‘1 liralık primin revize edilmesi gerek’

Buğday fiyatında ek olarak açıklanan 1 liralık primin revize edilmesi gerektiğini açıklayan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, primin açıklandığı günden bu yana akaryakıt fiyatının yaklaşık iki katına yükseldiğini kaydetti. Arabacı, bazı çiftçinin buğday ekimi için arazilerini hazırlamaya başladığını ve maliyetlerini karşılamaları için revize edilmiş ücretlerin bir an önce hesaplara yatırılması gerektiğini söyledi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, açıklamalarda bulunarak TMO tarafından açıklanan 1 liralık primin revize edilmesi gerektiğini dile getirdi. Prim fiyatı açıklandığından bu yana, akaryakıt fiyatlarının yaklaşık 2 katına yükseldiğini ifade eden Arabacı; “TMO bu yıl buğday alım fiyatını 8,25 lira olarak açıklamıştı, artı 1 lira da prim verilecekti. Üreticilerimiz, hasat ettikleri günden bugüne TMO’ya ürününü teslim etti, etmeye de devam ediyor hala. Fakat o zaman 1 lira prim verilmişti, 8,25+1 lira prim denildiğinde mazot 22 lira bandındaydı. Şu an tabloya baktığımızda, mazot aşağı yukarı 41 lira bandına ulaşmış fakat bizim üreticimiz, alacakları o 1 liralık primi hala alamadı. Alamamakla birlikte, mazot neredeyse 2 katına çıktı. Yani biz üreticiler olarak, verilen primin tekrar revize edilip, bunun şu anki enflasyon oranında üreticinin maliyetini karşılayacak bir biçimde ve bu primin bir an önce ödenmesini talep ediyoruz”

‘PRİMDE REVİZE VE BİR AN ÖNCE ÖDEME BEKLİYORUZ’

Arabacı, bazı çiftçinin buğday ekimi için alanları hazırlamaya başladığını belirterek, devletin primleri revize ederek bir an önce yatırması gerektiğinin altını çizdi Arabacı; “Bugün buğday yerlerimizi biçtik, yerlerini sürebilen üreticilerimiz sürmeye başladı. Ayçiçek yerlerini biçiyoruz, hazırlığımız var. Burada hazırlık maliyetlerimiz, masraflarımız başladı. Hem enflasyon oranındaki üreticilerimizin mağduriyetini karşılaması için primin revize edilmesini hem de acilen ödenmesini bakanlığımızdan talep ediyoruz. Çünkü bu süreçte, bizim yerlerimizin hazırlanması, ekim ayının ortasından sonra kasım ayının başı gibi buğday ekişlerimiz başlıyor. Yani bizim masraflarımız da başladı. İnşallah devletimiz bir an önce primlerimizi revize eder ve öder diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!