100. Yıla özel bir hediye: “Dil ve Edebiyatta Afet”

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında “Dil ve Edebiyatta Afet” adlı bilimsel kitabı yayımladı.

Trakya Üniversitesi tarafından “Dil ve Edebiyatta Afet” adlı bilimsel kitap Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına armağan edildi. Bu eser Trakya Germanistik Araştırmaları kapsamında, Prof. Dr. Hikmet Asutay, Dr. Öğr. Üyesi Selma Akol Göktaş, Arş. Gör. Rahim Şentürk ve Arş. Gör. Binnur Arabacı Candan editörlüğünde, Trakya Üniversitesi Yayınları’ndan yayımlandı.

Kitabın editörleri Prof. Dr. Hikmet Asutay, Dr. Öğr. Üyesi Selma Akol Göktaş, Arş. Gör. Rahim Şentürk ve Arş. Gör. Binnur Arabacı Candan kitap hakkında şu ifadelere yer verdi: “Son zamanlarda bütün dünyayı etkisi altına alan “afet” olarak adlandırılan olaylar şüphesiz ki yaşamın her alanını etkisi altına aldığı gibi eğitim ve öğretimi de derinden etkilemiş ve tüm dünyada değişikliklere neden olmuştur. Özelikle 2019 yılının son aylarında ortaya çıkan Covid-19 pandemisi bütün dünyayı etkisi altına almış olan son yüzyılın felaketi olarak adlandırılabilecek bir olaydır. Dünya çapında yaşanan bu felaket tüm okul kademelerinde ve üniversitelerde uzaktan eğitim ve hibrit eğitim gibi yeni eğitim modellerinin uygulanmaya konulmasına sebebiyet vermiştir. Yine Türkiye’de 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş ili merkezli on bir ilde meydana gelen, son yıllarda yaşanan en büyük felaket olan depremlerde birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu felaket ile birlikte üniversiteler eğitime tekrardan uzaktan eğitim modeliyle devam etmek durumunda kalmıştır. Depremler, pandemi, sel olayları gibi doğal afetler yaşanırken, ülkemizde yaşanan felaketler dışında dünya genelinde de insanların yarattığı savaşlar gibi felaketlerde yaşanmaktadır. Ukrayna-Rusya savaşı, İsrail-Filistin savaşı gibi felaketlerin dünyaya doğrudan etkisi olmasa da ekonomik ve eğitim boyutunda büyük etkileri olmaktadır. Bu nedenle, yaşanılan felaketlerin dil ve edebiyat dünyası üzerinde etkilerini anlamak, ortaya çıkarmak ve tartışmak için bu eser kaleme alınmıştır. Bu kitap, dil ve edebiyatın felaketler karşısındaki rolünü ve önemini ele alan bir ilk çalışma olma özelliği taşıyor. Kitabın, dil ve edebiyat alanındaki araştırmacılar, akademisyenler ve öğrenciler için olduğu kadar, felaketler karşısında dil ve edebiyatın işleviyle ilgilenen herkes için değerli bir kaynak olacağını düşünüyoruz.” Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu