“25 TL olsa da çiftçimizi kurtarmaz”

CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Edirne Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek ayçiçeği fiyatlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Ayçiçeği fiyatlarının en az 20 lira olması gerektiğini dile getiren Balkanlı, çiftçinin gelecek yıl üretim yapabilmesi için desteklerin artırılması gerektiğini söyledi. Balkanlı’nın açıklamalarının ardından Trakya Birlik Yönetim Kurulu, ayçiçeği fiyatını 15 bin TL/Ton olacak şekilde açıkladı.

Edirne Ticaret Borsası’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, ayçiçek fiyatlarına yönelik beklentilerini aktardı. Çiftçilere yönelik politikalardan dolayı hükümete eleştirilerde bulunan Balkanlı; “Tarımda da hayvancılıkta ne yapılmak isteniyor. Çiftçilerimiz zaten tarlasını satıp kenara çekiliyor. Topraklar el değiştiriyor. İktidar çiftçimizi aldığı kararlar ile buna mı zorluyor. Çiftçilerimizin ve halkımızın bunu iyice düşünmesini istiyorum. Şu anda bütün ürünler dışarıdan ithal edilerek çiftçimizin üretimi bırakması mı isteniyor? Çiftçimizin yüzü girdi maliyetlerinden dolayı gülmüyor. Bu yılki taban fiyatların düşüklüğünden ve ayrıca mazot gübre gibi girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı kara kara gelecek yıl tarlasını ekip biçmeyi bırakmayı düşünüyor. İktidar çiftçimizi ve Trakya Birlik gibi çiftçi dostu kurumlarımızı ithalat ile tehdit ediyor. Bunun acımasız sonuçlarını toplum olarak hep birlikte yaşayacağız” dedi.

ciftci 2 | Edirne Ahval Gazetesi
“25 TL olsa da çiftçimizi kurtarmaz” | Edirne Ahval Gazetesi

“BU VERİMLER İLE FİYAT EN AZ 25 TL OLSA, YİNE DE ÇİFTÇİMİZİ KURTARMAZ”

Balkanlı, mevcut ayçiçeği verimi sebebiyle ayçiçeği fiyatının en az 20 lira olması gerektiğine vurgu yaptı. Balkanlı; “Bölgemize ayçiçeği hasadı başladı ve bitmek üzeredir. Ama ciddi bir kuraklık yaşadığımız için verimler çok düşük. Serbest piyasada oluşan fiyatlar iç açıcı değil. Taban fiyat yüzde 40 yağlı ayçiçeği için en az 20 TL olmalı ama yüksek yağ verimlerini bulmak hayal. Bu verimler ile fiyat en az 25 TL olsa, yine de çiftçimizi kurtarmaz. İktidar bu yıla mahsus mutlaka kuraklık ödemesi yapmalıdır. Üretene tekrar üretebilmesi için destek vermelidir. Geçen yıl yaklaşık 2 milyon ton ayçiçeği üretimi ile rekor kırıldı. İhtiyacımız ise 3 milyon ton. Ancak bu yıl 1,5 milyon ton civarı bekliyoruz. Neden mi? Öncelikle fiyat politikasından. Geçen sene en büyük alıcı Trakya birlik 12 lira fiyat açıkladı ama piyasa 10 liralara kadar geriledi. Nedeni sıfır gümrük vergisiyle yapılan ithalat. Bu ithalat 31 Mayıs 2023’e kadar devam etti. Ancak bu süre içerisinde büyük yağ firmaları depolarını ithal ürünle doldurdular. Yani kendi çiftçimizi desteklemeyerek, yine başka ülkelerin çiftçilerine kazandırdık” şeklinde konuştu.

“ÇİFTÇİMİZE GELECEK YIL ÜRETİM YAPABİLMESİ İÇİN DESTEKLEMELER ARTTIRILMALIDIR”

Ayçiçeğinden alınan verimin geçen yıla oranla yarı yarıya düştüğünü kaydeden Balkanlı, çiftçinin gelecek yıl üretim yapabilmesi için desteklerin artırılması gerektiğini ifade etti. Balkanlı; “Bu yıl ekonomik politikalardan dolayı ekilişler az oldu. Bir de kuraklık var. Verim geçen yıla göre yarı yarıya düştü. Maliyet mi? Maliyet bundan 3 ay önce yaklaşık 12-13 liraydı ama o zaman mazot 19 liraydı. Şimdi 40 lira oldu. Nerede duracağı da belli değil. Bu tarlaya biçerdöver girecek. Maliyetlerinde her şey yüzde iki yüz arttı. Yüzde 40 yağlı ayçiçeğinin fiyatı en az 20 lira olması lazım. Ayrıca çiftçimize gelecek yıl üretim yapabilmesi için desteklemeler arttırılmalıdır. Aldığı mazot ve gübreden vergi almamalıdır. Bu desteklemeler çiftçimizi biraz kurtarır ve belki gelecek yıl üretim yapmaya zorlar. Ama daha düşük fiyatlar verilirse geçen yıl ki gibi politika uygulanırsa korkarım biz yine başka ülkelerden ciddi ithalat yapmaya devam ederiz. Zaten  Merkez bankasının içi boşaltılmış, dövizimiz yok.Yine 3-4 milyar dövizi  Rus ve Ukrayna çiftçisine veririz” diye konuştu.

Konuşmalarının ardından Balkanlı ve beraberindeki heyet, Edirne Ticaret Borsası’nda bulunan üreticileri ziyaret etti.

Balkanlı’nın açıklamalarının ardından Trakya Birlik Yönetim Kurulu, ayçiçek fiyatlarını 15 bin TL/Ton olarak açıkladı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!