Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 HABER
“Kadına onur yakışır”
Mesleğinde yarım asrı deviren Avukat Nurten Yücel. “Avukatlığı hayatın içinde olan bir meslek olarak” tanımlıyor. Şu an Edirne Barosu’nun en tecrübeli ismi olarak gençlere örnek olan Yücel “bizde Kadına onur yakışır” dedi.
09 Mart 2017, 10:00

Mesleğinde yarım asrı deviren Avukat Nurten Yücel Edirne Barosu’nun en tecrübeli ismi olarak gençlere örnek oluyor ve yol gösteriyor.

“Annem, ileriyi gören bir kadındı”

Anne ve baba tarafından Rumeliliyim. 76 yaşındayım. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdim. İlkokuldan başlayarak bütün tahsil hayatım İstanbul’da geçti. 5 kardeşin en büyüğüyüm. Babam memur, annem ev hanımıydı. Fakat annem çok akıllı, ileriyi gören bir kadındı. Kırklareli Demirköy kazasında 52 yılında 4 çocukla babamı İstanbul’a tayinini çıkartmasını istedi. Tüm kardeşlerim de İstanbul’da okudular, meslek sahibi oldular. Yalnız ben kardeşlerime ablalık yaptım, onlara örnek oldum. Annemizin sayesinde hiçbir kötü alışkanlığımız olmadı. Annem, babama İstanbul’a gidince Sur dışında ev tutmayacaksın dedi. Fatih’te 2 odalı bir ev tuttuk. Orada yaşadık.

“Hukuk hayatın her alanında”

Ben hala çalışıyorum ve mesleğimi çok seviyorum. Hukuk hayatın içinde olan bir meslek. Tıp, insan anatomisi ile uğraşır. İnşaat Mühendisi, inşaatlarla uğraşır. Hukuk ise hayatın her alanında. Ben meslek hayatımda yüzlerce dava gördüm. İlk 20 sene çok faal çalıştım.  Mesela davalarımda bir kaporta ustasının verdiği bir raporla, inşaat mühendisinin verdiği bir bilirkişi raporunu tek tek incelerim ve o alanda bilgi sahibi olurum.  Onun için mesleğimi çok seviyorum.

“İlk prensibim yuvayı yıkmamak”

Hukukta her alanda konuşabilirsiniz. Hele aile hayatı… Çok boşanma davası aldım. İlk prensibim şuydu; birleştirmek, yuvayı yıkmamak. Hele çocuklar varsa boşanma davalarında çok yıpranıyorlar. Ama kadınlar da çok dayanıyor. Bizim cemiyetimizde kadınlar çok cefakar. Başımdan geçen bir olayı anlatayım. 4 çocuklu 35 yaşında bir kadın geldi, boşanmak istiyorum, dedi. Çocukların en büyüğü 15, en küçüğü 5 yaşında. 1 buçuk saat onu dinledim. Çok kötü şiddet görüyor, köy evinin dahi pencerelerini kapalı tutuyor. Çocuklar da eziyet görüyor. Çocukların da velayetini istiyor. Kocası yokken eşyalarını toplamış, İmaret’te tek oda bir ev tutmuş. Bir kız yurdunda bulaşıkçı olarak girdi. Akşam olunca, yurdun mutfağında kalan yiyecekleri çocuklarına götürüyordu. Aldığı maaşla da o odanın kirasını ödüyor, çocukların da tahsil masraflarını karşılıyordu. Bir baba bunu yapabilir mi? Kadın, ailede temel. Bakın 4 çocukla pes etmedi. Ayakları üstünde durdu.

“Kadın olmak avantaj”

Kadın avukat olmak bana mesleğimde avantaj sağladı. Bu belki Trakya’da böyle olabilir. Anadolu’da çalışmadım, bilemiyorum. Zor bir meslek ama severseniz, prensipli çalışırsanız, insan sevgisi varsa içinizde mesleği çok rahat yaparsınız. Hem ailenizi hem işinizi yürütürsünüz, hem sağlığınıza bakarsınız. Erkekler daha yüzeysel bakıyorlar ama ben kadın olarak detaylara daha çok inerim ve empati yaparım. Erkekler tahminimce daha kati olaylara bakıyorlar. Kadın olarak benim avantajım bu yönde. Ama benim devremde kadın avukat yok. İhtilal dönemiydi zaten. Bütün ihtilalleri de yaşadım.

Kadınlar için özellikle en güzel meslek avukatlık. Dediğim gibi hayatın içinde ve o kadar çok aile tanıyacaksınız ki bazılarını yadırgayacaksınız, bazılarını örnek alacaksınız. Her anlamda benim önümü açıyor. Bu da bana tecrübe kazandırıyor ve ben de yuvamda bunu tatbik edebiliyorum.

“Hiç çevirdiğim dava olmadı”

Ben istediğim davayı almakta serbestim ama hiç çevirdiğim dava olmadı. İşimi severek yaptığım için önüme gelen tüm davalara baktım. İlk 20 sene yüzlerce davaya baktım, giderek haliyle azalmaya başladı. Şu ara seçici olmaya başladım. O da aslında davayı reddetmiyorum. Davayı baştan görürsünüz. Davayı alırken, anlatırlar, kötülerler ama ben hiçbir zaman kafamı sallamam. Çünkü bilirim ki o sonra anlaşacaktır ve dava düşecektir. Ben de biraz yönlendirmişimdir. Özellikle çocuk varsa…

“Kadrolarımız çok genç”

Edirne Barosu’ndan çok memnunum. Bilgi alır arkadaşlar benden, danışırlar. Meslektaşlarımdan da memnunum. Kadrolarımız çok genç. Tecrübesiz olsalar da çok gayretliler. İnşallah onlar da bu mesleği sevdikleri için daha güzel kararlar vereceklerdir.

“Eşim hep destek oldu”

Eşim de bankacıydı. O dönemde işleri çok ağırdı. Senelerce biz yılbaşını ailemle kutlayamadık ama bana çalışmamda hep destek oldu. O da mutfağa benimle girer, salatayı yapar, ben yemeği hazırlarım. Mesleğimi hiç yadırgamadı. Eskiden keşiflerden çok geç geldiğim olurdu.

“Hiç keşkem yok”

Mesleğimle ilgili hiç keşkem yok. Hukukun bana verdiği formasyonla her davayı olay gibi görürüm. Empati yaparım ama hiçbir zaman hissiyatımı oraya vermem. Genç meslektaşlarıma da tavsiyem, prensipli çalışsınlar, meslek kurallarını iyi öğrensinler. Hoşgörülü olsunlar, empati yapsınlar. Çalışsınlar ve en önemlisi hep okusunlar. Bir de insan sevgisi çok önemli.

Kadınlar, anne olarak, eş olarak onurlu olsunlar. Kadına onur yakışır. Hayattan hiç kopmasınlar ve yılmasınlar. Ayakları üzerinde dursunlar ve hiçbir zaman ümitlerini kaybetmesinler. Bir erkeğe muhtacız diye düşünmesinler. Kadın erkekten her zaman kuvvetlidir. Çünkü sezgisi vardır. Haber Merkezi               

09 Mart 2017, 10:00
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER HABERLER
“Lalapaşa ve Bolyarovo için hayırlı olsun”
Lalapaşa Belediyesi ile Bulgaristan Bolyarovo Belediyesi arasında kültürel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla planlanan "Lalapaşa ve Bolyarovo'nın Kültürel Mirasının Tanıtılması” Projesi için ilk imzalar atıldı.
Daha fazla elektrik üretilecek
Edirne Katı Atık Yönetim Birliği (EDİKAB), 2018 yılının ilk toplantısında Meclis üyeleri tarafından birliğe üye olmayan kurum ve kuruluşlardan bertaraf ücretinin ton başına 38 lira 18 kuruş alınmasını oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda ayrıca Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Katık Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nden öngörülen miktardan daha fazla elektrik üretilebileceğini söyledi.
Ortak tepki: “OHAL değil, demokrasi”
​​​​​​​CHP Genel Merkezinin, 81 ilde "OHAL’in kaldırılması ve Türkiye’nin yeniden demokrasiye dönerek normalleşmesi" çağrısı üzerine, CHP Edirne İl Örgütü, KESK Edirne Şubeler Platformu ve pek çok sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katılımıyla şiddetli yağışa rağmen Saraçlar Caddesi’nde protesto gerçekleştirildi.
"Doğru sürüm ve ekim erozyonla mücadelede önemli"
Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Danışmanı Prof. Dr. Doğan: "Erozyonla mücadelede en önemli etkenlerden biri tarla sürüm teknikleridir. Çiftçilerimiz tarlalarını iş yükü kolaylığı nedeniyle yokuş aşağı değil de yan olarak sürmeli ve ekim yapmalıdır. Doğru sürüm ve ekim yapıldığında erozyonla mücadelede yüzde 50 başarı sağlanabilir" dedi.
211 kaçak ve sığınmacı yakalandı
​​​​​​​Edirne'de yasa dışı yollardan Yunanistan ve Bulgaristan'a geçmeye çalışan 211 kaçak ve sığınmacı yakalandı.
“Göğe Bakma Durağı”
İnsanların tabiriyle “Göğe Bakma Durağı” nın tam karşısındaydı İstasyon Kafe. Hiçbir yerden görülemeyen tabelasının yerine konsepti gibi renkli bir duvar yazısı ile karşılardı insanlarını. Kapısını açmanın zorluğu gibi kapadıktan sonra da çıkmanın zor olduğu şahsına münhasır bir istasyon. Ve İstasyon’u sıcak ve samimi tavırlarıyla bir kafeden çok evindeymiş gibi hissettiren İşletme Sahibi, “İstasyon İnsanları”nın nam-ı diğer annesi Şenay Durmaz.
“Kadına onur yakışır”
Mesleğinde yarım asrı deviren Avukat Nurten Yücel. “Avukatlığı hayatın içinde olan bir meslek olarak” tanımlıyor. Şu an Edirne Barosu’nun en tecrübeli ismi olarak gençlere örnek olan Yücel “bizde Kadına onur yakışır” dedi.
“Hayallerinizden vazgeçmeyin”
Edirne’de hem iş dünyasında hem de siyasette ismi parlayan kadınlarımızdan Pınar Ersaçmış ile keyfili bir sohbete imza attık.
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir