663’üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne dair tüm bilgiler

Bu yıl Sarayiçi Er Meydanı’nda 663’üncüsü düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri bugün düzenlenen ön eleme turuyla resmen başladı. Sarayiçi Er Meydanı 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin açılış programı cumartesi günü düzenlenecekken, final güreşleri Pazar günü kıran kırana devam edecek. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin olmazsa olmazı Ağalık ihalesi de Pazar günü gerçekleştirilecek. 663’üncüsü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde program nasıl ilerleyecek, Kırkpınar Er Meydanı’na ulaşım nasıl sağlanacak bütün bilgileri sizler için derledik.

Ön eleme müsabakalarıyla başlayan 663’üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri programı bu yıl da dolu dolu geçecek. Elemelerin tamamlanmasının ardından organizasyon 5 Temmuz günü, minik 1, minik 2, minik 3, teşvik, tozkoparan, ayak, deste küçük boy, deste orta boy, deste büyük boy, küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy, büyük orta ve başaltı boyundaki mücadelelerle devam edecek. 1 Temmuz tarihinde Edirne’de başlayan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali kapsamında çeşitli sanatçılar konser vermeye başladılar. Dün Sarayiçi Er Meydanı’nda düzenlenen konser alanında Türk Pop Müziği sanatçısı Betül Demir, Edirnelilerle buluşurken bu akşam saat 21.00’da sanatçı Mehmet Erdem sahne alacak.

SARAYİÇİ ER MEYDANI’NDA 663’ÜNCÜ BULUŞMANIN AÇILIŞI CUMARTESİ GÜNÜ

5 Temmuz Cuma günü 4 altın kemerin ebedi sahibi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, saat 10.00’da Selimiye Meydanı önünde karşılanacak. Ardından Pehlivanlar Mezarlığı’nda tören düzenlenecek. Saat 12.00’da ise Eski Camii’nde mevlüd okutulacak. Yağlı Güreşler Saat 14:00’te başlatılacak. Akşam saat 18.30’da Sarayiçi Er Meydanı’nda 663’üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin açılış programı gerçekleştirilecek. Saat 21.00’da ise klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici sevenleriyle buluşacak.

6 Temmuz Cumartesi günü kıran kırana geçen yağlı güreşler tüm hızıyla devam edecek. Akşamına ise Türk pop müziği sanatçısı Bengü, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde konser verecek.

KOÇ İHALESİ PAZAR GÜNÜ

663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Final gününde ise 663.  Kırkpınar Güreşleri Ağası’nın belirleneceği Koç Satış İhalesi gerçekleştirilecek. Saat 18.00’da ise 663. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Başpehlivanının belirleneceği başpehlivanlık güreşinin startı verilecek. 663. Kırkpınar Yağlı Güreşleri, ödül töreni ile son bulacak.

ÖDÜLLER

Kıran kırana güreşerek, Türkiye’nin başpehlivanı unvanını alacak olan pehlivana 550 bin lira, ikinci olan pehlivana 275 bin lira, üçüncü olan sporculara ise 140’ar bin lira ödül takdim edilecek. Başaltı boy birincisi 70 bin, büyük orta birincisi 40 bin, küçük orta büyük boy birincisi 30 bin, küçük orta küçük boy birincisi 20 bin, deste büyük boy birincisi 15 bin, deste orta boy birincisi 12 bin, deste küçük boy birincisi 10 bin, ayak ve tozkoparan birinciler 8 bin, teşvik boy birincilerine 6 bin, minik boy birincileri 5 bin lira ödül almaya hak kazanacak. En iyi peşrevle tribünleri coşturacak pehlivana ise 10 bin lira ödül takdim verilecek.

İLK GÜN GÜREŞLER ÜCRETSİZ SEYREDİLEBİLECEK

Bu yıl biletler için biletix ile anlaşan Edirne Belediyesi tarafından, bilet fiyatları da açıklanmıştı. 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin biletleri 400 ile 750 lira arasında satılırken, eleme ve ilk gün güreşlerinin ücretsiz izlenebilecek. 6 Temmuz Cumartesi birinci kademe biletleri 500 lira, ikinci kademe biletleri ise 400 lira olarak satışa sunuldu.

Başpehlivanın belirleneceği son gün 7 Temmuz Pazar ise birinci kademe için 750, ikinci kademe için 500 liradan bilet satın alacak.

OTOPARK ÜCRETSİZ

Diğer yandan güreş izlemeye gelen güreşseverler ise kendilerine ayrılan otopark alanlarını ücretsiz olarak kullanabilecekler. Herhangi bir sorun yaşanmaması adına Edirne Valiliği, Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ve Edirne Belediyesi’nce ortaklaşa çalışılarak, alandaki güven sağlanırken, asayiş, trafik tedbirleri de sıkı tutulacak. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!