Açık
Çok Bulutlu

21 Mayıs 2018 Pazartesi
   EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim
 YAZARLAR
/ Edirne Ahval / Bağımsız Günlük Siyasi Gazete  
nevsereraslan@gmail.com
Nevser ERASLAN
“Cinsiyetsizliğimi ilan edeli çok oldu”
24 Nisan 2018, 09:58

 

Trakya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünün organize ettiği atölye çalışmaları kapsamında kentte görev yapan kadın gazeteciler, öğrencilerle bir araya geldik. Bana göre çok iyi bir buluşma oldu. Öğrencilerin karşısına tam bir jenerasyon olarak çıktık. Büyükten küçüğe mesleğin bize kazandırdıklarını anlattık…Umarım gençleri çok bezdirmemişizdir.

Bedellere, zorluklara ve yorgunluklara inat…

 

“Cinsiyetsizliğimi ilan edeli çok oldu”İşte tamda bu cümle ban göre kadın gazeteciliğin geldiği noktayı özetliyor. Meslekte kadın ya da erkekten çok gazeteci olabilmeniz önemli olan. Aşağıda yazdıklarım ise konferanstaki konuşmalarımdan bir kesit…(Köşemde kendimi yazmak da bir hayli ilginç oldu )

“Mesleğe 1994 yılında başladım. İşimi çok severek yapıyorum. Bu mesleğe girdikten sonra cinsiyetsizliğinizi ilan etmeniz gerekiyor. Benim 8 yaşında bir de oğlum var. Hem annelik hem eşlik hem de topluma karşı gazetecilik vasfını taşıyorsunuz. Tabi ki bunların bedelleri de oluyor. Ama ben gazeteciliğin bir ruh meselesi olduğunu düşünüyorum. Toplumda olan olaylara karşı sessiz kalamayıp araştırmak istiyorsanız o ruhu taşıyorsanız başka bir iş yapamazsınız diye düşünüyorum. Evet, zor mu çok zor. Kesinlikle sıkıntıları olan bir meslek. Ama bu mesleği yapmak istiyorsanız bir şekilde bir yol buluyorsunuz. Ben mesleğe başladığımda meslekte tanıdığım tek gazeteci kadın Gönül Uyanıktır idi. Bizim önümüzde başka da bir örnek yoktu.  Kendisinden çok şey öğrendim. Ben alaylı olarak yetiştim bu meslekte ve bu işin içine girdikten sonra asıl olarak bu işi öğreniyorsunuz. Burada verilen eğitim elbette çok önemli ama işin saha kısmı çok farklı. Biz de kadınlar olarak meslekte çok sıkıntılar yaşadık. Ama bunlarla mücadele ederek daha da güçlendik”

Cinsiyetsizliğini ilan edecek kadar çok sevdim işimi yazmayı ve dahası gazete kokusunu…

 

Hudut Gazetesi imtiyaz sahibi Gönül Uyanıktır’ı dinlerken bir kez daha düşünüyorsunuz. Bu mesleğin bedellerinin izi çok derin oluyor anlıyorsunuz.

 

“Eğer benim gibi bir kazaya uğramadıysanız”

“Mesleğe Almanya’da Hürriyet Gazetesi’nde başladım. 1985 yılında Edirne’ye geldim ve yerel gazeteciliğe başladım. Ne öğrendiysem yerelde öğrenmeye başladım. Okullu bir gazeteci olmanın tarifi tam olarak sudan çıkmış balık gibi. Hem her şeyi bildiğinizi zannediyorsunuz hem de hiçbir şey bilmiyorsunuz. Çünkü meslekle ilgili bir çalışmanız yok. Ben işin içinde öğrendim mesleği. 1994 yılından bu yana da Hudut Gazetesi’ni devralarak bugüne kadar geldik. Bir kadın gazeteci olarak arkadaşlarımın anlattığı şeyler, mağduriyet ve kadın gazeteci olmanın sıkıntıları konusunda ben tüm bunların somut bir örneğiyim. 1988 yılında Edirne Gazetesi’nden ayrıldıktan sonra Hürriyet Haber Ajansı Edirne Bürosu kurulmuştu. Genel Müdürümün oraya ilk aldığı muhabirdim. 1992 yılında aynı büroda çalıştığım bir arkadaşımla evlendim ve evlenip kadın olduğum işin işten atıldım. Çok severek yaptığım, hayalini kurduğum öğrenmek için Almanyalara gittiğim mesleğim orada sona erdi. Sonrasında ne yapacaktım. Şanslıymışım o dönemki Hudut Gazetesi’nin sahibi Doğan Şuta gazetesini satılığa çıkardı. Ben de gittim bu gazeteye talibim dedim. Sonra anlaştık ve 1994 yılından bu yana da gazetecilik yapıyorum. Bu işin içindeyseniz eğer cinsiyetsiz hale geliyorsunuz. Kadın olduğunuz ancak çocuğunuz varsa anne derken aklınıza geliyor. Yoksa mesleğin içindeki insanlar için kadın ya da erkek olmak hiç önemli değil. Eğer benim gibi bir kazaya uğramadıysanız”

Ne güzel tanımladı değil mi son cümle her şeyi özetledi… “Eğer benim gibi bir kazaya uğramadıysanız…

Yenigün Gazetesinin genç kadın muhabiri Jale Avyüzen ise yaptığı konuşmasında erkek egomanyasının içinde sıkışmış olan mesleğimizi kendince anlattı.  “Sektörde kadın gazetecinin imajını düşünmeliyiz. Medyanın şu anki duruşu erkek egemen bir sektör olarak ilerliyor. Ben de muhabir olarak yaptığımız işte yaşadığımız sorunları dile getirmek istedim. Öncelikle bu işe başlarken bir sıfır yenik başlıyorsunuz. Bunu bile bile bu işi yapmanız gerekiyor. Erkek egemen bir sektör olduğu için sizi bir plan geride görüyorlar. Kentte de özellikle muhabir olarak çalışan çok az sayıda kadın gazeteci var. Bu işte kadınlar daha çok editör olarak görev alıyor. Muhabir olarak çalışan bir kadın gazeteci iseniz sektördeki diğer kişilerle mücadele içinde bu işi yapıyorsunuz. Örneğin kadın bir çalışan gazeteci olarak sektörde bulunmak mobbinge karşı erkeklere oranla daha sık yaşadığınız bir sorun oluyor. Ben de bunu meslekte yaşayan diğer arkadaşlarımdan yalnızca birisiyim. Ancak kendinizi bu işi yapabilir olarak görüp mücadele ediyorsanız bir süre sonra etrafınızda bir fark ettirme yaratabiliyorsunuz, kendinizi kanıtlamanız gerekiyor.”

Kesinlikle çok haklıydı anlattıklarında kendimizi kanıtlamamız gerekiyordu. Öyle de yaptık.

 

“İşin içinde öğrenilen bir meslek”

 

Gazetemizin ve sektörün en genç muhabiri Büşra Dengin  böyle bir kürsüde yer aldığı için sanırım çok heyecanlıydı. Yapısının aksine bir iş seçti Büşra bu yüzden elinden geleni yapıyor.Kendini göstermek için bu işi sevmenin yanında hırslı da olmak gerekiyor.

“Bu meslekte henüz bir buçuk yıldır bulunuyorum bu yüzden en tecrübesiz muhabir olarak aranızdayım. Uluslararası ilişkiler mezunuyum ama bu meslekte kariyerime devam etmek istedim. Kendi isteğimle Nevser Hanım’ın yanına gittim ve ben gazeteci olmak istiyorum dedim. Bu alanda eğitim alamadığım için biraz etrafımdaki insanları izleyerek, takip ederek bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Bu nedenle yanımdaki büyükler benim için çok önemli oldu. Eğitim bu alanda elbette ki çok önemli ama biraz da yavaş yavaş işin içerisinde olarak öğrenilen bir meslek”

Yolun açık olsun Büşra…

 

Bu haftanın dört güçlü kadınını yazdım size. Gönül Uyanıktır,Jale Avyüzen ve Büşra Dengin. Haber olarak vermedik çünkü bu güçlü kadınların da bu köşede olması gerek diye düşündüm.

Edirne’de gazetecilik mesleğini severek yapan yıllardır bu mücadeleyi veren birkaç tane daha kadın  meslektaşım var. Onlarla da en kısa zamanda bu konuları konuşup bu köşedeki güçlü kadın gazetecileri size tam olarak yazacağım.

Her mesleğin zorlukları, bedelleri ve yorgunlukları vardır elbet. Ama yazmanın yazdıklarını okutmanın ve en önemlisi de (gülümsüyorum) mesleğin egosu olan ben ordaydım-ben gördüm etkisi var ya ballı lokma tatlısı gibi bir şey J

 

Ne derdik eskiden kalemimizin mürekkebi bitmesin! Çok yaşa F klavye…

 

Yine güzel hayallerle  Salı’yı salladık bugün. Yeni umutlara yeni kapılar açtık…

                     Haftaya Salı yeni bir kadın, yine güçlü, yine hırslı…

 

 

  

 

24 Nisan 2018, 09:58
 YORUMLAR
 YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 DİĞER YAZILARI
“Cinsiyetsizliğimi ilan edeli çok oldu” - (24 Nisan 2018, Salı 09:58)
Siz sınıfta kaldınız! - (17 Nisan 2018, Salı 09:52)
Nevser ERASLAN girişimci kadınları yazıyor ! “SALI’NIN GÜÇLÜ KADINLARI” - (03 Nisan 2018, Salı 09:43)
Nevser ERASLAN girişimci kadınları yazıyor ! “SALI’NIN GÜÇLÜ KADINLARI” - (27 Mart 2018, Salı 09:27)
Nevser ERASLAN girişimci kadınları yazıyor ! “SALI’NIN GÜÇLÜ KADINLARI” - (13 Mart 2018, Salı 10:35)
Sevgili danışman; kişi kendinden bilir işi - (02 Mart 2018, Cuma 09:43)
DİKKAT; ETSO =  GÜÇ ZEHİRLENMESİ! - (27 Şubat 2018, Salı 10:29)
Nevser ERASLAN girişimci kadınları yazıyor ! “SALI’NIN GÜÇLÜ KADINLARI” - (20 Şubat 2018, Salı 09:35)
Nevser ERASLAN girişimci kadınları yazıyor ! “SALI’NIN GÜÇLÜ KADINLARI” - (13 Şubat 2018, Salı 09:23)
Ankara’daki küçük Edirne… - (08 Şubat 2018, Perşembe 09:46)
Yazar arşivi  
Nevser ERASLAN

“Cinsiyetsizliğimi ilan edeli çok oldu”
Çetin ÜNSALAN

Seçim sonrası 10 adım sağlaması
Ali İhsan GÜRCİHAN

Pişkin  bir  dönüş..
Buşra DENGİN

Uzayı düşleyen çocuklar
Melek CANİKLİ

Kabak salatalı tavuk köftesi
Behiç GÜNALAN

SAROS RUHUNU TESLİM EDİYOR!..
İnci Küpeli Kız

Hayırlar  ve Evetler……..
Serap Girgin BAYKAL

AB ve Türkiye arasında neler oluyor?
Fatma BAYKO

Kırsalın türküsü
Hakan İNCİ

Edirne sosyal sorumluluk projelerinin neresinde ?
Emin İNAĞ

KOBİ'lerin Marka gücü
Altay BAYATLI

Edirne’yi unutma.
Nilgün ERMAN

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
 EDİRNE | RÖPORTAJLAR | YAZARLAR | FOTO GALERİ | VİDEO GALAERİ | Reklam | Künye | İletişim

NG Ajans Yayıncılık Reklam ve Danışmanlık Sabuni Mah.Vavlı Cami Sk.Halise Atlı İş Merkezi No :8 D:6/15 EDİRNE
Tel: 0284 214 69 19
Edirne Ahval Gazetesi resmi web sitesi ©2015 Tüm hakları saklıdır, içerik kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.
EDIRNEAHVAL.COM ABONESİ sanalbasin.com üyesidir
xx