662’nci Randevuda objektifimize takılanlar

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılında düzenlenen 662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Edirne Ahval Gazetesi olarak objektiflerimize takılanları sizler için derledik.

662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde toplam 14 boyda, 2 bin 141 pehlivan güreş tuttu. Dualı Çayır’daki kıyasıya gerçekleşen mücadeleyi güreş severler hem Er Meydanı’nda hem de canlı yayınlar aracılığıyla ekranlardan takip ettiler. Er Meydanı’na gelerek güreşleri yerinde izleyen güreş severler kimi zaman pehlivanlar için dua, kimi zaman da tezahürat ederek destek oldular.

Diğer yandan Dualı Çayır’da pehlivanlar arasında da mücadele üç gün boyunca kıyasıya devam etti. Kimi pehlivan Er Meydanı’nda güreş tutarken rahatsızlandı, rahatsızlanan güreşçilere ilk müdahale saha kenarında hazır bekleyen sağlık ekiplerince yapıldı. Yine Kırkpınar Er Meydanı’nda ve Sarayiçi’nde güvenliği sağlamak için yüzlerce kolluk kuvveti görev aldı. Zaman zaman tribünlerde seyirciler arasında tartışmalar meydana geldi.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin gelenekleri bu sene de yerine getirildi. Devasa şanlı Türk Bayrağı sahada gezdirilirken, sahada, tribünlerde bulunan katılımcılar da Türk bayraklarını büyük bir coşkuyla sallayarak, bayrak geçit törenine eşlik ettiler.

Başpehlivanları örnek alan küçük yaştaki çocuk izleyiciler de kimi zaman giydikleri kıspetlerle kimi zaman saha dışarısında kıyafetleriyle güreş tutarak, yaşıtlarıyla birbirlerini ölçtüler.

662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ilk iki günü yağışlı geçti. Zaman zaman yağan yağmurdan hem saha hem saha dışı nasibini aldı. Sarayiçi’nde biriken yağmur suları hem stand açan vatandaşları hem de Sarayiçi’ne güreş izlemeye gelen güreş severleri zor durumda bıraktı. Biriken sular vidanjörlerle çekildi. Bazı esnaf da eline aldığı süpürgelerle standını yağmur sularından kurtarmaya çalıştı.

Edirne Belediyesi’nin ev sahipliğinde birçok görevlinin, yerli ve yabancı birçok basın mensubunun yanı sıra 9 cazgır, 20 davul ve 20 zurna ile 1 şefin de katılım sağladığı Kırkpınar’da, davul zurna ekibi müziklerle, cazgırlar da okudukları maniler ile hem güreşçileri hem de güreş severleri coşturdular. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!