Parçalı Bulutlu
Açık

19 Nisan 2018 Perşembe
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 YAZARLAR
 
Ali İhsan GÜRCİHAN
Siyasete  kumpas  olmasın !!
09 Mart 2018, 10:31

Afrin’de TSK’nin ilerleyişi devam ediyor. İlerleme ve bölgenin kontrol altına alınması bir süre sonra tamamlansa da harekat anlamında kısa sürede bitmesi mümkün değildir.

Yabancı bir coğrafyada tüm bölgeyi kontrol altına alsanız bile, meşru bir otorite tesis edinceye veya bölgeyi hakim otoriteye teslim edinceye kadar taktik alanda şekil ve yöntem değiştirerek harekat devam etmek zorundadır. “Harekat ne zaman bitecek” sorusunun cevabı, işin doğası gereği oldukça uzun süreceği yolundadır. 

Şu bilinmelidir ki; her zaman olduğu gibi Askerimiz üzerine düşeni  büyük bir özveri ile yerine getirmektedir. Geçmişte Suriye politikasında  yapılan siyasi hatayı önce Fırat Kalkanı şimdi de Afrin Harekatı ile ne yazık ki kanı ve canı pahasına telafi etmeye çalışmaktadır. Bu mücadelede onlara olan desteğimiz özellikle zor günlerinde koşulsuz ve amasız bir şekilde devam edecektir. Kendilerine dikkat, sabır ve başarı diliyoruz. Kaybettiğimiz Şehitlere rahmet, ailelerine ve Milletimiz’e  başsağlığı ve Gazilerimize ise şifa diliyoruz.

Ülkece yaşadığımız bu sıkıntılı günlerde esas zorlu mücadele “ Siyaset Alanında” verilmektedir. ABD denen iki yüzlü ülkenin bu coğrafya’da yapmak istedikleri bilinmesine  rağmen Esad’ı devireceğiz diye 2011 yılında Suriye’ye müdahalenin önü açılarak ve işbirliği yapılarak Türkiye  siyasi bir çıkmaza sokulmuş ve kendi elimiz ile  BEKA sorunu yaşayacak uzun vadeli bir tuzağa  düşülmüştür. 

2011 ve 2012 yıllarında göz göre göre BEKA sorunu yaratacak ölçüde hatalı uygulanan Suriye politikasının hangi nedenle yapıldığını bugün dahi anlamak mümkün değildir. Osmanlı ve İslam Dünyası hayali ve söylemleri ile yapılan bu siyaset ne yazık ki Ülkemiz açısından tüm denge ve ilişkilerde güvensizlik yaratmış, bizi hem bu Coğrafyada hem de Avrupa’da süratle yalnızlaştırmıştır. Dışişleri mensuplarımız bugün işte böyle olumsuz bir siyasi ortamda Asker’den çok daha zorlu bir mücadele vermelerine rağmen üzücüdür ki ne bölgesel ne de küresel ölçekte sağlıklı bir ittifak ve dayanışma fırsatı bulamamanın sıkıntısını yaşamaktadır.  

Ülkede yaşanan sıkıntıların ve BEKA sorununun yaratılmasında çok ciddi katkısı olan Davutoğlu ise, Esad’a ömür biçerken ne yazık ki seçimle aldığı iktidarı talimatla terk etmek zorunda kalmış, bir şekilde kamuoyu önüne de günah keçisi olarak atılmıştır.

Ülkeyi savaş ortamına sokan, bugün kanla ödemek zorunda kaldığımız bu hatalı politikanın, hesabı bence bu kadar basit olmamalıdır. Bu politikanın uygulaması sırasında Suriye sınırında Rus uçağını düşürenlerin bu işi neden ve niçin yaptıkları haklı gerekçelerle hem de terör kapsamında nasıl sorgulanıyor ve yargılanıyorsa, Ülke’mizi her açıdan zora sokan ve bedel ödememize neden olan başlangıçtaki bu hatalı Suriye politikasının nedenleri, karar alma süreçleri ve karara doğrudan ve dolaylı etki edenler de tümü ile sorgulanmalıdır.

Suriye ve Açılım politikalarında yaşatılan başarısızlığın da Ergenekon, Balyoz, 17-25 Aralık yolsuzluk olayı benzeri siyasi alanda bir kumpas ya da bir tuzak olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır.15 Temmuz hain kalkışmasına zemin hazırlayan organize kumpas zincirinin bir halkası olup olmadığı şüphesi ortadan kaldırılmalıdır.

Süleyman Şah Türbesinin çekilmesi de dahil olmak üzere hatalı Suriye politikasının sorgulanması, Rus uçağını düşüren bir pilotun hatalı ya da maksatlı kararını sorgulamaktan çok daha önemli ve Ülke adına da çok daha hayati önemdedir.

Eğer büyük oyunun arkasında ABD var diye samimiyetle inanıyorsak, yapılacak bu soruşturma ile hem bizi savaşın eşiğine getiren oyunun bütünü, hem de ABD’nin maşa olarak kullandığı FETÖ, PKK gibi terör örgütleri çok daha net olarak anlaşılacak ve hepimiz açısından tarihi önemde bir ders çıkarılacaktır.

Şehitlerimizin kanı da işte o zaman yerde kalmayacaktır.

 

 

09 Mart 2018, 10:31
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER YAZILARI
Bir  ölümün  hatırlattıkları !... - (21 Mart 2018, Çarşamba 10:14)
Duyarsızlık  ahlaki bir  suçtur.. - (16 Mart 2018, Cuma 10:02)
Siyasete  kumpas  olmasın !! - (09 Mart 2018, Cuma 10:31)
Samimiyetsiz bir teklif - (27 Şubat 2018, Salı 10:29)
Sözde gazeteci             - (09 Şubat 2018, Cuma 09:49)
Hangi  yüzle !... - (05 Şubat 2018, Pazartesi 10:14)
Eğitime el atan cemaatlerden ders almadık mı? - (01 Şubat 2018, Perşembe 12:13)
Suriyeli gençler nerede? - (24 Ocak 2018, Çarşamba 12:20)
Afrin harekatı - (23 Ocak 2018, Salı 11:02)
Ben de milli ve yerliyim - (15 Ocak 2018, Pazartesi 10:12)
Yazar arşivi  
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

Türkiye’nin petrolü…
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    Zıpkınkurt kazandı “Özür bekliyorum” dedi “Edirne’de bir kazanan var ama kaybedenler çok”
    Bakan Soylu'nun konvoyu önünde trafik kazası
    Yurda kaçak yollarla getirilen köpekler ihaleyle satılacak
    "Türkiye'de nükleer santral kurulumu geç kalınmıştı"
    TÜ'de "Temel Tasarım Sergisi" açıldı
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir