17 ülke Bin 125 sporcu Edirne’de buluştu

Toplam 17 ülkeden 1125 sporcu Edirne’de düzenlenen 15 Temmuz Şehitleri 6. Açık Balkan Wushu Kung Fu Şampiyonası’nda bir araya geldi.

Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenen Açık Balkan Wushu Kung Fu Şampiyonası, Edirne Spor Salonu’nda dün start aldı. 15 Temmuz Şehitleri 6. Açık Balkan Wushu Kung Fu Şampiyonası’na 17 ülkeden 1125 sporcu katılım sağladı. Şampiyonanın açılış töreninde konuşan Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Başkan Vekili Abdurrahman Akyüz; “Şehitlerimiz en büyük değerlerimizdir. 15 Temmuz şehitlerini unutmayacağız, 15 Temmuz ihanetini de unutmayacağız. Zira o hainler halen aramızda cirit atıyor. Bunu biliyoruz. Biz de onlara karşı hep ayakta olacağız ve vatanımızı hainlere karşı korumanın en büyük görev olduğunu bileceğiz. 15 Temmuz ihanetine karşı kahramanca mücadele eden bu milletin kahramanlarını ve bu yolda şehit olanları minnetle anıyoruz. Wushu sporu dünyanın en güzel ve en faydalı sporudur. Milletimiz de Wushu sporunun dünyada faydalı olması için çaba sarf eden en büyük millettir” ifadelerine yer verdi.

Sporun önemine değinen Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak ise; “Sporun ruhsal, bedensel ve ruhsal gelişime katkı sağlamasının yanında sosyalleştirici ve toplumları birleştirici bir gücü vardır. Bu tür şampiyonalar, sporun birleştirici gücü sayesinde dostlukları da pekiştiriyor. Bu şampiyonanın da bu amca hizmet edeceğini biliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız bu ülkenin gençliğine ve sporuna büyük önem ve değer vermektedir. Bu değer sayesinde devletimiz spor altyapısına büyük yatırımlar yapmış, ülkemiz dünyanın en ileri tesislerine sahip ülkesi haline gelmiştir. Şu anda içerisinde bulunduğumuz tesis de onlardan bir tanesidir. Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak spora, çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği için emek veriyoruz. Yarınlarımızın aydınlık olması, daha zeki, çevik ve ahlaklı bir gençlik yetişmesi için elimizdeki tüm imkanları kullanmaya gayret sarf ediyoruz. Bu anlamda gençlerimizin ve halkımızın her anlamda spor yapabilmeleri için il merkezimizde ve tüm ilçelerimizde spora yönelik yatırımlarımızı bakanlığımızın politikaları doğrultusunda ve valiliğimizin desteğiyle aralıksız olarak devam ettirmekteyiz.  Sporun en temel değerlerinden birisi, sporu ve sporun değeri olan her şeyi korumak ve geliştirmektir. Bir diğeri namuslu, dürüst, adil, sevecen ve insan odaklı olmaktır. Turnuva boyunca dürüst oyun, centilmenlik ve rakibe saygı anlamlarına gelen fairplay çerçevesinde kalmanızı istirham ediyorum. Şampiyonaya katılan bütün sporcularımıza, antrenörlerimize ve hakemlerimize başarılar diliyorum” dedi.

Edirne Spor Salonu’nda düzenlenen 15 Temmuz Şehitleri 6. Açık Balkan Wushu Kung Fu Şampiyonası 17 Ağustos Perşembe günü sona erecek. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu