Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
“Edirne’nin turizmi 3 yıldız”
Edirne’nin turizm sektöründeki ahvalini Edirne'nin önde gelen iş adamlarından Balta Otelin sahibi Gökhan Balta ile konuştuk. Aynı zamanda Türkiye Otelciler Birliği’nin Edirne İl Temsilciliği görevini de yürüten Balta, oteller gibi şehirlerin de yıldızları olduğunu belirterek, Edirne’nin turizminin 3 yıldızlık olduğunu ifade etti.
24 Ocak 2017, 09:13

1985 yılından itibaren otelcilik sektörünün içinde olduğunu belirten Edirne'nin önde gelen iş adamlarından Balta Otelin sahibi Gökhan Balta; “ 1985 yılından itibaren otelcilik sektörünün içindeyiz, 1990’ların ortalarına kadar içekapanık bir turizm çalışanı oldum. Daha sonrasında çeşitli görevler almaya başladım. Bunlardan ilki Türkiye Otelciler Birliği’nin Edirne’deki ilk üyesi ve şu anda da Edirne İl Temsilciliği görevi yapıyorum. Aynı zamanda Turizm Bakanlığının sınıflandırma özel sektör temsilcisiyim. Bunun dışında Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nde iki dönem başkanlık şu anda da Yönetim Kurulu üyesiyim. Sayın Valimizin yeni kurmuş olduğu Tanıtım Konseyi’nde de TROB’u temsilen İcra Kurulu’nda görev alıyorum” şeklinde konuştu.  

Turizmi futbola benzeten Balta; “1980’lerden itibaren Edirne’nin turizminde ne oldu, ne değişti? Turizm bana göre biraz futbol gibi. Herkes bu konuda bilgi sahibi, herkesin mükemmel fikirleri var. Ama mükemmel fikirleri satamadığımız sürece onların hiçbirisi işe yaramaz. 1959 yılında Aziz Nesin’in Edirne ile ilgili yazdığı köşe yazıları var. O yazıyı okuduğum zaman şu andaki konuşulanlarla o dönemde konuşulanlar arasında hiçbir farkın olmadığı göze çarpıyor. 1959’dan 2016’ya söylemler, çerçeve hep aynı. Bizim en önemli hatalarımızdan biri her şeyi Devlet’ten beklememizden geldiğini düşünüyorum. Özel sektör, bu konuda KDV yaratan, istihdam yaratan kişiler sürekli Devlet’ten bir şeyler yapmasını beklediği için yıllardır çok ileri gidilmediğini düşünüyorum. Son dönemlerde önemli şeyler yapıldı. İl genelinde turistik değerlere daha çok sahip çıkıldı ve ayağa kaldırıldı. Camiler, medreseler, köprüler, sinagog, Bulgar Kiliseleri onarılarak tekrardan ibadete açıldı. Kültür turizmi noktasında sadece İslam kültürü değil, diğer kültürlere ait de eserler ortaya çıkartıldı, daha da çıkartılması gerekenler var. Kültür turizmi dendiğinde sadece İslam kültürü değil, diğer kültürleri de harekete geçirebilirsek o zaman daha iyi bir turizm olabileceğine inanıyorum. Bu noktada Vakıfların önemli çalışmaları oldu ve hala da devam ediyor. Edirne Belediyesi’nin son dönemde gayet iyi çalışmaları var. Tabi kendi imkanları doğrultusunda çok daha iyi olması gerekir ama ellerinden geleni yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Bir araya gelip ilerleyebiliriz”

Edirne’nin tanıtımı için sektöre hizmet veren en küçük esnafından en büyük işletmesine kadar herkesin katılımcı olması gerektiğinin altını çizen Balta; “Bizim de sektörden para kazanan, sektöre hizmet veren en küçük esnafından en büyük işletmesine kadar herkesin katılımcı olması gerekiyor. Her şeyi devletten beklememek gerekiyor ama devletin de yani hem atananlar hem seçilmişler ve Sivil Toplum Kuruluşları da dahil olmak üzere bir dilenci vasfıyla hareket etmeyi bırakıp, bir araya gelip ilerleyebiliriz. Belki koşmayacağız ama bu konuda hızlı bir yol yapacağız. Edirne Türkiye’deki gelişmiş iller arasında ilk 20’de bulunan bir il. Yapılan araştırmalara göre yaşanabilirlik açısından 81 il arasında 18’inci sıradayız. Bu daha yükseklere de çıkabilir” şeklinde konuştu.  

“Edirne ismini duymamız gerek”

İnsanların duyu organlarına hitap etmemiz gerektiğini belirten Balta; “Bizim 5 tane duyu organımız var. İlk önce bir ses duyuyoruz; Edirne ismini duymamız gerekiyor. İnsanların duyu organlarına hitap etmemiz gerekiyor. Daha sonra göze hitap etmemiz gerekiyor. Üçüncü ayak da reklamcılık sektörü ama biz genelde en çok su baskınlarında ya da Kapıkule’de yaşanan olaylarla ilgili kötü olaylarla ilgili Edirne haber oluyor. Bunun dışında, yerel dinamiklerimiz örneğin ciğer konusunda tanıtım amaçlı bir çaba gösteriyorlar. Bu da yapılabilir. Ama bizim ihtiyacımız olan topyekün bir tanıtım yapabilmek. Burada en büyük eksiklik kurumların hiçbirisinin Edirne tanıtımına ayırdıkları bir bütçe yok. Bu tanıtım işleri bütçesiz olmaz. Para olmadan sadece geçici çözümlerle, sağdan soldan para toplayarak, badem ezmesi, ciğerle sadece geçici tanıtım yapabilirsiniz. Uzun vadede yeterli olmaz” sözlerine yer verdi.

 

“Konaklamalı turist çekilmeli”

Edirne’ye daha fazla konaklamalı turist çekilmesi gerektiğinin altını çizen Balta; “ Para bırakan, KDV bıraktıran veya ürünün kalitesini, marka olmasını sağlayan şeylerden en önemlisi konaklamalı turist getirebilmenizdir.

“Turistik belgeli restoran yok”

Oteller gibi şehirlerin de yıldızları olduğunu belirten Balta; “Bakanlık otellere yıldız verir. Bu yıldızların belli kıstasları vardır ona göre verilir. Bu noktada şehirlerin de yıldızları vardır. Turistik yıldızları olması gerekir. Bir şehirde ne kadar 5 yıldızlı tesis olduğu, bu 5 yıldızlı tesislerin dışına çıktıkları zaman alışveriş yaptıkları yerler maç yıldızlı? Edirne’de de bir tane 5 yıldızlı, 1 tane 4 yıldızlı, 1 tane 3 yıldızlı, 2 yıldızlı ve aşağıya doğru gidiyor. Yaklaşık 21 tane konaklama tesisimiz var. Ama bunların ortalamasına baktığımızda 3 yıldızlı bir konaklamamız var. Dışarı çıktığımızda ise yeme, içme, eğlence, alışveriş yerlerinin kalitesi ise 2 yıldız diyebiliriz. Bakanlık belgeli otel var ama turistik belgeli restoran yok. Trakya’da bir ya da iki tane var. Osmanlı’nın başkentindesiniz ve buraya gelen de o öngörüyle buraya geliyor. Başkent olduğu dönemdeki yaşam alanını görmek istiyor. İşte burada bir puan kaybediyoruz. Çünkü yıkık vaziyette. Peki o dönemin yemekleri var mı o da yok. Toplamda baktığımızda şehrin turizmi 3 yıldızlık ama yine de ileri gidebilecek bir durumdayız” dedi.

“Turistik bir koridor oluşturulmalı”

Sadece Edirne Merkez değil, ilçeleriyle de bir bütün olarak görmemiz gerektiğini de vurgulayan Balta; “ Niş ilçelerimiz var; Keşan, Uzunköprü, Enez. Hepsini bir bütün olarak görmemiz ve turistik anlamda bir koridor oluşturmamız gerekiyor” şeklinde konuştu. Mahsun YILDIZ

  

24 Ocak 2017, 09:13
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
“Lalapaşa ve Bolyarovo için hayırlı olsun”
Lalapaşa Belediyesi ile Bulgaristan Bolyarovo Belediyesi arasında kültürel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla planlanan "Lalapaşa ve Bolyarovo'nın Kültürel Mirasının Tanıtılması” Projesi için ilk imzalar atıldı.
Daha fazla elektrik üretilecek
Edirne Katı Atık Yönetim Birliği (EDİKAB), 2018 yılının ilk toplantısında Meclis üyeleri tarafından birliğe üye olmayan kurum ve kuruluşlardan bertaraf ücretinin ton başına 38 lira 18 kuruş alınmasını oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda ayrıca Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Katık Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nden öngörülen miktardan daha fazla elektrik üretilebileceğini söyledi.
Ortak tepki: “OHAL değil, demokrasi”
​​​​​​​CHP Genel Merkezinin, 81 ilde "OHAL’in kaldırılması ve Türkiye’nin yeniden demokrasiye dönerek normalleşmesi" çağrısı üzerine, CHP Edirne İl Örgütü, KESK Edirne Şubeler Platformu ve pek çok sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katılımıyla şiddetli yağışa rağmen Saraçlar Caddesi’nde protesto gerçekleştirildi.
"Doğru sürüm ve ekim erozyonla mücadelede önemli"
Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Danışmanı Prof. Dr. Doğan: "Erozyonla mücadelede en önemli etkenlerden biri tarla sürüm teknikleridir. Çiftçilerimiz tarlalarını iş yükü kolaylığı nedeniyle yokuş aşağı değil de yan olarak sürmeli ve ekim yapmalıdır. Doğru sürüm ve ekim yapıldığında erozyonla mücadelede yüzde 50 başarı sağlanabilir" dedi.
211 kaçak ve sığınmacı yakalandı
​​​​​​​Edirne'de yasa dışı yollardan Yunanistan ve Bulgaristan'a geçmeye çalışan 211 kaçak ve sığınmacı yakalandı.
“Göğe Bakma Durağı”
İnsanların tabiriyle “Göğe Bakma Durağı” nın tam karşısındaydı İstasyon Kafe. Hiçbir yerden görülemeyen tabelasının yerine konsepti gibi renkli bir duvar yazısı ile karşılardı insanlarını. Kapısını açmanın zorluğu gibi kapadıktan sonra da çıkmanın zor olduğu şahsına münhasır bir istasyon. Ve İstasyon’u sıcak ve samimi tavırlarıyla bir kafeden çok evindeymiş gibi hissettiren İşletme Sahibi, “İstasyon İnsanları”nın nam-ı diğer annesi Şenay Durmaz.
“Kadına onur yakışır”
Mesleğinde yarım asrı deviren Avukat Nurten Yücel. “Avukatlığı hayatın içinde olan bir meslek olarak” tanımlıyor. Şu an Edirne Barosu’nun en tecrübeli ismi olarak gençlere örnek olan Yücel “bizde Kadına onur yakışır” dedi.
“Hayallerinizden vazgeçmeyin”
Edirne’de hem iş dünyasında hem de siyasette ismi parlayan kadınlarımızdan Pınar Ersaçmış ile keyfili bir sohbete imza attık.
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir