Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
Edirne’ye pasaportla insanları sokarım
Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, gazetemiz ziyaretinde kahve arasında sorularımızı yanıtladı. Hayli samimi cevapların verildiği röportajımızda 15 Temmuz Askeri darbe girişimi ve seçilmişlerin görevleri üzerine konuştuğumuz Helvacıoğlu ‘’ “Trakya’nın AK Parti’si CHP’si yok. Trakya’nın Fet hullah’ı da olmadı. Çakma niye; iyi görünsün diye insanlar Fethullah’a destek vermişler. Temel amaca değil, 15 Temmuz’a değil, o niyet yok. Dönem şişmanlattı Fethullah’ı, Özal’dan da destek görmüşler, Demirel’den de, Ecevit’ten de ama bu dönem şişmanlattı Fethullah’ ı” dedi.
26 Ekim 2016, 09:37

KTSO Başkanı Helvacıoğlu “Keşan’ın hak ettiği yerde Edirne’den destek almadığını da ifade ederim açık yüreklilikle. Benim bir çekincem yok, siyasetten de yok. Biz işimizi yapıyoruz. 12 senedir AK Parti hükümetiyle Keşan Belediyesi CHP arasında çalışmak kolay değil. Mehmet ağabeyle de Mehmet Özcan) çalışmak zor, iktidarla da çalışmak zor. Perşembe günü, Ankara’dayız, iktidarla da işimiz var; Cuma günü belediyeyle de işimiz var. Ne yapacaksınız? Ben seçmedim ki bu yöneticileri, ama yöneticilerle çalışmak zorundayım. Severiz, sevmeyiz. Üyelerimizle dengeyi kurmak zorundayız. Rozetimizi çıkarırız. Keşan Belediye Başkanı artık benim de başkanımdır, halk seçmiştir. Ben ona küsemem. Keşan’ın iyiliği için, onu çalıştırtmak, yardımcı olmak zorundayım’

Cumhuriyet Halk Parti’den bahsetmiyorum. Ben hep söylüyorum, yanlış anlaşılıyor. Sanıyorlar ki ben CHP karşısındayım. Ben Demokrat Partili bir ailenin torunuyum; merkez sağda büyümüşüm. Son dönemlerde CHP, merkez sağın yerini almış. AK Parti gelene kadarki yerini almış. MHP de aynı şekilde. CHP’ye oy vermişiz. Türkiye başka yere bakıyor, biz başka yere bakıyoruz. Biz hizmet eksikliği yaşıyoruz. Yavaş yavaş toplum başka şeylere mırıldanıyor.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM SİYASET YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Kısmet. Siyaseti yapacaksam da bu görevi bitirdiğim  dakikada yapmam lazım. Burada üzgünüm CHP 10-12 senedir beni kazanamadı.  Mehmet Özcan’a dedim ki o da yorgun, iletişimsiz. Ben belediye başkanı aday adayı olursam, Mehmet Ağabey’i nasıl yenerim ya da geriye bırakırım diye kendime sordum anket yaptım, 500 kişi üzerinden; yüzde 95 iyi insan çıktı; yüzde 90 iletişimsiz, yüzde 85 ekipsiz çıktı. Benim bunlara çalışmam lazım.. Ben belediye başkanı olmak istiyorum. Ben milletvekili olmak istiyorum. Edirne’ye pasaportla insanları sokarım. Tarih yazarım, üniversitelerde ders veririm, kitap yazarım. O kadar iddialıyım. Kural yoktur belediyecilikte, kural yazarız.  Ekiple çalışırız. Ben bilen adam değilim, bilenle çalışırım, bilene saygı duyarım. Meclis üyeleri vitrindir. Mutfak vardır, ekip işidir.

“Trakya’nın AK Parti’si CHP’si yok. Trakya’nın Fethullah’ı da olmadı. Çakma niye; iyi görünsün diye insanlar Fethullah’a destek vermişler. Temel amaca değil, 15 Temmuz’a değil, o niyet yok. Dönem şişmanlattı Fethullah’ı, Özal’dan da destek görmüşler, Demirel’den de, Ecevit’ten de ama bu dönem şişmanlattı Fethullah’ı.”

-Edirne’de Keşan’la aramızdaki 100 kilometrelik uçurumu bir türlü geçemedik. Çok önemli bir STK’nın seçilmiş bir başkanı olarak, sizce bunlar yerel yönetime nasıl yansıyor? Ekonomik açıdan değerlendirdiğimiz zaman Edirne’deki inanç turizminde 3-4 milyar bir turizm döngüsü var. Yazın da Saros’da canlılık var. Bu ikisini birleştirdiğimizde bir turizm devinin çıkması gerekiyor. Ama çıkamıyor. Ya yerel yönetimde ya merkezi yönetimde, bir yerde bir yanlış var. Nasıl düzelteceğiz bunu? İnanç turizmiyle, deniz turizmini birleştirdiğimizde yazlık-kışlık bir sezon çıkıyor ortaya. Peki, neden biz bunu göremiyoruz?

“Edirne kendini yalnız bırakıyor. Edirne büyüyecekse ilçeleriyle birlikte büyümeli. Edirne’nin tek eksiği; ilçelerinden kopuk. Bunun nedeni, Trakya’da bir araya gelinmez bir mantığımız vardır ya bizim. Bu zihniyeti bu çağda yıkmamız lazım. Birlikten rahmet doğduğunu unutmamamız lazım. Edirne’de turizm dediğimizde, Edirne’de yaşayanlar inanç turizmini; Saros, Keşan’da yaşayanlar deniz turizmini gündeme getiriyor. Burası Edirne, ama Edirne deyince hepsi aklımıza gelmiyor. Bu birlikteliği sağlayan yerel ve idari yöneticilerimiz, mülki amirlerimiz, STK’lar kadar birliktelik düşünemiyor.

-PEKİ BİZ NE ZAMAN BİZ-SİZ OLDUK?

Büyüyecekse Edirne, çocuklarıyla büyüyecek. Bir aile, çocuklarıyla büyür, tek başına karı-koca büyüyemez. Büyüyecekse 8 tane evladı var bu ilin. Edirne, geriye giden bir il; rehavetli bir toplum olmuş durumda.   İlçelerinden hiç enerji almıyor. Elinden tutmuyor.

“Keşanlıyım dedirtmememiz lazım, ‘Ben Edirneliyim’ dedirtmek lazım.  Bunun için de Edirneli büyüklerin, merkezde yaşayanların ilçeleriyle yaşaması gerek. Edirne ilçeleriyle koşmalı, ilçeleriyle yaşamalı. Edirne kendini yalnızlaştırıyor. Edirne hizmet verecekse, tüm sektörleri ile masaya yatırmalı. Turizm konseyi kurulacaksa sadece inanç turizmi için çalışmamalı. Bir parantez açmak istiyorum burada, bir turizm fuarı organizasyonunda, bin kişiye soru sorduk “Edirne’de deniz var mı?” diye; yüzde 90 “Edirne’de deniz yok” çıktı. Saros Körfezi kimin denizi? Kimse Edirne’nin denizi var demiyor. Turizm Konseyi kuruyor Sayın Vali, Saros yok konseyde. Böyle bir şey yok, olmaz. Büyüyecekse Edirne, çocuklarıyla büyüyecek. Bir aile, çocuklarıyla büyür, tek başına karı-koca büyüyemez. Büyüyecekse 8 tane evladı var bu ilin. Edirne, geriye giden bir il; rehavetli bir toplum olmuş durumda.   İlçelerinden hiç enerji almıyor. Elinden tutmuyor. Uzak ara sadece Edirne. Edirne’de deniz var, tarih var, Keşan var, Uzunköprü var, Lalapaşa var, Gala var, İpsala pirinci var, ciğer var, badem ezmesi var. Selimiye var. Edirne bir bütün. Edirne iyiymiş gibi görünüyor. Ama Edirne yılların asaletini sergiliyor. Bugünün asaletini değil. Daha iyi olmalı Edirne. Bunu eleştiri olarak söylemiyorum. Çok yorgun bir şehir Edirne, yorulmuş durumda.”

-ÖĞRENCİ ANLAMINDA GENİŞLEMEYE BAŞLIYOR KEŞAN. ANCAK, ÖĞRENCİLER EN ÇOK EV BULAMADIKLARINDAN, APARTLARDAN MEMNUN OLMADIKLARINDAN ŞİKÂYET EDİYORLAR. ACABA YAPI HAZIR DEĞİL Mİ HALA KEŞAN’DA ÖYLE BİR SIKINTI MI VAR? 

 “ Eğitim adına şanslı bir bölgeyiz. İşadamlarımız iki tane çok büyük okul yaptılar fakülte ayarı; Hakkı Yörük ve Yusuf Çapraz. Şu anda 10 bin nüfusa hizmet edecek bin dönümlük bir arazimiz var.  3 tane okulumuz var; 2, 4 ve 5 yıllık. Sağlık fakültesi, Yusuf Çapraz Meslek Yüksekokulu ve iki yıllıklar var. Yeni bir sektör oluşuyor. Edirne gibi değiliz. Edirne’de 30 bin nüfus öğrenci, sektörü çok iyi tanıyan bir toplum ve ticari yapı oluşmuş. Biz yeni yeni yapılanıyoruz. Yurtlar, pansiyonlar, kafeler, restoranlar, AVM’ler, sinemalar yeni yeni şekilleniyoruz.  Keşan’da 3 bin öğrenciyi bir araya toplayayım istedim. Bize Keşan’ı anlatsınlar, sorunlarını anlatsınlar, beklentilerini anlatsınlar,  ‘ev vermiyorlar’ desinler, ‘pahalı’ desinler, ‘sinemamız yok’ desinler. Belediye Başkanı’ndan kaymakamına, siyasetçisine bir araya toplanalım, bir buluşma yapalım. Biz de bilelim. ‘Yemek yeme yerimiz yok’ desinler, ‘şuradan indirim istiyoruz’ desinler,  ‘Keşan’ı beğenmiyoruz’ desinler, ‘bir daha Keşan’da okumayız, tavsiye etmiyoruz’ desinler. Ne diyorlarsa desinler ya da ‘biz Keşan’ı çok seviyoruz, ne gerek vardı bu toplantıya’ desinler. Edirne’nin en girişimci bölgesi de Keşan olduğu için bu sorunları çabuk aşarız.”

- YEREL YÖNETİMDEKİ İMAR PLANLARINDA BİLİNÇSİZCE YERLEŞİMDEN DE KEŞAN DA NASİBİNİ ALIYOR MU?

 “84’ten kalan imar yapısı, 2017’nin ilk aylarında yeniden planlanacak yerel yönetim tarafından. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı olarak belirlenen hedef 2023’te, biz de hedef koyduk, bu yarışın içindeyiz. Çanakkale Köprüsü’nün bitmesini hedef kıldık. Edirne’den, Balkanlardan gelen trafiğin Çanakkale Köprüsü’nün bittiği an Keşan’a ve Edirne’ye çok faydasının olacağı düşüncesindeyim.  Gıda OSB Marmara’da yok, Keşan’da hızlandırdığımız zaman, Gıda OSB’nin ciddi boyutta ülke ekonomisine da faydası olacağını düşünenlerdenim. 500 bin nüfusa hizmet verecek Saros Körfezimiz, kaliteli nüfusa hizmet edecek. Şu anki gibi değil, daha planlı bir nüfusa hizmet edecek. Evlat büyüyor da, üvey evlat. Edirne bizi büyük evlat, asil evlat olarak tanımalı. Konularımıza daha iyi yaklaşmalı. Bölgemizde yaşıyorsak, ben her yerde ‘Edirneli’ diyorsam kendime,   Edirne bürokrasisi, Edirne yönetimi Keşan’ın elinden tutmalı.

  • SİZ TİCARET ODASI BAŞKANISINIZ, DİĞER TİCARET ODASI BAŞKANLARI İLE MECLİS TOPLANTILARINIZ, BİRBİRİNİZLE İSTİŞARELERİNİZ OLUYOR MU?

Son dönemde ortak çalışmalar yapıyoruz. Ben 3 dönemdir başkanlık yapıyorum. Edirne’de benim 3 dönemde 5 başkan değişti. Ben de görevimi yeni jenerasyona bırakmak istiyorum.

  • SİZİN HEDEFLERİNİZ NELER PEKİ?

Ben 3 dönemdir başkanlık yapıyorum. 3 dönem yeter, ben artık 50 yaşındayım. Tecrübeli dönem değil, akıllı, bilgili dönem lazım.  Bilgili dönemin jenerasyonu kendini iyi geliştirmişse, zaten akıllı çalışıyor. Ben, o yüzden küme düşmeden gideyim. Benim de hedefim 2018 yılında siyaset yapmak  ama kısmet. Ben 24 saat çalışmak isterim. Son dakikaya kadar çok çalışacağım. Bir şey olacağım diye çalışmıyorum, bir şey oldum diye çalışıyorum. Yaşadığım yere borcum var diye çalışıyorum. Siyaseti yapacaksam da burayı bitirdiğim dakikada yapmam lazım. Burada üzgünüm CHP 10-12 senedir beni kazanamadı. 

  • TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI DIŞINDA BİR DE TİCARET YAPIYORSUNUZ, YAPTIĞINIZ İŞLERDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

25 kişilik istihdam sağlıyorum. Türkiye çapında medikal ve ortopedi sağlık marketim var internet ortamında. Ticaret ve Sanayi Odası’ndan 12 yıldır, maaş, huzur hakkı, harcırah almadığımı söyleyebilirim. Yüzde 80 zamanımı Ticaret Odası’na harcadım.  Doğduğum yere hizmet ettiğim için mutluyum. 25 kişinin de ekmeği için yüzde 20’lik zamanımı kardeşimle beraber ticaret yapıyorum.  İşimi gerilettim ama borcum için son dakikaya kadar çalışmaya devam edeceğim. Seçilmişliğin hakkını vereceğim. Veriyorum da zaten, rehavet yok. Üye demiş ki biz seni seçiyorsak son dakikaya kadar hakkını vermek zorundayız.

-ERKEN SEÇİM KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNABİLİR MİSİNİZ?

 “Bu dönem seçime ihtiyacımız yok, olmamalı. Ülkenin hayrı için olacaksa, siyasi büyüklerimiz bilir ama ben ekonomik anlamda sıkıntıda olacağımızı düşünüyorum. Ülke zor günler geçiriyor. Bu zor günlerin atlatılması, seçimle olacaksa, demokrasinin de parçasıysa yapacak bir şey yok. Çünkü ben olaya ekonomik gözlükle bakıyorum, seçim bizi yorar, zora sokar. Ama ülkenin hayrınaysa yapacak bir şey yok. ” 

26 Ekim 2016, 09:37
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
“Lalapaşa ve Bolyarovo için hayırlı olsun”
Lalapaşa Belediyesi ile Bulgaristan Bolyarovo Belediyesi arasında kültürel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla planlanan "Lalapaşa ve Bolyarovo'nın Kültürel Mirasının Tanıtılması” Projesi için ilk imzalar atıldı.
Daha fazla elektrik üretilecek
Edirne Katı Atık Yönetim Birliği (EDİKAB), 2018 yılının ilk toplantısında Meclis üyeleri tarafından birliğe üye olmayan kurum ve kuruluşlardan bertaraf ücretinin ton başına 38 lira 18 kuruş alınmasını oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda ayrıca Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Katık Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nden öngörülen miktardan daha fazla elektrik üretilebileceğini söyledi.
Ortak tepki: “OHAL değil, demokrasi”
​​​​​​​CHP Genel Merkezinin, 81 ilde "OHAL’in kaldırılması ve Türkiye’nin yeniden demokrasiye dönerek normalleşmesi" çağrısı üzerine, CHP Edirne İl Örgütü, KESK Edirne Şubeler Platformu ve pek çok sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katılımıyla şiddetli yağışa rağmen Saraçlar Caddesi’nde protesto gerçekleştirildi.
"Doğru sürüm ve ekim erozyonla mücadelede önemli"
Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Danışmanı Prof. Dr. Doğan: "Erozyonla mücadelede en önemli etkenlerden biri tarla sürüm teknikleridir. Çiftçilerimiz tarlalarını iş yükü kolaylığı nedeniyle yokuş aşağı değil de yan olarak sürmeli ve ekim yapmalıdır. Doğru sürüm ve ekim yapıldığında erozyonla mücadelede yüzde 50 başarı sağlanabilir" dedi.
211 kaçak ve sığınmacı yakalandı
​​​​​​​Edirne'de yasa dışı yollardan Yunanistan ve Bulgaristan'a geçmeye çalışan 211 kaçak ve sığınmacı yakalandı.
“Göğe Bakma Durağı”
İnsanların tabiriyle “Göğe Bakma Durağı” nın tam karşısındaydı İstasyon Kafe. Hiçbir yerden görülemeyen tabelasının yerine konsepti gibi renkli bir duvar yazısı ile karşılardı insanlarını. Kapısını açmanın zorluğu gibi kapadıktan sonra da çıkmanın zor olduğu şahsına münhasır bir istasyon. Ve İstasyon’u sıcak ve samimi tavırlarıyla bir kafeden çok evindeymiş gibi hissettiren İşletme Sahibi, “İstasyon İnsanları”nın nam-ı diğer annesi Şenay Durmaz.
“Kadına onur yakışır”
Mesleğinde yarım asrı deviren Avukat Nurten Yücel. “Avukatlığı hayatın içinde olan bir meslek olarak” tanımlıyor. Şu an Edirne Barosu’nun en tecrübeli ismi olarak gençlere örnek olan Yücel “bizde Kadına onur yakışır” dedi.
“Hayallerinizden vazgeçmeyin”
Edirne’de hem iş dünyasında hem de siyasette ismi parlayan kadınlarımızdan Pınar Ersaçmış ile keyfili bir sohbete imza attık.
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir