106 izinsiz yapıya 7 milyon 168 bin lira ceza

İl Genel Meclisi 2023 Mali Yılı bütçe görüşmelerinde sunum gerçekleştiren İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdür Vekili Ali Çelik, İl Encümeni kararıyla izinsiz 106 yapıya 7 milyon 168 bin lira para cezası kesildiğini açıkladı. Çelik, Ekim ayı meclis toplantılarında alınan kararla imara açılan Keşan’ın Sazlıdere sahil kesiminin ardından Gökçetepe, Sultaniçe ve Gülçavuş ile imara açılması için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Edirne İl Genel Meclisi 2023 Mali Yılı bütçe görüşmeleri Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde devam etti. Görüşmeler kapsamında İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdür Vekili Ali Çelik tarafından, müdürlüğün yürüttüğü çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirildi. Müdürlüğün, Edirne İl Özel İdaresi yetki alanında kalan alanlarda imar, harita, planlama, inşaat ruhsatı, adres ve numaralandırma ile izinsiz ve metruk yapılara ilişkin iş ve işlemlere ait çalışma birimleri ile hizmet verdiğini söyleyen çelik, 2023 yılında 15 adet tevhid, 303 adet ifraz ve 15 adet irtifak hakkı dosyasının incelenerek İl Encümeni’ne sunulduğunu kaydetti. Çelik, 12 adet halihazır haritanın incelenmesi yapıldığını ve 11 adet imar planı incelenmesi yapılarak, İl Genel Meclisi’nin onayına sunulduğunu da ekledi.

617 ADET BİNAYA ADRES NUMARASI

2023 yılında 368 adet yapı ruhsatı başvurusu için parselinde inceleme yapılarak, imar durumu belgesi düzenlendiğini belirten Çelik, 25 adet imar uygulama dosyasının incelenerek İl Encümeni onayına sunulduğunu ve 617 adet binaya, Ulusal Adres Veri Tabanı üzerinden adres numarası verildiğini ifade etti. 96 adet zemin etüdünün arazide yerinde incelendiğini ve 168 adet zemin etüdü dosyasının kontrol edilerek onaya sunulduğunu söyleyen Çelik, 46 adet yapı ruhsatı, 100 adet valilik inşaat izin belgesi olmak üzere toplam 146 adet belgenin düzenlendiğini kaydetti. Çelik, 19 adet yapı kullanma izni belgesi ve 54 adet valilik yapı kullanma izin belgesi olmak üzere toplam 73 adet izin belgesinin düzenlendiğini bildirdi. Çelik, 197 binaya inşaat izni, 74 binaya da kullanım izninin verildiğini ekledi.

İZİNSİZ 96 YAPI MÜHÜRLENİRKEN, İZİNSİZ 106 YAPIYA 7 MİLYON 168 BİN LİRA PARA CEZASI UYGULANDI

Çelik, 95 adet izinsiz yapının mühürlendiğini ve 106 adet izinsiz yapıya İl Encümen kararı ile 7 milyon 168 bin 940 lira idari para cezası uygulandığına vurgu yaptı. 2023 yılında 84 adet kaçak yapı için İl Encümeni tarafından yıkım kararı alındığına dikkat çeken Çelik, 10 adet kaçak yapının karar sonrası yıkıldığını dile getirdi. Müdür Vekili Çelik, İmar Barışı’ndan faydalanarak alınmış 3 bin 814 adet yapı kayıt belgesinin ilgili tebliğ gereği yapı malikleri tarafından İl Özel İdaresine sunularak kayda alındığını da aktardı. 146 adet metruk yapının tespiti yapılarak mülk sahiplerine bildirimde bulunulduğunu ifade eden Çelik, yapılan bildirimler sonucunda 125 adet metruk yapının, metrukluğunun giderildiği veya yıkıldığını, kalan 21 adet yapı için de işlemlerin devam ettiğini açıkladı.

WhatsApp Image 2023 11 14 at 17.09.35 | Edirne Ahval Gazetesi
106 izinsiz yapıya 7 milyon 168 bin lira ceza | Edirne Ahval Gazetesi

4,5 MİLYON LİRA BÜTÇE TALEBİ

2024 yılı taslak bütçesi beklentilerini dile getiren Çelik, proje giderlerinden dolayı 4 milyon lira, köy imar planları yapım giderlerinden 500 bin lira olmak üzere toplam 4,5 milyon liralık bütçe talep ettiklerini bildirdi.

SAZLIDERE İLE BAŞLAYAN SAROS İMARI GÖKÇETEPE, SULTANİÇE VE GÜLÇAVUŞ İLE DEVAM EDECEK

2023 yılında yürüttükleri bazı çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Müdür Vekili Çelik, Saros Körfezi kültür ve turizmi koruma ile gelişim bölgesi alanı dışında kalan Sazlıdere Köyü sahil kesimini ilişkin 2’inci etap konut alanı revizyon imar planının, 6 Ekim tarihinde İl Genel Meclis kararı ile onaylanarak 20 Ekim tarihinde 30 gün süreyle ilan edildiğini hatırlatarak, Sazlıdere ve Gökçetepe Köyleri sahil kesimine ilişkin revizyon imar planının onaylanmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderildiğini kaydetti. Çelik, Sultaniçe ve Gülçavuş Köyleri sahil kesimi için koruma amaçlı imar planlarının yapım işinin devam ettiğini de açıkladı.

SAHİL KESİMİNE YENİ DOĞAL-SİT ALANLARI PLANLANIYOR

Çelik, son olarak 2024 yılında yapılması planlanan çalışmalardan bahsetti. Çelik, Sultaniçe-Gülçavuş sahil kesimi, Gülçavuş-Büyükevren sahil kesimi, Büyükevren sahil kesimi ve Vakıf sahil kesiminin 1-2-3-4 bölümlerinin Bakanlık Makamı Olur’u ile onaylanan ve doğal afet durumunda gerekli acil müdahalelerde bulunabilecek, madencilik faaliyetleri yapılmayacak, taş, toprak, kum alınamayacak, ayrıca toprak, cüruf, çöp, sanayi atığı gibi malzemelerin dökülemeyeceği Doğal-Sit Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanlarına dönüştürülmesini planladıklarına vurgu yaptı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!