7 tesisten 1’i İpsala’da

Edirne İl Genel Meclisi eylül ayı toplantılarının 3’üncü oturumunda, Edirne’nin İpsala ilçesinde bulunan İpsala Su Ürünleri Üretim İstasyonu hakkındaki komisyon raporu, Köylere Yönelik Hizmetler ve ORKÖY Komisyonu Üyesi İsmail Aliş tarafından meclis üyelerine sunuldu. Aliş, tesisin çevredeki baraj ve göllerin balıklandırılması için hizmet verdiğinin altını çizerek, geçen yıl 9 milyon balık üretildiğini vurguladı.

Türkiye’de 7 tane bulunan Su Ürünleri Üretim İstasyonlarının 1’i İpsala’da faaliyet gösteriyor.

İl Genel Meclisi eylül ayı toplantılarının 3’üncü birleşimi Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan da meclise ziyarette bulundu. Yoklama alımı ve tutanak özetlerinin okunması ile başlayan mecliste farklı komisyonlar tarafından hazırlanan 4 rapor meclise sunuldu. Köylere Yönelik Hizmetler ve ORKÖY Komisyonu Üyesi İsmail Aliş, İpsala Su Ürünleri Üretim İstasyonu hakkındaki raporu meclis üyelerine aktardı.

ipsala - Edirne Ahval Gazetesi
7 tesisten 1’i İpsala’da - Edirne Ahval Gazetesi

‘GEÇEN YIL 9 MİLYON BALIK ÜRETİLDİ’

Aliş, tesisin Türkiye’deki 7 üretim tesisinden biri olduğunu belirtirken, tesisin bu yıl ağustos ayına kadar olan bölümde 5 milyon adet balık ürettiğini kaydetti. Aliş tarafından sunulan raporda; “İpsala Su Ürünleri Üretim Tesisi, Devlet Su İşleri tarafından 1972 Yılında kurulmuş olup, 2021 yılında yapılan protokolle Edirne İl Tarım Müdürlüğüne devredilmiştir. İpsala Su Ürünleri Üretim Tesisi, Türkiye’de 7 Üretim tesisinden biridir. Toplam 153 bin 920 metrekare alana sahip olan tesiste 31 adet toprak havuz ve 10 adet beton havuz bulunmaktadır. 5 adet pompaj kuyusundan sağlanan 50 L/s debilik su ile balıklandırma amaçlı yavru pullu sazan üretimi yapılmaktadır. Üretilen sazan balığı yavruları Tarım Bakanlığı’nın balıklandırma programı çerçevesinde Edime, İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale ve Bursa illerinde bulunan gölet ve barajların balıklandırılması yapılmaktadır. İpsala Su Ürünleri Üretim Tesisinde 15 Adet Anaç Balık bulunmaktadır. Ve yılda 1 kez, mayıs ayında başlanarak ağustos ayı sonuna kadar üretim yapılmaktadır. Anaç balıklardan üretilen balık yavruları 4 ila 5 santim ve 5 ila 6 gram olunca baraj ve göllerin balıklandırılması yapılmaktadır. Genelde üretim tesisinde Pullu Sazan üretimi yapılarak dağıtım gerçekleştirilmektedir. Bu sene ağustos ayı sonuna kadar 5 milyon, geçen yıl ise 9 milyon balık üretilerek göl ve barajlara balıklandırma yapılmıştır. Balık üretim tesisinde 9 işçi ve 4 güvenlik görevlisi çalışmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Diğer yandan Edirne CHP Milletvekili Baran Yazgan İl Genel Meclisi’ni ziyaret ederek, İl Genel Meclis üyelerinin kırsalda yaptığı çalışmaların, vatandaşların sorunlarını çözmek adına önemli olduğunu belirtti. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu