Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
“Turizm olmazsa Edirne’nin ticareti ne olur?”
Edirne’nin turizm sektöründeki ahvali üzerine Edirne'nin önde gelen iş adamlarından Balta Otelin sahibi Gökhan Balta ile gerçekleştirdiğimiz röportajın ikinci kısmını bugün siz okuyucularımıza sunuyoruz. Turizmin kalıba sokulabilecek bir alan olmadığını vurgulayan Balta; ” Turizm olmazsa Edirne’nin ticareti ne olur? Çünkü ticaret olmazsa buradan ekmek yiyen nüfus kalkınamaz. Hepsi birbirine bağlı” şeklinde konuştu.
25 Ocak 2017, 09:41

1985 yılından itibaren otelcilik sektörünün içinde olan Edirne'nin önde gelen iş adamlarından Balta Otelin sahibi Gökhan Balta, aynı zamanda Türkiye Otelciler Birliği’nin Edirne’deki ilk üyesi ve şu anda da Edirne İl Temsilciliği görevini yürütüyor. Turizm Bakanlığının sınıflandırma özel sektör temsilcisi, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nde Yönetim Kurulu üyesi ve Vali Günay Özdemir’in yeni kurmuş olduğu Tanıtım Konseyi’nde de TROB’u temsilen İcra Kurulu’nda görev alan Balta, bu anlamda turizm sektörünü iyi tanıyan biri.

Planlama yapmanın önemine vurgu yapan Balta; “Turizm adına bir planlama yapacaksak ileriye doğru 5 - 6 yılı en azından önümüzdeki yılı öngörmemiz gerekiyor. 2017 nasıl olacak? Bundan sonra 2020’ye kadar nasıl geçireceğiz? Ne kadar KDV üreteceğiz? Ne kadar istihdam yaratacağız? Bunların hepsini bilmemiz gerekiyor. Ona göre hem yatırımcı açısından hem buralardaki harcamalar açısından önemli şeyler yaratabiliriz” şeklinde konuştu.

“Yıllık konaklama yüzde 20’lerde”

2016’da yıllık konaklamanın oranının geçen yıllara oranla daha düşük olduğunu ifade eden Balta; “Şu anda Edirne’de günlük 2 bin 250 yatak kapasitesi var. 2016’da yaklaşık olarak 655 bin 750 geceleme kapasitemiz var.  Peki bunun ne kadarı doldu diye baktığımızda yaklaşık 178 bini gerçekleşti. Dışarıdan yatırımcılar genelde Kırkpınar döneminde, Kakava Şenlikleri zamanında yoğunluk olan dönemlerde geliyorlar. O dönem geldiklerinde yer bulamadıkları için ‘Burası turistik bir yer. Oteller iş yapıyor’ mantığı güdülüyor. Ama bu yüzde 20’ye tekabül ediyor. 2016’da yıllık konaklamanın oranı yüzde 20’lerde kaldı. Daha önceki yıllarda daha yüksekti. Ancak 2016’daki krizler bizi bu sene en düşük hatta şu ana kadarki Edirne turizminin en dip olduğu dönem oldu. Bütün veriler 2017’nin de iyi geçmeyeceğini gösteriyor. Bu tabi sadece Edirne ile de ilgili değil, politik bazı sebepler etken oldu. Ama kötü geçecek diye hiçbir şey yapmadan oturmak da doğru bir hareket değil” ifadelerini kullandı.

“Uluslararası tanıtım yapmak gerek”

Balta, uluslararası tanıtımın da altını çizdiği konuşmasında; “Sadece ulusal boyutta tanıtım yapmak değil uluslararası tanıtım yapmak gerekiyor. Uluslararası boyutta tanıtım yaparsanız eğer konaklamalı turisti o zaman alırsınız. İstanbul’dan Belediyelerin organize ettiği gezilerle Edirne’ye gelip burada Selimiye Camisi ve birkaç yere girip birkaç ürün alıp - ki alıp almayacakları da belli değil – tekrardan geri dönmeleri yeterli değil” diye konuştu.

“600 yıllık lale yok oluyor”

Turizm bilinci ve kültürünün de üzerinde durulduğu röportajda; ”Çocukluğumda Selimiye Camii’ni gezerdik. Ters Lale’nin kabartmasını görürdüm ama kesinlikle dokunmamıza izin vermezlerdi. Geçenlerde gittiğimde hayal meyal görülebiliyor. Bu son 10 senede turizm bilinci, kültürü olmayan, çevre bilinci olmayan günübirlik turizm diye adlandırdığımız turistleri getirmemizin sonuçlarından bir tanesi budur. 600 yıl boyunca orada duran o ters lale son 10 yılda maalesef o değeri kaybediyor. Daha erken korunmaya alınmış olması gerekirdi. Belki de bir 10 yıl sonra hiçbir izi kalmayacak. Vakıflar bu konuda çok cansiperane çalışıyor. Birçok eser ortaya da çıktı” sözlerine yer verdi.

“Mevcut değerleri daha iyi hale getirmeli”

Mevcut değerlere yeni değerler katmaktansa mevcut değerleri daha iyi hale getirmek, pazarlamak ve daha fazla onların hikayelerini sunmak gerektiğinin altını çizen Balta; “Ben işim dolayısıyla otelcilikle ilgili verileri verebiliyorum. Ancak Edirne’de yiyecek, içecek sektörü ile ilgili rakam verebilecek hiçbir kişi veya kurum yok. Turizm sadece konaklama değil. Yiyecek, içecek sektöründe örneğin kaç ciğerci var, yıl boyunca toplamda ne kadar servis yaptılar vs. bunların bilinmesi gerekiyor. En başlarda yapmamız gerekenlerden bir tanesi bu. Kültür Bakanlığı ve Üniversite işbirliğiyle Edirne’deki tarihi ve turistik yerlerin envanterleri çıkartıldı. Mevcut değerlere yeni değerler katmaktansa mevcut değerleri daha iyi hale getirmek, pazarlamak ve daha fazla onların hikayelerini sunmak gerekiyor.

Birçok ilde, hatta birçok ülkede bile bizde bulunan eserler, hikayeler yok iken daha fazla turizm yapıyorlar. Biz elimizdekinin değerini bilmiyoruz. Üstelik bunu söylüyoruz ve acı olanı aynı şekilde devam ediyoruz. Edirne’den bir şey olmaz kelimesi o kadar yerleşmiş ki bunu düzeltmeye yönelik biraz hareket etmeye çalışanlar da bürokrasi denen canavar içerisinde kaybolup gidiyor. Bütün şevkleri kırılınca da geri dönmesi zor olduğu için önlerini açmak gerekiyor. Turizm, kalıba sokabileceğiniz bir durum değil. Temel kriterleri vardır ama çok geniş fikirli bir harekettir. Turizm olmazsa Edirne’nin ticareti ne olur? Çünkü ticaret olmazsa buradan ekmek yiyen, buranın nüfusu kalkınamaz” şeklinde konuştu.

“Öğrenciler, aynı zamanda turist”

Öğrencilerin de turizm açısından önemli bir değer olduğunun altını çizin Balta; “Edirne’de turizmi geliştirebilecek çok materyal var. Edirne’de yaklaşık 38 bin öğrenci var. Onların her biri turist bize göre ve de konaklamalı turist. Buranın ekonomisine para getiriyorlar. 38 bin öğrencinin sadece Mayıs ayında bir tane şenlik adı altında organizasyonla kısıtlı kalmasını ben anlamıyorum. Öğrencileri, okul-ev-kafeterya üçgeninden çıkarmamız lazım” dedi.

“Bürokrasi canavarının engeline takılıyoruz”

Turizmi elimizde olan bir ürünü karşımızdaki insana pazarlamak ve ekonomimizi kalkındırmak için yaptığımızı belirten Balta; “Sahip olduğumuz değerler konusunda Sivil Toplum Kuruluşları dediğimiz Odalar, Borsalar, Belediye gibi tepe aktörlerin sürekli bir şeyler üretmesi gerekiyor. Vali Bey, Tanıtım Konseyi oluşturdu. Sonuçta turizmi elimizde olan bir ürünü karşımızdaki insana pazarlamak ve ekonomimizi kalkındırmak için yapıyoruz. Bugün Edirne’nin konaklama sektörü, Edirne dışından içine para getiren bir sektör. 15-20 milyon gibi bir rakam kazandırıyoruz Edirne ekonomisine. Bunu daha fazlaya çıkartmak istiyoruz. Ama bazen bürokrasi denen o canavar nedeniyle engeller oluştuğu için çok fazla bir şey yapamıyoruz. Önümüzde 2017 sezonu var. Sadece EMITT Fuarıyla konu çözülebilecek bir şey değil. Broşür, kağıt basmak da yetmez. Televizyonda bir inşaat şirketinin tanıtımı kadar Edirne’nin tanıtımını yapamıyoruz” ifadelerini kullandı.  Mahsun YILDIZ                   

 

 

 

25 Ocak 2017, 09:41
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
“Lalapaşa ve Bolyarovo için hayırlı olsun”
Lalapaşa Belediyesi ile Bulgaristan Bolyarovo Belediyesi arasında kültürel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla planlanan "Lalapaşa ve Bolyarovo'nın Kültürel Mirasının Tanıtılması” Projesi için ilk imzalar atıldı.
Daha fazla elektrik üretilecek
Edirne Katı Atık Yönetim Birliği (EDİKAB), 2018 yılının ilk toplantısında Meclis üyeleri tarafından birliğe üye olmayan kurum ve kuruluşlardan bertaraf ücretinin ton başına 38 lira 18 kuruş alınmasını oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda ayrıca Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Katık Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nden öngörülen miktardan daha fazla elektrik üretilebileceğini söyledi.
Ortak tepki: “OHAL değil, demokrasi”
​​​​​​​CHP Genel Merkezinin, 81 ilde "OHAL’in kaldırılması ve Türkiye’nin yeniden demokrasiye dönerek normalleşmesi" çağrısı üzerine, CHP Edirne İl Örgütü, KESK Edirne Şubeler Platformu ve pek çok sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katılımıyla şiddetli yağışa rağmen Saraçlar Caddesi’nde protesto gerçekleştirildi.
"Doğru sürüm ve ekim erozyonla mücadelede önemli"
Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Danışmanı Prof. Dr. Doğan: "Erozyonla mücadelede en önemli etkenlerden biri tarla sürüm teknikleridir. Çiftçilerimiz tarlalarını iş yükü kolaylığı nedeniyle yokuş aşağı değil de yan olarak sürmeli ve ekim yapmalıdır. Doğru sürüm ve ekim yapıldığında erozyonla mücadelede yüzde 50 başarı sağlanabilir" dedi.
211 kaçak ve sığınmacı yakalandı
​​​​​​​Edirne'de yasa dışı yollardan Yunanistan ve Bulgaristan'a geçmeye çalışan 211 kaçak ve sığınmacı yakalandı.
“Göğe Bakma Durağı”
İnsanların tabiriyle “Göğe Bakma Durağı” nın tam karşısındaydı İstasyon Kafe. Hiçbir yerden görülemeyen tabelasının yerine konsepti gibi renkli bir duvar yazısı ile karşılardı insanlarını. Kapısını açmanın zorluğu gibi kapadıktan sonra da çıkmanın zor olduğu şahsına münhasır bir istasyon. Ve İstasyon’u sıcak ve samimi tavırlarıyla bir kafeden çok evindeymiş gibi hissettiren İşletme Sahibi, “İstasyon İnsanları”nın nam-ı diğer annesi Şenay Durmaz.
“Kadına onur yakışır”
Mesleğinde yarım asrı deviren Avukat Nurten Yücel. “Avukatlığı hayatın içinde olan bir meslek olarak” tanımlıyor. Şu an Edirne Barosu’nun en tecrübeli ismi olarak gençlere örnek olan Yücel “bizde Kadına onur yakışır” dedi.
“Hayallerinizden vazgeçmeyin”
Edirne’de hem iş dünyasında hem de siyasette ismi parlayan kadınlarımızdan Pınar Ersaçmış ile keyfili bir sohbete imza attık.
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir