100. Yıl’a 15 metrelik anıt

Edirne Belediyesi tarafından 100. Yıl Anıtı’nın Lansmanı gerçekleştirildi. 100. Yıl Anıtı ile birlikte 18 bin 742 metre uzunluğundaki Atatürk Bulvarı’nın ve bulvar üzerinde gerçekleştirilen ışıklandırılmanın tanıtımının da yapıldığı lansmanda konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyetin 100. yılından geleceğe bir eser bırakmak istediklerini söyledi.

Edirne Belediyesi 100. Yıl Anıtı’nın Lansmanı’nı Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda gerçekleştirdi. 100. Yıl Anıtı ile birlikte 18 bin 742 metre uzunluğundaki Atatürk Bulvarı’nın ve bulvar üzerinde gerçekleştirilen ışıklandırılmanın tanıtımının da yapıldığı lansmanda konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yaşında olduğunu ve bugünü coşkuyla kutladıklarını söyledi.

Edirne’de birçok medeniyete ait eserin yer aldığını belirten Gürkan, “Camiler, hanlar, hamamlar, kervansaraylar, köprüler, sivil mimari örnekleri… Kuşkusuz bizden sonra gelecek olan kuşaklarda 80 yıl, 100 yıl, 200 yıl sonra mutlaka bu döneme ait bir şeyler bulmak zorundalar. Bu dönemlere ait eserleri biz de geleceğe bırakmak zorundayız. Bu bizim tarihselde bir sorumluluğumuz. İşte bu bilinçle, bu bakış açısıyla Kurtuluşumuzun 100. Yılında, Hıdırlık’ta Kurtuluşun 100. Yıl Anıtı’nı Edirne’ye ve gelecekteki nesillere bir armağan olarak bıraktık. Bundan onurluyuz, gururluyuz. Ama bırakacağımız en kıymetli eserlerden biri de kuşkusuz, Cumhuriyetin 100. yılına ait bir eser olmalıydı. Saraçlar Caddesi’ne taşıdığımız, rahmetli heykeltıraş Tankut Öktem’in Kırkpınar Pehlivanları Heykeli, bu örneklerden birisidir. Cumhuriyetin 50. Yılında yapılmıştır, 1973’te. Bizde istedik ki, Cumhuriyetin 100. yılında da bu dönemden geleceğe bir eser kalsın. Bu yarışmamızın ve çalışmamızın da amacı buydu” diye konuştu.

Bu çalışmayı başından beri bir Bilim Kurulu ve Danışma Kurulu ile beraber yürüttüklerini belirten Gürkan, “Kurulun başında Trakya Üniversitesi’nin önceki dönem rektörü Sayın Prof. Dr. Osman İnci vardı. Belediye adına da Başkan Yardımcımız Selçuk Çakır bu çalışmanın başındaydı” diyerek, Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır’ı sunumunu yapması için kürsüye davet eti. Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları kapsamında ilk olarak, Atatürk Bulvarı’nı yapmak için bir meclis kararı aldıklarını belirten Çakır,  “Edirne’nin en önemli ve en uzun caddesi olan; Talatpaşa Caddesi ile batısında eski E-5 olarak bilinen Yıldırım semti altında bulunan kısmının çevreyolu bağlantısının bulunduğu karayolları sorumluluk sınırına kadar ve doğusunda bulunan E-5 karayolu caddesiyle birlikte TED koleji yakınındaki yeni Kırklareli yolu kavşağına kadar olan kısımlar da dahil olmak üzere bu caddenin adının “Atatürk Bulvarı” olarak adlandırılmasına meclisimiz oy birliği ile karar verdi” dedi.

100. YIL ANITI

100 Yıl Anıtı için yapılan çalışmaları anlatan Selçuk Çakır, “29 Ekim 1923-29 Ekim 2023 Cumhuriyetin İlanının 100. Yılında, özgür ve eşit bireyler olarak yaşamamızı sağlayan Cumhuriyetimizin ilan edilmesinin 100. Yılı anısına, Belediyemizce; Edirne Belediye Meclisi’nin kararları gereğince ‘Cumhuriyet’in 100. Yıl Anıtı ve Çevre Düzenleme Projesi’ çizdirilmesine ve bir anıt heykel yaptırılmasına karar verilmiştir” diye konuştu. Bu konuda Bilimsel Danışma Kurulu oluşturulduğunu belirten Çakır, “Projenin çizdirilme sürecinde, Prof. Dr. Osman İnci’nin başkanı olduğu Cumhuriyet’in 100. Yıl Anıtı ve Çevre Düzenlemesi Projesi Bilimsel Danışma Kurulunda; Mimar Cenk Ergüden, Şehir Plancısı Dinçer Asar, Heykeltraş Dr. Öğr. Üyesi Ergin Soyal, Peyzaj Mimarı Prof. Dr. Füruzan Aslan, Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Gülgün Yılmaz ve Ressam Yar. Doç. Dr. Mehtap Cömert Ülkücü görev almıştır” dedi.

Cumhuriyetin 100. Yıl Anıtı ve Anma Alanı hakkında dört adet tasarım önerisi sunulduğunu belirten Çakır, “23.06.2023 tarihinde Proje Danışma Kurulu toplanarak teklif edilen her proje üzerinde incelemelerde bulunmuş; 07.07.2023 tarihinde ise yapmış olduğu değerlendirmede, uygulamaya değer proje olarak Taner Tuna, Müslüm Özcan ve Emrah Çivici’nin ekip olarak sunduğu proje teklifi uygun görülmüş ve makam onayına sunulmuş olup, uygun görülen projenin müellifi olan Taner Tuna, Cumhuriyet’in 100. Yıl Anıtı ve Çevre Düzenlemesi Projesini bütün ekleri ile birlikte kurumumuza teslim etmiştir” diye konuştu.

Projede Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek sizsiniz” sözünün, tasarımın ana fikri olduğunu belirten Çakır, “Projede 100 rakamı yorumlanarak, Atatürk’ün de öngördüğü gibi, Cumhuriyet’in yeni nesiller tarafından, yükseltilerek 100. yılına ulaştırıldığı anlatılmak istenmiştir. Anıt kaidesinin yüksekliği 1.5 m, anıt yüksekliği 15m’dir. Anıtın yakın çevresindeki iki ana yolun kuzey-güney ve doğu-batı yönünde olmasından dolayı anıt güney batı yönüne cephe alacak şekilde yerleştirilmiştir. Böylelikle anıtın ön cephesi, her iki yoldan da perspektif olarak görülebilmekte, iki yolun kesiştiği kavşakta ise tam cepheden algılanabilmektedir. Yapılan kademelendirmelerle 1.5 m yüksekliğinde istinat duvarları oluşturulmuştur. Anıt alnının kuzeyinde bulunan kot farkları kullanılarak yarım daire biçimli yükselen tribünler oluşturulmuştur. Hem seyir terası niteliği taşıyacak hem de küçük çaplı konser ve gösteriler yapılması mümkün olacaktır” dedi. Belediye Başkanı Recep Gürkan, 100. Yıl Anıtı Tasarım Mimarları Taner Tuna, Müslüm Özcan ve Emrah Çivici’ye teşekkür plaketi takdim etti. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!