81 barodan ortak açıklama: “Hedef göstermeleri kınıyoruz”

Ülke genelindeki 81 barodan bir gazetede yayınlanan haberde Anayasa Mahkeme üyelerinin hedef gösterilmesine karşılık ortak açıklama yapıldı. Edirne Barosu’nun da katılım sağladığı ortak açıklamada; “Adalete yönelik kirli propaganda ve hedef göstermeleri kınıyoruz. Herkesi itidalli olmaya ve hukuka saygıya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’deki tüm illerin barolarınca Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), tutuklu olan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını uygulamaması ve hak ihlali yönünde oy kullanan AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunma kararı vermesi üzerine, oy veren üyelerin yaygın yayın yapan bir gazete tarafından hedef gösterildiği iddia edildi. Konuyla ilgili yapılan ve Edirne Barosu’nun içerisinde yer aldığı ortak açıklamada; “Anayasa yargısının tarihsel gelişimini, fonksiyonunu ve hukuk sistemindeki konumunu hiçe sayan söylemler mevcut Anayasal sistemimize açık bir saldırıdır. Bu saldırıların önünün kesilmemesi ve bu durumun yaygınlaşması ile tartışmaların vahim bir yere doğru gittiğini üzülerek görmekteyiz. 10.11.2023 tarihli haberde verdiği kararlardan dolayı ve bu gerekçelerle olumlu oy kullanan dokuz AYM yargıcı açık biçimde hedef gösterilmiş, ismi geçen yüksek mahkeme hakimlerine imza attıkları karardan dolayı gerçek dışı ifadelerle saldırılmıştır” denildi.

“HERKESİ İTİDALLİ OLMAYA VE HUKUKA SAYGIYA DAVET EDİYORUZ”

Yapılan haberin, adalete olan inanca bir saldırı olduğu bildirilen açıklamada; “Anayasa ve yasalar çerçevesinde görevlerini icra eden hakimlerin, haber değeri taşımayan, gazetecilik sınırları ve ahlakı ile bağdaşmayan, esasen amacının da habercilik olmadığı bilinen bu tür yazılar ile hedef gösterilmeleri en başta hukuk sistemimize ve tüm milletimizin adalete olan inancına yönelen bir saldırı olduğu açıktır.  Ülkemizde vahim sonuçlarını gördüğümüz bu tür hedef göstermelerin ortaya koyduğu suçların ve acı tabloların yaşanmaması adına milletimizin geleceğinin teminatı ve mülkün temeli olan adaletin korunması son derece önemli ve olmazsa olmaz bir zorunluluktur. Barolar olarak, bu tarz saldırı ve hedef göstermelerin ağır bir suç olduğunu, derhal son verilmesini hatırlatır, bu saldırılara karşı gerekli hukuki mücadeleyi vermekte kararlı olduğumuzu kamuoyuna bildiririz. Bu çirkinliği kınıyor, herkesi itidalli olmaya ve hukuka saygıya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!