Açık
Açık

23 Nisan 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 YAZARLAR
 
Ali İhsan GÜRCİHAN
Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
21 Mart 2018, 10:14

 

Eski Bakanlardan Hasan Celal GÜZEL vefat etti ve defnedildi.

Allah rahmet eylesin. Toprağı bol olsun.

Hem siyasi hem de akademik yönü ile Ülke adına yaptığı hizmetler

için bir vatandaş olarak ben de teşekkür ediyorum.

Tanısın, tanımasın rastladığı her kişiyi öpmesi ile sempati toplamayı beceren bu kişinin, ben görevde iken bize yaptığı ise bu görünürdeki güler yüzü ile uyumlu olmayan çok farklı bir yaklaşımdı. Yıllardır üzüntüsünü ve zararını çektiğim bu olayı da, Silahlı Kuvvetlere yönelik son dönemde yapılanların daha iyi anlaşılması için bugün bir defa daha not düşmemde ve bu köşede paylaşmakta yarar görüyorum.

1990’lı yıllardı; Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine sızdığını tespit ettiğimiz cemaatçi ve tarikatçı subay ve astsubaylardan, uzun ve titiz bir inceleme sonucu örgütlenmeye çalıştıkları anlaşılan ve hakkında kesin kanaat getirdiklerimizin görevine son vererek Ordu içerisinde yapılanmalarını önlemeye çalışıyorduk. İlişiği kesilen başta Fetullahçı olmak üzere cemaatçi, tarikatçı bu kişiler de boş durmayıp mensup oldukları örgüt desteğinde yalan, yanlış bizlere çamur atmaya çalışıyorlardı.

Daha sonra sözde Ergenekon, Balyoz ve Casusluk kumpas davaları ile bu çamur atma işinin iktidardan güç alarak hangi seviyeye geldiğini ne yazık ki hep beraber gördük.

Üzücüdür ki, Hasan Celal GÜZEL’de bilerek ya da bilmeyerek, ordudan atılan cemaatçiler üzeriden hazırlanan bir kumpas dosya ile 1997 yılında Savcılığa müracaat ederek 10 yıl sonra FETÖ’nün başlatacağı kumpas davalarına bir şekilde öncülük yapılmasına alet olmuştu. Bu koca dosyada; içlerinde benim de olduğum 20 General’in Alevi olduğu ve Ordu’da mezhepçi bir yapılanma içerisinde bulundukları iddia ediliyor, düzmece şemalar ve tamamı ile yalan görüşme ve toplantı içerikleri ile yapılanmaya gerçek süsü veriliyordu. Savcı’da elbette  Genelkurmay üzerinden soruşturma başlatmıştı. Silahlı Kuvvetler’de ayrımcılık yaratmak ve rahatsız oldukları kişileri şüpheli ve akıllarınca istenmeyen bir mezhep mensubu konumuna sokarak saf dışı bırakmak için daha o tarihte  atılmış basit bir kumpastı. Basit ve kahpece idi ama nifak tohumları saçan çok tehlikeli bir adımdı. O dönem bireysel ölçekte bir öç alma gibi değerlendirdiğimiz bu kumpasın Silahlı Kuvvetlere yönelik planlı bir çalışmanın ilk aşamaları olduğunu daha sonra anlayacaktık.

15 Temmuz kalkışmasına nasıl geldiğimizi ve bunu yapabilecek kadroların nasıl oluşturulduğunu düşünürken bilerek ya da bilmeden adım adım yapılan bu hata ve yanlışları unutmamak gerekir diye düşünüyorum.  

Ergenekon ve Balyoz kumpas davalarının gündemde olduğu o ateşli günlerde aynı konu 5 Mayıs 2012 tarihinde Takvim gazetesinde hem haber hem de köşe yazısı ile Gazeteci Ergun DİLER  üzerinden“Esas Cunta Bunlar” diye yeniden gündeme getirildi. Savcı Nuh Mete Yüksel tarafından 10 yıl önce soruşturması tamamlanıp gerçek dışı olduğu anlaşılan bu sözde mezhepçi denen yapılanmanın bu sefer “Cunta” başlığı ile Ergenekon ve Balyoz davasına katılması için tetikçilik yapılması, bugün FETÖ düşmanı kesilenlerin yaşadığımız o süreçte  kimlerin, kime hizmet ettiği açısından ayrıca düşündürücüdür.

Mezhepçi yapılanma diye yalan ve iftiralarla hazırlanmış bu kumpas dosyayı Rahmetli Hasan Celal GÜZEL’in bir hatırası olarak çocuklarıma onurla bırakacağım. Bu işin şahsi açıdan en üzücü tarafı; mezhepçi bir yapılanma iddiası içerisinde adımın geçmesinin Babamı, Koca Adamı ağlatması idi. Bana güvense de, inansa da çirkin bir yalan çok ağırına gitmişti. Kısa bir süre sonra kaybettiğim babam bu üzüntüsünü de beraberinde götürmüştü. Bu işin hepimizi ilgilendiren esas üzücü yanı ise, yalan ve iftira ile  Türk Silahlı Kuvvetleri’ne verilen zarardır.

Hasan Celal Güzel’in ölümü üzerine bu yazıyı yazmak istemezdim ama; masum bir insan olan Babamın gözyaşlarının, bana değil ama ona ve de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yapılan haksızlığın ve zararın bir bedeli olmalı idi.

Ölüm noktasında her şeyin unutulmasına inanan biri olarak hayatını kaybeden Hasan Celal GÜZEL’e, tüm olanlara rağmen samimiyetimle kişisel hakkımı helal ediyor, Ailesi ve Yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Allah rahmet eylesin.

 

21 Mart 2018, 10:14
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER YAZILARI
Bir  ölümün  hatırlattıkları !... - (21 Mart 2018, Çarşamba 10:14)
Duyarsızlık  ahlaki bir  suçtur.. - (16 Mart 2018, Cuma 10:02)
Siyasete  kumpas  olmasın !! - (09 Mart 2018, Cuma 10:31)
Samimiyetsiz bir teklif - (27 Şubat 2018, Salı 10:29)
Sözde gazeteci             - (09 Şubat 2018, Cuma 09:49)
Hangi  yüzle !... - (05 Şubat 2018, Pazartesi 10:14)
Eğitime el atan cemaatlerden ders almadık mı? - (01 Şubat 2018, Perşembe 12:13)
Suriyeli gençler nerede? - (24 Ocak 2018, Çarşamba 12:20)
Afrin harekatı - (23 Ocak 2018, Salı 11:02)
Ben de milli ve yerliyim - (15 Ocak 2018, Pazartesi 10:12)
Yazar arşivi  
Nevser ERASLAN

Siz sınıfta kaldınız!
Çetin ÜNSALAN

İktidara talip partilere ortak çağrı
Ali İhsan GÜRCİHAN

Bir  ölümün  hatırlattıkları !...
Buşra DENGİN

Nasıl bir gelecek?
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Çünkü vakit, ömürdür…
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
    FETÖ şüphelileri yol kontrolünde yakalandı
    Yunanistan'a kaçma girişimindeyken yakalandı
    İmam, çocuklara sporu tarihi camide sevdiriyor
    3 yaşında İstiklal Marşı’nı ezbere okudu
    Çocuk Şenliği kapılarını açtı
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir