır bir istasyon. Ve İstasyon’u sıcak ve samimi tavırlarıyla bir kafeden çok evindeymiş gibi hissettiren İşletme Sahibi, “İstasyon İnsanları”nın nam-ı diğer annesi Şenay Durmaz.
“Kadına onur yakışır”
Mesleğinde yarım asrı deviren Avukat Nurten Yücel. “Avukatlığı hayatın içinde olan bir meslek olarak” tanımlıyor. Şu an Edirne Barosu’nun en tecrübeli ismi olarak gençlere örnek olan Yücel “bizde Kadına onur yakışır” dedi.
“Hayallerinizden vazgeçmeyin”
Edirne’de hem iş dünyasında hem de siyasette ismi parlayan kadınlarımızdan Pınar Ersaçmış ile keyfili bir sohbete imza attık.
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir