Parçalı Bulutlu
Açık

19 Nisan 2018 Perşembe
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 YAZARLAR
/ Edirne Ahval / Bağımsız Günlük Siyasi Gazete  
edirneahval@gmail.com
Serap Girgin BAYKAL
Çardak’ın Avrupa görmüş başkanı Basri Ulaş
10 Ağustos 2016, 10:23

Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş, Çanakkale’nin Lapseki ilçesinin Dişbudak köyünden 12 yaşında gelmiş Çardak’a.   O zamandan beri Çardak’ta yaşıyor. Çardak’tan bir hanımla evlenmiş. Bir ara 15 yıl için Almanya’ya gitmişler 3 çocuklarından ikisi Almanya doğumlu. Solingen ve Erfurt’ta yaşamışlar ve işçi olarak çalışmış gurbette. Yeniden vatana dönünce önce muhtar sonra da belediye başkanı seçilmiş. Çardak aşığı bu Avrupa görmüş başkanın hayallerini ve projelerini dinlemek ve yazmak için kalktık gittik Çardak’a.

Almanya’ya gitmeden önce hangi işleri yaptınız burada?

Basri Ulaş: Önceleri tarım ve hayvancılık yaptık. 1970 yılında işçi olarak Almanya’ya gittim. 15 sene kalıp döndüm. Çocukların okul çağı gelince 1984 yılında Türkiye’ye döndük. Tekrar hayvancılığa ve çiftçiliğe başladık.

Siyasete atılma fikri nereden çıktı?

B.Ulaş: 2004’te önce muhtar seçildim. 2009 yılına kadar muhtar, sonra da belediye başkanı olarak  görev yaptım. Ara verdikten sonra 2014 te ikinci sefer aday oldum. Vatandaş yine beni seçti. 15 yıl Avrupa deneyimi ve yaşadığım ülkelerdeki belediye hizmetlerinden bazılarını kendi memleketime de getirmek isteğiyle yola çıktım.

İlk olarak hangi hizmetleri getirdiniz*

B.Ulaş: Önce kanalizasyon yoktu 2004’te bunu çözdük. 2017’de hepsi bitecek. Kaldırımları yaptık. Avrupa’daki gibi yürüme bantları, yürüyüş yolları yaptık. ‘Kaldırımlar uygarlığın göstergesidir’ dedik önce kaldırım ve yolları yaptık.

Çardak’ın nüfusu ne kadar? Tarım mı, turizm mi burada daha gelişmiş?

B.Ulaş: Çardak 3500 nüfuslu küçük bir belde. Yaz nüfusu 10 bin civarında. Ben 65 yaşındayım. Şunu söyleyebilirim; Çardak hep tarımla geçindi. Tarih boyunca farklı geçim kaynakları olmuştur. Şimdi meyvacılık revaçta. Elma, domates ve son yıllarda şeftalimiz çok popüler. İyi bir geçim kaynağı. İç piyasa için, her akşam Çardaktan İstanbul’a 7 ya da 8 kamyon kalkar. Lapseki ve Çardaktan giden araç sayısı nerdeyse yirmiyi geçiyor. Zeytincilik yok burada. Sadece herkes kendi yağ zeytinini kendi evi için yapar.

Çardak doğal güzelliği, sakinliği ve eşşiz kum adası sahiliyle ve plajıyla insanı büyülüyor. Neden turizm gelişemiyor? Festivaliniz var mı?

B.Ulaş : Turizmi geliştirmek ve beldemizi tanıtmayı hedefliyoruz elbette. Festivalimiz yok fakat her yıl 22.Ağustos ve 26. Ağustos 2016 tarihleri arasında panayırımız var. Alışveriş ortamıdır panayır. Dışardan çok esnaf gelir. Kıyafet yiyecek herşey var.  26 Ağustos’ta  Osmanlılardan kalma yağlı pehlivan güreşlerinin bu yıl 283 üncünü yapacağız. Kırkpınar’dan sonra biz geliriz. Kırkpınar’ın 655.cisi yapıldı. Çok ciddi çalışmak gerekiyor. Kırkpınar’a gelen pehlivanlar bize de geliyor.

Çardakta yerli ve yabancı misafirler nerede konaklıyor?

B. ULAŞ: Maalesef şu anda hiç otel yok.  11 odalı yeni bir tesis yapıyoruz. Ve o bitince 15 odalı yen bir tesisisin de temelini atacağız. Lapseki’de bir öğretmen evimiz var. Anıtlar Kurulu bazı tesislerin işletmelerini durdurdu. İki ya da üç ay ev turizmi yapılıyor. Pansiyonculuk yaygın. Turizmi çok önemsiyorum. Ev turizmini geliştirmek istiyoruz. Vatandaş vergi vermemek için evini turizme açmıyor, kiraya vermiyor.  Pansiyonculuk bu yüzden durdu. Turist çekebilmek için ne yapmalıyız. Yerli turist de gelsin. Kum Ada bulunmaz bir ada. Yılın bir iki günü (24-25 Ağustos günleri ) adanın kumu şifa dağıtıyor. İnsanlar çok uzak yerlerden kuma gömülmek için geliyorlar.

Çardak çok güzel şirin bir belde. sosyal yaşam var mı?

B.ULAŞ: Sakin yaşam var fakat sosyal yaşam yok. Sosyal tesisleri yeni yaptık, henüz açılış gerçekleşmedi. Lapseki’de bir öğretmenevi var. Geri kalmış bir beldeyiz.  İçme suyunu ve katı atık için gerekli arıtma tesisini İller bankası desteğiyle yaptırıyoruz.  1250 metrlik bir kanalizasyon işi kaldı.  Kent temiz olmalı. Kum adası temiz değil. Temizlik ekibimizle düzenli toplantılar yapıyoruz ve yeşil alanların temizliğini planlıyoruz. Temizlik kültürünü halka öğretmek gerek. Okullarda başlatılmalı ve okutulmalı.  Almanya’da ve Avrupa’da asla yollara, parklara, sokaklara çöp atılmaz.

Kaç kişi çalışıyor belediyenizde?

B.ULAŞ: 50 kişi çalışıyor. Belediyecilik demek temizlik demektir. Yeşil alanları önemsiyoruz ve geliştiriyoruz. Bisiklet kültürü yok yaygınlaştırmak istiyoruz. Hedefler çok fakat biz altyapıya odaklandık onları tamamlayınca yeni projelere geçeceğiz.

Yeni yapılacak Çanakkale köprüsü Çardak’ı nasıl etkiler?

B.ULAŞ: Çardağa etkisi olumsuz olacak bana göre.  Feribotlardan aldığımız belediye gelirleri düşecek. Araçlar için iyi fakat Çardak esnafı  için kötü olacak. Feribotlar sayesinde yolculuk sırasında bekleyenler hem alışveriş yapıyor hem de yiyor içiyorlardı. Bu olumsuz gelişme.  Raylı sistem de olacak köprüde. İstanbul’dan göç alacak beldemiz. Nüfus artacak. Bu da olumlu gelişme bence. ÇardaK’ı istenilen yere getirmek için sizlerden destek istiyoruz.

Özel Röportaj: Serap Girgin Baykal

10 Ağustos 2016, 10:23
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER YAZILARI
AB ve Türkiye arasında neler oluyor? - (29 Mayıs 2017, Pazartesi 10:18)
AB ve Türkiye arasında neler oluyor? - (29 Mayıs 2017, Pazartesi 10:18)
2023 hedefini yüksek tuttu - (22 Mayıs 2017, Pazartesi 10:06)
Çardak’ın Avrupa görmüş başkanı Basri Ulaş - (10 Ağustos 2016, Çarşamba 10:23)
Bir kadın girişimciden ekolojik tarım mucizesi örneği - (28 Mart 2016, Pazartesi 12:21)
Avrupalı ve Türk Yönetici Kadınlar - (27 Kasım 2015, Cuma 12:08)
Geleceğin patronları - (23 Kasım 2015, Pazartesi 10:32)
Durum analizi - (08 Eylül 2015, Salı 14:06)
AB ve yerel yönetimlerde kadın katılımı - (20 Mayıs 2015, Çarşamba 12:10)
Kartepe Ekonomi Zirvesi’nden notlar. - (26 Nisan 2011, Salı 17:33)
Yazar arşivi  
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

Türkiye’nin petrolü…
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    Zıpkınkurt kazandı “Özür bekliyorum” dedi “Edirne’de bir kazanan var ama kaybedenler çok”
    Bakan Soylu'nun konvoyu önünde trafik kazası
    Yurda kaçak yollarla getirilen köpekler ihaleyle satılacak
    "Türkiye'de nükleer santral kurulumu geç kalınmıştı"
    İlk resmi nikahı kıyıldı
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir