112 Sağlık İstasyonu için yer belirleniyor

‘Ön kazı başlatıldı’

Edirne Talatpaşa Mahallesi’nde meydana yakın bir arazide başlatılan kazı hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Talatpaşa Mahallesi Muhtarı Hasan Kıyı, 2015-2016 yılları arasında dönemin Sağlık Bakanı’ndan talep ettikleri sağlık merkeziyle ilgili çalışmalar başlatıldığını belirtti. Ön kazıların başlatıldığı araziye 112 Sağlık İstasyonunun yapılmasının planlandığı öğrenildi.

Talatpaşa Mahallesi’nde Bostan Pazarı olarak da bilinen mevkideki bir arazide kazı çalışmaları yapılıyor. 2015-2016 yılları arasında mahalledeki sağlık hizmet merkezinin eksikliği sebebiyle dönemin Sağlık Bakanı’na giderek sağlık merkezi talep ettiklerini, kazı başlatılan arazinin ise İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait bir arazi olduğunu söyleyen Talatpaşa Mahallesi Muhtar Hasan Kıyı, 2015 yılından bugüne arazinin içerisinde bulunduğu söylenen tarihi mezar detayını anlattı. Kıyı; “Abdurrahman Mahallesi ve Talatpaşa iki yakın mahalle. Bizim mahallemiz şuan eski mahalle kabul edilse de dönemin büyük mahallelerinden biriydi. Abdurrahman Mahallesi’ndeki Kadripaşa İlkokulu’nun yanındaki baraka gibi bir yapıda insanlar sağlık hizmeti alıyorlardı. Bizim de sağlık ocağımız Uzunkaldırım mevkiinde vardı. 2015-2016 yıllarında dönemin Sağlık Bakanı ile görüşerek “mahallemiz eski, nüfusumuz bu kadar ama Abdurrahman Mahallesi bizden daha da gelişmiş fakat burada sağlık hizmeti barakada yapılıyor” dedik. Yine dönemin Sağlık Müdürüyle birlikte mahallenin meydan konumundaki yerde bir girişimde bulunduk. Meydanın arsasının yarısı belediyenin, diğer yarısı da hazinenin. Kazılan alana bir şey yapılmayınca vatandaşlar orayı otopark, dinlenme alanı gibi kendilerince kullandılar. Yerimizi dönemin sağlık bakanına gösterip, burayı acil bir şekilde sağlık ocağı yapılmasını talep ettik. Talebimize olumlu baktılar. O dönem bahsedilen alanda üç parsel çıktı. Üç parselim ortasındaki parselin ise tarihi mezarlık olduğu belirlendi. 2010 yılında alınan karara göre eski metruk mezarlıklara da dokunulmuyor. Meydanın toprak analizi vs yapılmıştı. Sağlık müdürlüğünde de 250 metrekare alan sabit planları, standartları var. Standart 250 metrekareyi üç parsellik alanda yapamadık çünkü ortada dokunulmaz olan tarihi mezarlık vardı. Daha sonra 2016 yılında Belediyeye müracaatta bulunduk. Sağlık Müdürlüğüne sağlık merkezi yapılması adına 216,55 metrekarelik alanı belediye verdi. Fakat o sıra da seçimler girdi araya. Seçimlerin ardından birçok isim de değişince proje kaldı. Arazi ise tamamen Sağlık Müdürlüğü’ne devredildi” dedi.

Edinilen bilgiye göre ise, 112 Sağlık İstasyonunun Talatpaşa Mahallesi Boston Pazarı mevkiinde bulunan ve kazılan araziye yapılması planlanıyor. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2023 11 22 at 16.47.08 | Edirne Ahval Gazetesi
112 Sağlık İstasyonu için yer belirleniyor | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 22 at 16.41.38 | Edirne Ahval Gazetesi
112 Sağlık İstasyonu için yer belirleniyor | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 22 at 16.41.19 1 | Edirne Ahval Gazetesi
112 Sağlık İstasyonu için yer belirleniyor | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!