20 ilden camiye yardım

Trakya Üniversitesi Camii Bilgilendirme Toplantısı dün Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Yapımına 4 yıl önce başlanılan ve çalışmaları devam eden camii hakkında bilgi veren Rektör Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi’nin kalbi sayılabilecek bir yere camii yaptıklarını vurgularken, Vali Yunus Sezer ise, camiinin yapımında gerekli olan bütçeyi toplamak adına 20 ilin valisiyle görüşüp, Cuma namazlarında yardım toplanacağını söyledi. Vali Sezer, yardım toplayacak olan il sayısını 81’e çıkaracaklarını da belirtti.

2019 yılında yapımına başlanılan Trakya Üniversitesi Cami’si için dün bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ve ney dinletisinin ardından konuşma gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, yapımı devam eden caminin üniversitenin tam kalbinde yer aldığını belirtti. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu; “Devlet üniversitesi olup camisi olmayan son Trakya Üniversitesi kaldı. Allaha şükür üniversitenin kalbi denilen bir yerde, arsa tespiti oldu ve 4 yıl önce temeli atıldı. İlk mescit efendimizin Medine’deki Nebevi Mescidi hayatın tam ortasındaydı, evinin çok yakınındaydı, eğitim verilen bir yerdi. Aynı zamanda yönetim merkeziydi. Sonra bu kültürü alan ecdadımız çok güzel bir örnek olarak ikinci Beyazıt Külliyesini gösterdi bize. Camiyi tam ortasına koyarak bir külliye mantığıyla düşünmüş ecdadımız. Şimdi bu bakış açısıyla da tıp fakültesinin tam karşısında, pozitif bilimlerin, ilahiyatın hemen yanı başında yurtların, kütüphanenin hemen köşesinde, yani üniversitemizin tam kalbi dediğimiz bir yerde başlayan bu camimiz Allah’ın izniyle yapılıyor. Pandemi gördük, pek çok zorluk gördük ama bir kubbe oturdu. Bundan sonra da bir yokuşu iner gibi camii yapımı hızlı bir şekilde gerçekleşir inşallah” dedi.

20 ilden camiye yardim | Edirne Ahval Gazetesi
20 ilden camiye yardım | Edirne Ahval Gazetesi

“BUNDAN SONRA 110 MİLYON LİRA GEREKİYOR”

Camiinin tamamlanması için 110 milyon lira gerekli olduğunu hesapladıklarını söyleyen Trakya Üniversitesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Rasim Özgün; “Caminin başlama aşaması bizden önce arsa temini süreciyle başlıyor. Arsa temininde katkıları bulunan Edirne Belediyesi, rektörlüğümüz ve Milli Emlak Müdürlüğü’ne emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. 9360 metrekarelik bir arsa içerisine 2700 metre net inşaat alanıyla başladık. Pandemi döneminde para toplamak çok zordu ama bu zamana kadar ne tüccara ne de işçilere bir borcumuz yok. Toplamda 14 milyon 700 bin lira harcadık, bunun 4 milyon 500 bin lirası Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan geldi. Diğeri de hayırsever vatandaşlardan geldi. 41 yıllık Trakya üniversitesinde bir cami yoktu. 20 arkadaşımızla birlikte bu görevi alarak dernek kurduk ve cami yapımında hizmet etmeye çalıştık. Allaha şükür kaba inşaatı bitirdik. Tahmini olarak yaptığımız hesaplamada çevre düzenlemesi dahil bundan sonra 110 milyon lira gerekiyor. Bunu da hayırseverlerin yardımları ve katkılarıyla götürmek mümkündür. İnşallah bundan sonra katkılarınızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

20 ilden camiye yardim 2 1 | Edirne Ahval Gazetesi
20 ilden camiye yardım | Edirne Ahval Gazetesi

“HAYIR, ANCAK NASİPLE OLACAK BİR İŞTİR”

Camilerin ve hayır yapmanın önemine değinen Edirne Valisi Yunus Sezer; “ Anadolu’nun neresine giderseniz gidin dilimize pelesenk olmuş bir duamız var. Hep deriz, “Allahım sen bizleri, vatansız, bayraksız ve ezansız bırakma” diye. Bu toprakların harcı bu üçlemeyle yoğrulmuştur. Bir tarafta milli duygularımız diğer tarafta dini duygulardır. Burada bir araya gelmemizin sebeplerinden birisi minarelerimizin ezansız kalmaması. Ben bu vesileyle bu ulvi amaç için bir araya gelen ve sizleri bir araya getirenleri tebrik ediyorum. Allah herkese hayır yapmayı nasip etmez. Hayır, ancak nasiple olacak bir iştir. Bir insanın çok zengin ve varlıklı olması onun hayırsever olacağı anlamına gelmez. Edirne olarak üniversitemizin camisinin olmaması bizi gerçekten üzüyor. Elimizden ne geliyorsa bunu hep beraber yapmamız gerekiyor ve bir an önce camimizi bitirelim. Eminim ki hayırseverlerimiz burada yapılacak birkaç işi üstleneceklerdir” şeklinde konuştu.

20 ilden camiye yardim 4 | Edirne Ahval Gazetesi
20 ilden camiye yardım | Edirne Ahval Gazetesi

20 İL TAMAM SIRA 61 İLDE

Trakya Üniversitesi Cami’si için diğer illerdeki valilerle görüştüklerini ve Cuma namazının sonrasında yardım toplamaları hakkında istirham ettiklerini belirten Vali Sezer; “Bizler de tüm illeri arayarak valilerimizden istirham ettik, Cuma namazlarında yardım toplansın diye. 20 ilde Cuma namazlarında yardım toplanacak, müftülerimiz takip edecek. Bu yardımları 81 ilimizden de yardım toplayarak bu şekilde tamamlayacağız” diyerek cami için ülke genelinde yardım toplanabileceğini açıkladı. Damla GÖÇ AKYÜZ

20 ilden camiye yardim 5 | Edirne Ahval Gazetesi
20 ilden camiye yardım | Edirne Ahval Gazetesi
20 ilden camiye yardim 6 | Edirne Ahval Gazetesi
20 ilden camiye yardım | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!