Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
“Hayatın Renkleri”nin izini sürdük
Usta fotoğrafçı Behiç Günalan’ ın EFOD’ da gerçekleştirdiği atölye kapsamında “Hayatın Renkleri” fotoğraf sergisi 15 Aralık Perşembe günü sanatseverlerle buluşacak. Günalan’ la gerçekleştirdiğimiz özel röportajda, Günalan’ ın fotoğrafçılık hikayesinden, EFOD’ dan ve “Hayatın Renkleri” nden bahsettik.   
21 Aralık 2016, 09:50

 

  Fotoğrafı “Göz açma sanatı” olarak tanımlayan Günalan, düzenlenecek serginin içeriği ile ilgili de bilgiler verirken; “Hayatın içerisinde karşımıza çıkan renkleri, farkında olmadığımız renkleri bir şekilde fotoğrafla fark edilebilir hale getirmeyi amaçladık. Renklerin izini sürdük” şeklinde konuştu.

Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD)  tarafından düzenlenen “Hayatın Renkleri” fotoğraf sergisi 15 Aralık Perşembe günü saat 18.30’da Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Fuayesi’nde sanatseverlerle buluşacak.  

Atölye çalışması sonucu oluşturulan “Hayatın Renkleri” sergisinde, Alev Bilgen, Barış Özkapı, Bilgin Ayyıldız, Canan Kaplıca, Deniz Özden, Esma Mıhlayanlar, Fatma Bayko, Hasan Murat Çaloğlu, Havva Tutak, Nevser Eraslan, Nilgün Erman, Orkide Palabıyık ve Tülay Sarvan’ın fotoğrafları sergilenecek. 

“Fotoğrafçılıkla tanışmam gazetecilik sayesinde”

Gazetecilikten, fotoğrafçılığa geçiş hikayesini anlatan Günalan; “Fotoğrafçılık hikayem, gazeteci kökenli olmamla paralellik gösteriyor. Profesyonel mesleğim gazetecilik. Gazeteciliğin de haber bölümünde senelerce koşturdum. Sonuçta haberin yarısı, hatta yarısından fazlası fotoğraf olduğu için, fotoğrafla tanışmam yine mesleki bir tanışma oldu. Daha sonra haber fotoğrafçılığı dışında daha farklı pencerelerden bakmaya başladım. Sanat fotoğrafçılığı adı altında toplayabiliriz bu bakışı. Haber fotoğrafçılığı ile daha çok durumu gösterme amacı güderken; sanat fotoğrafı biraz düşleri, biraz hayallerin içine katıldığı fotoğraf alanıdır. Haber fotoğrafçılığından ayrılmaya başladıkça daha fazla fotoğrafçılıkta derinleşmeye başladık ve kendimi bu sanat fotoğrafı dediğimiz alemin içerisinde buldum” şeklinde konuştu.

“Derneğin 8’inci atölyesi”

EFOD’ da eğitmenlik ve atölye çalışmaları gerçekleştiren Günalan, derneğin daha önceki çalışmalarına da değinerek; “1993 yılından bu yana EFOD’dayız. 3 dönem başkanlığını yaptım. Daha sonra gönül rızasıyla, koltuğa yapışmadan bıraktım. Ama EFOD’ la olan ilişkim devam etti. Daha çok temel eğitim kursları, fotoğrafçılık kursları ve atölye ölçeğinde devam ettiriyoruz.  “Hayatın Renkleri” de bir atölye çalışması. Atölye çalışması, bir proje fotoğrafçılığıdır. Belli bir konuda, bir ekibin bir süreç içerisinde konu ile ilgili bir eser veya sergi ortaya çıkartmasıdır. Bu sene konu olarak “Hayatın Renkleri” ni seçtim. Geçen seneki “Sokak Fotoğrafçılığı”ydı. Bu yıl devam eden atölyemde “İnsan Halleri” adını taşıyor” dedi.

EFOD çatısı altında düzenlenen atölyenin, derneğin 8’inci atölyesi olduğunu belirten Günalan, “İlk atölye çalışmam ‘Süpürgenin Hikayesi’ ile başladım. Bu tematik bir çalışmaydı sonra bundan ayrıldım. Fotoğrafta açgözlülük var. Neden bir sene boyunca ayçiçeğine mahkum olsunlar. Atölyeye katılan arkadaşlarımız bunu bir hobi olarak görüyor. Fotoğrafın bütün güzelliklerini, bütün zenginliklerini görmek, sınırımızı aşmak için tematik çalışmaları bıraktım. Daha sonra “Fotoğraflı-yorum” diye bir atölye yaptık” dedi.

“EFOD, geçmişe yönelik hafızasını kuramadı”

Derneğin, arşiv konusunda eksikliklerine de değinen Günalan; “EFOD’un eksikliklerinden bir de arşiv konusu. EFOD henüz geçmişe yönelik hafızasını kuramadı. Herkesin ulaşabilmesi lazım çalışmalarımıza. Organize olmak lazım. Hem geçmişi yakalamak lazım, hem bugünü yakalayacaksın, hem geleceği kuracaksın” dedi.

Atölye demek, fotoğrafçılık eğitimi verilen yer demek değil. Atölyeye gelenlerin bir altyapısı olması lazım. Atölyede pilotluğu öğrenmeyeceksiniz, uçmaya geleceksiniz. Burada artık fotoğrafçılığınızı kullanarak, yeni projelerde kendinizi geliştireceksiniz. Atölyeye gelmeyi düşünen arkadaşların da bu altyapıya sahip olması lazım.               

“Renkleri ve renkliliği seviyorum”

Konu olarak “Hayatın Renkleri”nin seçilmesinin nedenini  “Ben, renkleri ve renkliliği seviyorum” diye açıklayan Günalan, “Aslında bizim kültürümüzde renk çok fazla öne çıkmış bir şey değil. Kahverengi, gri, lacivert, siyah tonları ön planda. Binaların cepheleri hep aynı tonlar. Halbuki turkuazdan, turuncuya kadar bir sürü renklerimiz var. Gayet etkili, insanı farklı psikolojik etkiler yaratan renkler var. Bu renklerin ön plana çıkması gerekiyordu. Bu renklerin tanınması gerekiyordu. Dolayısı ile hayatın içerisinde karşımıza çıkan renkleri, farkında olmadığımız renkleri bir şekilde fotoğrafla fark edilebilir hale getirmeyi amaçladık. Renklerin izini sürdük. 13 arkadaşımız bu projede çalıştı. Bu projenin sonunda bir sergimiz, bir kataloğumuz ve bir de görsel sunum halinde özetledik. Bir yıllık bir çalışma oldu. İnsan hayatından bir yıllık zamanı veriyorsunuz. Hem emek hem de zaman söz konusu” şeklinde konuştu.

“Fotoğraf, göz açma sanatıdır”

Günalan, fotoğrafın yeni insanlar, yeni çevreler ve yeni kültürlerle karşılaşmak için önemli bir araç olduğunu vurgulayarak; “Fotoğraf göz açma sanatıdır. Görmediğin, fark etmediğin bir şeyi, görülür, fark edilir hale getirmeyi sağlayan bir araçtır. Fotoğraf sayesinde, belki normal hayatınızda hiç dikkatinizi çekmeyen bir şeyi fark ediyorsunuz. Yeni insanlar, yeni çevreler, yeni kültürlerle karşı karşıya gelmenizi sağlıyor” dedi.

Günalan, son olarak tüm fotoğraf severleri sergiye davet ederken; “ Çalışmalarımız sonunda sergide bazı eksiklikler olsa da hayatın renklerini yakalayabildiğimizi düşünüyorum. Tabi karar verecek olan sergiyi izleyen kişiler” dedi. Haber Merkezi

21 Aralık 2016, 09:50
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
“Lalapaşa ve Bolyarovo için hayırlı olsun”
Lalapaşa Belediyesi ile Bulgaristan Bolyarovo Belediyesi arasında kültürel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla planlanan "Lalapaşa ve Bolyarovo'nın Kültürel Mirasının Tanıtılması” Projesi için ilk imzalar atıldı.
Daha fazla elektrik üretilecek
Edirne Katı Atık Yönetim Birliği (EDİKAB), 2018 yılının ilk toplantısında Meclis üyeleri tarafından birliğe üye olmayan kurum ve kuruluşlardan bertaraf ücretinin ton başına 38 lira 18 kuruş alınmasını oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda ayrıca Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Katık Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nden öngörülen miktardan daha fazla elektrik üretilebileceğini söyledi.
Ortak tepki: “OHAL değil, demokrasi”
​​​​​​​CHP Genel Merkezinin, 81 ilde "OHAL’in kaldırılması ve Türkiye’nin yeniden demokrasiye dönerek normalleşmesi" çağrısı üzerine, CHP Edirne İl Örgütü, KESK Edirne Şubeler Platformu ve pek çok sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katılımıyla şiddetli yağışa rağmen Saraçlar Caddesi’nde protesto gerçekleştirildi.
"Doğru sürüm ve ekim erozyonla mücadelede önemli"
Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Danışmanı Prof. Dr. Doğan: "Erozyonla mücadelede en önemli etkenlerden biri tarla sürüm teknikleridir. Çiftçilerimiz tarlalarını iş yükü kolaylığı nedeniyle yokuş aşağı değil de yan olarak sürmeli ve ekim yapmalıdır. Doğru sürüm ve ekim yapıldığında erozyonla mücadelede yüzde 50 başarı sağlanabilir" dedi.
211 kaçak ve sığınmacı yakalandı
​​​​​​​Edirne'de yasa dışı yollardan Yunanistan ve Bulgaristan'a geçmeye çalışan 211 kaçak ve sığınmacı yakalandı.
“Göğe Bakma Durağı”
İnsanların tabiriyle “Göğe Bakma Durağı” nın tam karşısındaydı İstasyon Kafe. Hiçbir yerden görülemeyen tabelasının yerine konsepti gibi renkli bir duvar yazısı ile karşılardı insanlarını. Kapısını açmanın zorluğu gibi kapadıktan sonra da çıkmanın zor olduğu şahsına münhasır bir istasyon. Ve İstasyon’u sıcak ve samimi tavırlarıyla bir kafeden çok evindeymiş gibi hissettiren İşletme Sahibi, “İstasyon İnsanları”nın nam-ı diğer annesi Şenay Durmaz.
“Kadına onur yakışır”
Mesleğinde yarım asrı deviren Avukat Nurten Yücel. “Avukatlığı hayatın içinde olan bir meslek olarak” tanımlıyor. Şu an Edirne Barosu’nun en tecrübeli ismi olarak gençlere örnek olan Yücel “bizde Kadına onur yakışır” dedi.
“Hayallerinizden vazgeçmeyin”
Edirne’de hem iş dünyasında hem de siyasette ismi parlayan kadınlarımızdan Pınar Ersaçmış ile keyfili bir sohbete imza attık.
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir