3 Nehir 1 Şehir’de hedef 2024

Edirne Valisi Yunus Sezer, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Meriç Nehri üzerinde yapımına devam edilen 3 Nehir 1 Şehir projesine yönelik açıklamalarda bulundu. Vali Sezer, yaptığı açıklamalarda, projenin yapımına devam edileceğini ve 2024 yılının ilk aylarında çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Meriç Nehri üzerinde 2021 yılında inşasına başlanan enerji santralinin yapım süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Valisi Yunus Sezer, geçtiğimiz günlerde santralde yaşanan teknik sorunları da anlattı. Vali Sezer; “2021 yılında başlanan ve inşası tamamlanan bir fakat henüz kabulleri yapılmamış bir santralimiz var. Türkiye’de de Amasya’dan sonra bu şekilde inşa edilen ve 2,2 megabayt gücünde elektrik enerjisi üretilmesi planlanan bir santral burası. Teslim aşamasında maalesef lastik savaklarda bir sıkıntı oluşuyor ve bir yıkılma meydana geliyor. Bununla ilgili olarak hem idari hem de adli açıdan başlayan bir süreç var. Biz buraya göreve başladıktan sonra da üniversitemizden, DSİ Genel Müdürlüğümüzden ve hem de bu konuda uzmanlık gösteren müşavirlerimizden heyet kurarak buranın incelemesini yaptırdık. Bu konuda iki tane husus var. Bu proje hatası mı yoksa yapım hatası mı iki tane konu üzerinde odaklandık. Burada yıkılan alanda drenaj çalışmaları yapıldı. 15 Eylül’de incelemeler bitti ve kendi içimizde bir değerlendirme yaptık. Proje sorumlusu projenin arkasında dayanak sistemi oluşturmuş ve özellikle yıkılan kısımda bu dayanak sisteminin tutmadığı yönünde arkadaşlarımızın bir raporu oldu. Yapılan etütlerde dayanak sisteminin tutmadığını gördük. Dolayısıyla yapımdan kaynaklı bir sıkıntı mevcut. Ayrıca proje kapsamında sağlam olan kısımlarla ilgili çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

3 Nehir 1 Sehirde hedef 2024 | Edirne Ahval Gazetesi
3 Nehir 1 Şehir’de hedef 2024 | Edirne Ahval Gazetesi

PROJEDE FORE KAZIK REVİZESİ

Projenin 2024 yılının ilk çeyreğine kadar biteceğini de duyuran Vali Sezer; “Hem projenin uygunluğu hem de yapımla ilgili tespit davası açılmış durumda mahkeme süreci devam ediyor. Suç ve hata kimden kaynaklanıyorsa rücu ettirme süreci devam ediyor. Bir taraftan da idari sürecimiz de devam ediyor. Açık olmak gerekiyor. Bütün inşaatlarda olabilen bir şey. Projelerde sıkıntılar olabilir. Bunun da hukuk mekanizmamızla yürütülmesi gerekiyor. Benden önce başlayan bir projedir. Gelinen aşamada, buradaki sıkıntının dayanak sisteminin tutmasından kaynaklı ortaya çıkan sıkıntıyı tespit ettik ve kurulan heyetin tavsiyeleri üzerine projede revizyona gidilecek. Bozulan kısımlarla ilgili fore kazık sistemi yapılacak, sağlam kısımlarla ilgili olarak da gelecekte bu tarz sıkıntılarla karşı karşıya gelmemek amacıyla önerilen fore kazık sistemiyle revize edilecek. Bu süreci hızlı ilerletiyoruz. DSİ’den ve hocalarımızdan bilimsel destekler alıyoruz. Sanıyorum 2-3 ay içerisinde yeniden buranın inşa sürecini tamamlanıp, bahsettiğimiz revizyonla birlikte 2024 yılının ilk ayını bulmadan buradaki inşa sürecini tamamlamayı planlıyoruz. Her şey yolunda giderse kendimize böyle bir hedef koyduk” dedi. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu