17 mahallenin listelerinde kadının adı yok!

2024 yılı Mart ayında yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde belediye başkanları, meclis üyelerinin yanı sıra muhtarlar da seçilecek. Edirne Merkez ilçede bulunan toplam 26 adet mahallenin sadece 9’unda kadın muhtar adayı çıkarken, çoğu mahalledeki adayların aza listelerinde kadınlar hiç yer almadı bile.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de yerel seçim sürecine girildi. Belediye başkan aday adayları, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyelerinin yanı sıra muhtar adayları da isimlerini duyurmaya devam ediyorlar. Genel ve yerel seçimlerde içerisinde bulunduğumuz yüzyılda idareci veya yönetici koltuklarında kadınların isimlerinin çoğalması beklenirken, Edirne Merkez ilçede bulunan 26 mahalledeki muhtar adaylarının sadece 9’unda kadınlar aday olduklarını açıkladılar.

1.Murat Mahallesi, Abdurrahman Mahallesi, Koca Sinan Mahallesi, Medrese Ali Bey Mahallesi, Sarıcapaşa Mahallesi, Yıldırım Beyazıd Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi’nde kadın muhtar adayları var. Edirne’nin en büyük mahallelerinden Şükrüpaşa Mahallesi’nde ise sadece aza listelerinde kadın aday bulunuyor.

Babademirtaş Mahallesi, Barutluk Mahallesi, Çavuşbey Mahallesi, Dilaverbey Mahallesi, Fatih Mahallesi, İstasyon Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Menzilahır Mahallesi, Mithat Paşa Mahallesi, Sabuni Mahallesi, Şükrüpaşa Mahallesi, Talatpaşa Mahallesi, Umurbey Mahallesi, Yancıkçı Şahin Mahallesi, Yeniimaret Mahallesi, Yıldırım Hacı Sarraf Mahallesi, 100. Yıl Mahallesi’nde ise ne kadın muhtar adayı ne de aza listelerinde kadının ismi bulunmuyor. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!