‘136 köyde yangın vanası yok’

İl Genel Meclisi ekim ayı toplantılarının 2’nci oturumunda, Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyon Başkanı Serdar Çığla tarafından Edirne genelindeki köylerdeki yangın vanaları, içme suyu depoları ve sondajların, tel örgülerinin eksiklikleri hakkındaki rapor meclis üyelerine aktarıldı. Sunulan raporda Edirne genelinde toplam 136 köyde yangın vanası olmaması dikkat çekti.

Edirne İl Genel Meclisi ekim ayı toplantılarının 2’nci birleşiminde, Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu tarafından hazırlanan Edirne genelindeki köylerdeki yangın vanaları, içme suyu depoları ve sondajların, tel örgülerinin eksiklikleri hakkındaki rapor gündeme alındı.

‘ORMAN KÖYLERİNDE YANGIN VANASI EKSİĞİ DAHA FAZLA’

Komisyon Başkanı Serdar Çığla, özellikle orman bölgesi olan köylerde yangın vanası eksikliklerinin daha fazla olduğunu belirtirken, köylerde yangın çıktığında itfaiye araçlarının su dolumu konusunda sıkıntı çıktığını ifade etti. Çığla; “Edirne ili köy içme suyu Tesisleri işletme Bakım ve Onarım yönetmeliği hazırlanmıştır. Bu yönetmelik 3202 Sayılı Köye Yönelik Hizmetler Hakkında Kanun 5286 Sayılı Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün kaldırılması ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun ve 5302 sayılı İl Özel İdaresi kanunun maddesine dayanılarak içme suyu tesislerinin işletme bakım onarım gelişme hizmetleri merkezde Vali veya Genel Sekreter gözetiminde ilçelerde Kaymakam gözetiminde muhtarlıklar tarafından yürütülür. İlçe köylerindeki suların işletilmesi muhtarlık su birliği ve köyleri hizmet götürme birlikleri tarafından işletilmektedir. Köylerimizde yangın Vanaları Can mal kaybı ve doğanın korunması açısından çok önemlidir. Orman Bölgesi olan köylerimizde yangın vana eksiklikleri daha fazladır Enez, Keşan, Uzunköprü, Meriç ilçeleri köylerinde olduğu gibi bazı köylere orman müdürlüklerince 5-10 tonluk tankerler temin edilmiş fakat yeterli değil ayrıca köyde yangın çıktığında itfaiye araçları su dolumları için büyük sıkıntı çekinmekte ve felaketin önlenmesi zorlaşmaktadır” dedi.

‘136 koyde yangin vanasi yok | Edirne Ahval Gazetesi
‘136 köyde yangın vanası yok’ | Edirne Ahval Gazetesi

‘SU DEPOSU BULUNAN 81 KÖYDE DEPO ÇEVRESİNDE KORUYUCU TEL ÖRGÜ BULUNMUYOR’

Edirne genelinde 136 köyde yangın vanası olmadığına dikkat çeken Komisyon Başkanı Çığla, su deposu bulunan 81 köyde depoların çevresine koruyucu tel örgü bulunmadığının altını çizdi. Çığla; “117 köyde yangın vanası var bazılarında aparat noksanlıkları bulunmaktadır. 136 köyümüzde yangın vanası yoktur. İl Özel İdarenin mali desteği köylere hizmet götürme birlikleri veya muhtarlıklarca toplanan su bedellerinden eksik vanaların ve arızalı olanların onarılarak faal duruma getirilmesi felaketlerin yaşanmasının önüne geçmek için yararlı olacağı görüşündeyiz. İl Özel idaresince su şebekelerin yenilenmesi yapılan köylere veya İsale hattı döşenen köylere imkanlar dahilinde yeni yangın vanaları konulmaktadır. Edirne Merkez ve ilçe köylerimize su deposu ve sondajlarda tel örgülerin önemi büyüktür. Deponun korunması sağlık açısından doğacak olumsuzluklarını önlenmesi bakımından tel örgü eksiklerini acil olarak tamamlanması gerekmektedir köylerimizde 81 depoda tel örgü yoktur. İl Özel idaresince yeni sondaj ve depo yapıldığında tel örgüleri de yapılmaktadır” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!