100’üncü yıla 100 fidan

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Trakya Üniversitesi Cumhuriyet Fidanlığına törenle 100. yıl fidanı dikildi. Cumhuriyet’in sembolü fidan, geleceğimiz olan çocukların elinden toprakla buluştu.

Trakya Üniversitesi tarafından her yıl geleneksel olarak Karaağaç Yerleşkesinde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı Fidan Dikim Töreni, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Törene, Edirne Valisi Yunus Sezer ve eşi Canan Sezer Hanımefendi, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve eşi KADEM Edirne İl Temsilcisi Uzm. Dr. Nilgün Tabakoğlu ile senato üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Cumhuriyetin 100. yılı olması münasebetiyle bu yıl gerçekleştirilen törenin oldukça önemli ve anlamlı olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türk milletinin 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının öncülüğünde ayağa kalkarak Cumhuriyet’i kurduğunu belirterek “Bizlere her köşesinde ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı, minarelerinde ruh ve mana dünyamızın sembolü ezanların çınladığı, milli egemenliğin hâkim olduğu bir vatan bıraktılar. Tüm zorlukların aşılmasıyla bizlere bırakılan bu emanet, şanlı Cumhuriyetimiz bugün 100 yaşında. Trakya Üniversitesinde her 29 Ekim’de bir fidan dikilir, o fidan geleceğe ve güzel günlere büyür. Cumhuriyetimizin 75. yılından itibaren devam eden bu geleneği hep birlikte bugün de yaşatıyoruz. Binlerce yıllık devlet geleneği ve kurduğu 16 büyük Türk devleti ile dünyaya yön veren aziz Türk milleti, Türkiye Yüzyılı vizyonuyla geleceği inşa etmeye ve kutlu yürüyüşüne devam edecek.” dedi.

Türkiye’de yaşayan 86 milyon kişinin bugün çok gururlu olduğunu belirten Vali Yunus Sezer, “Bizler 100 yılda bir gelecek kutlamaya şahitlik ediyoruz. Bu yalnızca 100 yılı kutlamak değil, bu 100 yıla nasıl geldiğimizi anlamakla da alakalı. Hepimiz, bu Cumhuriyet’in ne kadar büyük fedakârlıklarla kurulduğunu çok iyi biliyoruz. Bir taraftan sahip olduğumuz bu devlete ve millete bütün varlığımızla sahip çıkarken, bu önemli eserin nasıl ileriye doğru götürülmesi gerektiğine de hep beraber karar vereceğiz. Bize düşen ikinci 100 yılı daha ileriye götürmek. Bilimde, sanatta, eğitimde, sporda, sanayide her alanda çok güzel insanlar yetiştireceğiz. İnşallah gelecek nesiller nice yüzyılları bu şanlı bayrağın altında Türkiye Cumhuriyeti olarak kutlayacak” dedi.

Konuşmaların ardından 100. yıl çam fidanı toprakla buluşturuldu. Çocuklar ve katılımcılar tarafından fidana can suyu verildi. Cumhuriyetin 100. yılı anısına düzenlenen fidan dikim etkinliği kapsamında ayrıca Vali Sezer, Rektör Tabakoğlu ve protokol tarafından, Trakya Üniversite tarafından Karaağaç Yerleşkesi’nde düzenlenen “Karaağaç Öğrenci Sanat Buluşması” etkinlikleri ve “Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Ressam 100 Portre Sergisi” ile Trakya Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi de ziyaret edildi. Haber Merkezi

Screenshot 1 7 | Edirne Ahval Gazetesi
100’üncü yıla 100 fidan | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 2 5 | Edirne Ahval Gazetesi
100’üncü yıla 100 fidan | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 02 at 18.43.15 | Edirne Ahval Gazetesi
100’üncü yıla 100 fidan | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!