Parçalı Bulutlu
Açık

19 Nisan 2018 Perşembe
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 YAZARLAR
/ Edirne Ahval / Bağımsız Günlük Siyasi Gazete  
edirneahval@gmail.com
Serap Girgin BAYKAL
2023 hedefini yüksek tuttu
22 Mayıs 2017, 10:06

Milli Tarım Projesinin ve yeni Ulusal Strateji Planın uygulanmaya başlamasıyla hedeflerinin 2023 için 1,5 milyon ton sertifikalı tohumu çiftçilerle ve topraklarımızla buluşturmak üzere belirlediklerinin altını çizerek, “Tohumculukta en çok tartışılan konulardan biri dış ticarettir. Türkiye bugün tohum ithalatından vazgeçse bile kendine yeterli tarımsal ürün arzını rahatlıkla sağlayacak konumdadır” dedi.

Başkan Yılmaz, tohumculuk sektörü olarak 3-4 yıl önce, 2023’te 1 milyon tonluk sertifikalı tohum üretimi hedeflediklerini, buna 2016’da yaklaştıklarını belirterek, “Milli Tarım Projesinin ve yeni Ulusal Strateji Planımızın uygulanmaya başlamasıyla birlikte şimdi hedefimizi 2023 yılı için 1,5 milyon ton sertifikalı tohumu çiftçilerimizle, topraklarımızla buluşturmak üzere belirledik.” dedi.

Yılmaz, TÜBİTAK’a bağlı Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) ile TÜRKTOB’ un yürüttüğü Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesinin kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, söz konusu projenin temel amacının tohumculuk sektöründe uygulanabilir etkin strateji ve politikalar ile farkındalık oluşturmak ve yenilikçilik perspektifiyle üretimin, ihracatın, verimliliğin, kullanım alanlarının ve katma değerinin artırılarak yerel kalkınmanın ve tohumculuk sektöründe Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlamak olarak belirlendiğini kaydetti.

Tohumculuk sektörünün Türkiye Tohumcular Birliği öncülüğünde organize şekilde örgütlenmesi ve rekabetçiliğinin artırılmasının hedeflendiğini ifade eden Yılmaz, “Yaklaşık 1,5 yıl boyunca TÜRKTOB’ a bağlı olan 7 alt birliğimiz, üniversitelerimizden hocalarımız ve bakanlıktan uzmanların katkılarıyla yoğun çalışmalar, toplantılar yaptık. TÜBİTAK-TÜSSİDE’ nin katkıları ile bilimsel temele dayanarak sektörümüzün önce en net fotoğrafını çektik, daha sonrada yol haritamızı belirledik.” diye konuştu.

Yılmaz, Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi sonucunda yeni yol haritasına ilişkin şunları anlattı:

“Birliklerin ve üyelerin kurumsal kapasitelerinin yükseltilmesi, kaliteli ve yeterli sertifikalı tohumluk üretiminin sağlanması, Ar-Ge altyapısının geliştirilmesi, markalaşmaya önem verilmesi, ihracat imkanlarının geliştirilmesi, rekabetçiliğin artırılması, kayıt dışılığın önlenerek haksız rekabetin önlenmesi, bütün bunların yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan gerekli yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi yol haritamızın ana unsurlarını oluşturmaktadır.”

Tohum üretimi arttı

Türkiye’deki tohum üretiminde iyi bir noktaya gelindiğini aktaran Yılmaz, “Sertifikalı tohum üretimi 2002 yılında 145 bin tonlardayken, 2016 yılında 957 bin 925 ton üretim gerçekleştirildi.” dedi.

Yılmaz, son zamanlarda Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen yeni ve üstün nitelikli çeşitlerin üretime alındığını vurgulayarak, tohumculuk sektörü içinde değerlendirilen fide, fidan ve süs bitkileri üretimlerinin de arttığını söyledi.

Geçen yıl Türkiye’de 4 milyar fide, 138,2 milyon fidan, 1,5 milyar süs bitkisi üretildiğine dikkati çeken Yılmaz, “Bu rakamlar 10 yıl öncesiyle kıyaslandığında tohum, fidan, fidede 2 ila 5 kata kadar üretimlerin arttığını görmekteyiz.” diye konuştu.

Sektör 2023 yılı hedefini erken yakaladı

Yılmaz, üretim artışlarının temelinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen üretim ve kullanım desteklerinin, tohumculuk sektörüne verilen yatırım teşviklerinin yanında özel sektörün Ar-Ge çalışmalarının, dinamizminin, sektörün hem Orta Doğu’da hem de dünyada rekabet gücünün artmasının umduklarından daha hızlı sonuçlar verdiğini aktardı.

Hedefe çabuk ulaştıklarını vurgulayan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Biz sektör olarak 3-4 yıl önce, 2023 yılında 1 milyon tonluk sertifikalı tohum üretimi hedeflerken, buna 2016 yılında yaklaştık. Milli Tarım Projesinin ve yeni Ulusal Strateji Planımızın uygulanmaya başlamasıyla birlikte şimdi hedefimizi 2023 yılı için 1,5 milyon ton sertifikalı tohumu çiftçilerimizle, topraklarımızla buluşturmak üzere belirledik. Tohumculukta en çok tartışılan konulardan biri de dış ticarettir. Türkiye bugün tohum ithalatından vazgeçse bile kendine yeterli bir tarımsal ürün arzını rahatlıkla sağlayacak konumda. Zaten miktar olarak ihracatımız ithalatımızdan fazladır.

2004 yılında 35 milyon dolarlık bir ihracat yapıyorduk, 2015’te bu rakam 115 milyon dolar oldu. 2016 yılına baktığımız zaman ihracatımızın 153 milyon dolara çıktığını görüyoruz. Tohumculuk sektörü içinde değerlendirilen süs bitkileri ve fidan ihracatının da eklenmesiyle 262 milyon dolarlık bir ihracatımız olmuş. İhracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 89’a ulaşmıştır. Türkiye tohumculuk sektörü bugün 70’ten fazla ülkeye tohum ihraç etmektedir. Burada özel sektörün pazarlama yeteneğini de gözden kaçırmamak gerekir.”

Bilim ve teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin insanoğlu metal yiyip, metal içemeyecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mesut Akdamar ise tarımın öneminin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de arttığını belirtti.

Bu önemin insanoğlunun beslenme ve hayatını idame ettirmesinin tamamen tarım ve gıdaya bağlı olmasından kaynaklandığını ifade eden Akdamar, “Bilim ve teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin insanoğlu metal yiyip, metal içemeyecek, mutlaka tarımsal kaynaklı gıda tüketmek durumunda bulunuyor.” yorumunu yaptı. Akdamar, tarıma sundukları destekleri de anlattı.

TÜSSİDE Yönetim Kurulu Başkanı Tezer Battal da tüm alt birliklerin eylem planlarını sıkı takip etmeleri, tohumculuk sektörünün rekabet gücünü artırmak için tanımlanan stratejik eylemleri hayata doğru şekilde aktarmaları gerektiğini belirterek, tanımlanan stratejilerin uygulanmasının, doğru stratejileri tanımlamak kadar önemli olduğunu kaydetti. Konuşmaların ardından projeye ilişkin sunumlar gerçekleştirildi. 

22 Mayıs 2017, 10:06
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER YAZILARI
AB ve Türkiye arasında neler oluyor? - (29 Mayıs 2017, Pazartesi 10:18)
AB ve Türkiye arasında neler oluyor? - (29 Mayıs 2017, Pazartesi 10:18)
2023 hedefini yüksek tuttu - (22 Mayıs 2017, Pazartesi 10:06)
Çardak’ın Avrupa görmüş başkanı Basri Ulaş - (10 Ağustos 2016, Çarşamba 10:23)
Bir kadın girişimciden ekolojik tarım mucizesi örneği - (28 Mart 2016, Pazartesi 12:21)
Avrupalı ve Türk Yönetici Kadınlar - (27 Kasım 2015, Cuma 12:08)
Geleceğin patronları - (23 Kasım 2015, Pazartesi 10:32)
Durum analizi - (08 Eylül 2015, Salı 14:06)
AB ve yerel yönetimlerde kadın katılımı - (20 Mayıs 2015, Çarşamba 12:10)
Kartepe Ekonomi Zirvesi’nden notlar. - (26 Nisan 2011, Salı 17:33)
Yazar arşivi  
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

Türkiye’nin petrolü…
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    Zıpkınkurt kazandı “Özür bekliyorum” dedi “Edirne’de bir kazanan var ama kaybedenler çok”
    Bakan Soylu'nun konvoyu önünde trafik kazası
    Yurda kaçak yollarla getirilen köpekler ihaleyle satılacak
    "Türkiye'de nükleer santral kurulumu geç kalınmıştı"
    İlk resmi nikahı kıyıldı
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir