Parçalı Bulutlu
Açık

19 Nisan 2018 Perşembe
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 YAZARLAR
 
Buşra DENGİN
Edirneli kadınlar, 110 yıl öncesinden selam var!
06 Mart 2018, 10:12

“Kadının, elinin hamuruyla erkek işine karışmaması’’ gerektiği (!) bir ülkede, elleri hamurlu mu bilinmez ama ‘’erkeklerin işi’’ olan her işe karışan bazı kadınlar vardır.

Evet, kadınlar vardır.

Bu sebeple kadın mücadelesine hak ettiği değeri vermek ve yaklaşan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü önden selamlamak üzere yolu Edirne’den geçen bir kadın hareketinden bahsetmek istiyorum.

Bundan tam 110 yıl önce 1908 yılının Aralık ayında bir kadın ortaya çıkar ve o dönemde kadınların haklarını korumak ve savunmak amacıyla Edirne’de bir dernek kurar; “Hizmet-i Nisvan”   

Kadınların eğitimine destek vermek, onları küçük iş yerleri açmaya ve üretime katılmaya teşvik etmek, Türk kadınlarının iş hayatına katılmasını sağlamak, kılık kıyafetlerinin düzeltilmesi gibi pek çok alanda faaliyet gösteren bu derneğin kurucusu ise devri içerisinde kadın meselelerine olan duyarlılığıyla Türk kadın hareketinin öncüleri arasında yer alan Emine Semiye Hanım’dır.

Yazar, siyasetçi, gazeteci, öğretmen ve hemşire olarak oldukça renkli bir kimliğe sahip olan Emine Semiye Hanım, kadınların hak ettiği yere ulaşabilmesinin ancak iyi bir eğitimle mümkün olacağına inanır. Böylece kadınlar cehalet örtüsünden kurtulacaktır. Ona göre kadın eğitimle ataerkil yapı içerisindeki edilgen kimliğini özgür kadın kimliğine dönüştürecektir. Böylece eğitimle farkındalıkları artan kadın bağımsız kimliğini kurabilmek için çalışabilecektir.

Yüzyıllardır kadınlığın değersizleştirildiği fikrine inanan Emine Semiye Hanım, ideolojik mücadelede dönemine göre keskin söylemler taşır. Kadının çağdaşlaşmasıyla Osmanlı Devleti’nin çağdaşlaşmasını birbirini tamamlayan unsurlar olarak görmüş, kadını toplumun merkezine yerleştirmiştir. Bilindiği üzere Tanzimat’la birlikte hızlanan modernleşme sürecinde kadının ilerlemesi modernleşmenin ölçütü sayılmıştır. Böylece kadınlar toplumsal dönüşümün özneleri görevini yüklenerek modernleşmenin sembolü hâline gelmişlerdir. Emine Semiye de tüm bunların farkındadır. O, Osmanlı kadınlarının toplumun en yüksek mevkilerinde bulunduğunu ve insaniyet hazinesine sahip olduğuna inanır ve onlara, kadınlık gururu aşılamak ister. Kadınları erkeğin gölgesi hâline getirmek isteyenlere meydan okuyan bir tavırla hakları olanı almak için çağdaş Türk kadınının elinden geleni yapacağını belirtir.

II. Meşrutiyet’in getirdiği hürriyet ve eşitlik prensiplerinden kadınların da faydalanacağı ümit edilir. Ancak beklenen gerçekleşmez ve kadınların durumunda bir değişme olmaz. Bunun üzerine kadın haklarını savunan yazarlar, asabî ve kırgın bir dil kullanarak bu durumu eleştirirler. Bu kadın yazarlardan biri de Emine Semiye’dir. “Terakkiyat-ı Nisvaniyyeyi Kimden Bekleyelim” adlı yazısında adını belirtmediği İttihat ve Terakki Partisi’ne mensup üst düzey bir yöneticiden II. Meşrutiyet’ten önce kadın hakları için talepte bulunduğunu ve bu önemli kişinin kadın haklarını sağlayacakları yönünde çok sağlam bir teminat verdiğini ancak İttihat ve Terakki iktidar olduktan sonra sözlerinin arkasında durmadığını söyler.

Emine Semiye, II. Meşrutiyet’in ilan edilmesiyle ancak medenileşmek adına bir adım atılabildiğini söyler ve kadınlığın ilerlemesinin de zamanı gelecektir diyerek gelecek günlerdeki hedefini belirler. Kadınların medeni hayata yaraşacak bir şekilde yetişmelerinin ancak kendi çabalarıyla gerçekleşeceğine inanır.

Eğitimli bir kadın yazar olarak kadın-erkek eşitliğinin toplumsal hayatta yansımalarını görmek ister. Toplumun büyük bir kısmını oluşturan kadınların sosyal hayattan uzaklaştırılıp eve kapatılmasını eleştirirken, ilkel kavimler döneminde kabilelerin, aşiretlerin kadın erkek karışık olarak toplandıklarını ama sonraları bir takım batıl inançlara kapıldıklarını anlatır.

Ona göre Türk kadının toplumsal hayattan uzaklaştırılması toplumsal bir yozlaşmaya sebep olmuştur.

**

Aradan bir asırdan fazla zaman geçti. Peki Türk kadını bugün toplumsal hayatın neresinde? Günümüzde bu anlamda toplumsal bir yozlaşma olmadığını kim söyleyebilir? 2018 yılında bu cehalet örtüsünü kaldırabildik mi? Ne yazık ki hayır.

Her yıl mağaza vitrinlerindeki indirimlerle, bol çiçekli göstermelik etkinliklerle gitgide içi boşaltılan 8 Mart’a yaklaşırken, bu cehalet örtüsüne daha fazla dolanıp kendimize çelme takmadan kurtulabilmek dileğiyle…

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’müz kutlu olsun!

(Kaynak: Şahika Karaca; Modernleşme Döneminde Bir Kadın Yazarın Portresi: Emine Semiye Hanım)

 

 

06 Mart 2018, 10:12
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER YAZILARI
Nasıl bir gelecek? - (17 Nisan 2018, Salı 09:52)
Mavi ışığın izinden - (03 Nisan 2018, Salı 09:42)
Şeker meselesi - (27 Mart 2018, Salı 09:51)
Descartes’ın ruhu Edirne Çöplüğünde mi? - (20 Mart 2018, Salı 10:12)
Evlilik mi, evcilik mi? - (13 Mart 2018, Salı 10:35)
Edirneli kadınlar, 110 yıl öncesinden selam var! - (06 Mart 2018, Salı 10:12)
“Mezarnehir” - (20 Şubat 2018, Salı 09:34)
Acı veren rakamlar - (13 Şubat 2018, Salı 09:23)
Kentli olma sorumluluğu - (30 Ocak 2018, Salı 12:31)
Eve dönemeyenlerin öyküsü - (23 Ocak 2018, Salı 11:02)
Yazar arşivi  
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

Türkiye’nin petrolü…
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    Zıpkınkurt kazandı “Özür bekliyorum” dedi “Edirne’de bir kazanan var ama kaybedenler çok”
    Bakan Soylu'nun konvoyu önünde trafik kazası
    Yurda kaçak yollarla getirilen köpekler ihaleyle satılacak
    "Türkiye'de nükleer santral kurulumu geç kalınmıştı"
    İlk resmi nikahı kıyıldı
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir