“30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun”

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan yaptığı açıklamada 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yılını kutladı. Tercan mesajında; “Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri 30 Ağustos Zaferi olarak tarihe geçti. Büyük Taarruz 100 yaşında” dedi.

30 Ağustos Büyük Taarruz’un tarihi önemine değinen MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan; “Türk milletinin tarihinde hayati önem taşıyan dönüm noktaları vardır. Atatürk komutasındaki Büyük Taarruz 100 yıl önce bugün Türk topçusunun 26 Ağustos 1922 saat 05.30’da ateşiyle başladı. Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri 30 Ağustos Zaferi olarak tarihe geçti. Büyük Taarruz 100 yaşında. 26 Ağustos 1071 Malazgirt Savaşı ve Zaferi, bunların başında gelenlerdendir. Anadolu coğrafyası, binlerce yıllık tarihinde Avrasya bozkırlarında, Avrupa’da izler bırakan Türk akınlarına daha önce de sahne olmuştu. Ancak Malazgirt Zaferi akabinde Anadolu’da kurulan Türk-İslam siyasi egemenliğinin bugüne kadar kesintisiz sürmesi, sadece Türk tarihinde değil, dünya tarihinde de büyük etkiler yapmıştır. Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde bu topraklara Müslüman Türk mührü, silinmez bir şekilde vurulmuştur. Yirminci asrın başlarında, Haçlı zihniyetiyle hareket eden büyük güçlerin “Türkleri Orta Asya’ya Geri Gönderme Projesi”ne karşı, Birinci Cihan Harbi’nde amansız bir mücadele verdik. Neticede tarihimizin o büyük devleti, Devlet-i Aliyye parçalandı ve Türk milleti, Orta Anadolu’ya hapsedilip boğulmak istendi” diye konuştu.

Zaferin 100’üncü yılını kutlayan Tercan; “Büyük Zafer’in 100. Yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile muzaffer askerlerini ve bu vatan için can veren, şanlı bayrağı yere düşürmeyen aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun, nur içinde yatsınlar. Mustafa Kemal Atatürk demiş ki; ‘Bu sahada akan Türk kanları, bu gökyüzünde uçan şehit ruhları devlet ve cumhuriyetimizin sonsuz koruyucularıdır’” açıklamasını yaptı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu