9’uncu Edirne Maratonu 21 Nisan’da

Edirne Maratonu’nda 9’uncu randevu, 2024 yılında 21 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek. Maratonun düzenleyicisi BÜDDER’in Başkanı Önder Akdağ, maraton kayıtlarının 1 Ocak tarihinde başlayacağını bildirdi. Akdağ, 9’uncu Edirne Maratonu’nun Selimiye Meydanı’nda gerçekleşebileceğini ifade ederken, maratondan 1 gün önce makarna partisinin yanında Meriç Nehri’nde dilek feneri etkinliği gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Spor Kulübü (BÜDDER) yönetimi tarafından kentteki bir otelde basın toplantısı gerçekleştirildi. Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Spor Kulübü Başkanı Önder Akdağ, Başkan Yardımcısı Hikmet Yıldırım, Genel Sekreter Oğuz Barış Elpençe, Yönetim Kurulu Üyesi Gözde Dağlar, Teknik Komite Muammer Mırsal, Komite Üyesi, Tasarımcı Zehra Er katılım sağladı. Geçtiğimiz günlerde Irak’ın kuzeyinde şehit olan 12 Mehmetçik ve Sakarya’da Kuzey Marmara Otoyolu’nda gerçekleşen zincirleme trafik kazasında hayatını kaybeden vatandaşlar anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan toplantıda açıklamalarda bulunan BÜDDER Başkanı Önder Akdağ, 9’uncu Edirne Maratonu’nun 21 Nisan tarihinde yapılacağını duyurdu.

‘KAYITLAR 1 OCAK’TA BAŞLIYOR’

Maraton kayıtlarının 1 Ocak tarihinde başlayacağını bildiren Akdağ; “8’inci Edirne Maratonunu Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına ithafen gerçekleştirdik. Şimdi 9’uncu Edirne Maratonu için Türkiye Atletizm Federasyonu 2024 takviminde 21 Nisan olarak belirlendi. Ocak ayının 1’i itibariyle maraton kayıtlarımız başlayacak. Artık bu organizasyonumuz geleneksel oldu ve şehrin bileşenleri ile gerçekleştiriyoruz. Bu yıl farklı bir formatımız var, görüşmelerimiz devam ediyor. Valiliğimiz bünyesinde bir Balkan Platformu oluşturuldu. Bu platform kapsamında biz de 9’uncu Uluslararası Edirne Maratonu’nu bu kapsamda geliştireceğiz. Balkanlarda biraz daha yoğun çalışarak, Balkanlardan daha fazla sporcunun katılmasını sağlayacağız. Ülkemiz acısından spor organizasyonları git gide anlamlı hale geliyor. Bu tür organizasyonlar her geçen gün ilham kaynağı oluyor. Bizim tek temennimiz Trakya Bölgesinde bu organizasyonu yapan bir amatör spor kulübü olarak; bölgemizdeki kentlere ilham kaynağı olup, onların da bizden ilham alıp yaygınlaştırmasını bekliyoruz. Bu işler gerçekten kolay değil ama inanırsanız ve çalışırsanız bu organizasyonları yapabilirsiniz. Bu tür organizasyonlar spor turizmi aynı zamanda. Bizler şehrin ekonomisine ve tanıtımına katkıda bulunuyoruz. Doğal olarak ta şehirden, iş insanlarından ve esnaflardan bu organizasyona katkı sağlamasını istiyoruz” dedi.

MARATON SELİMİYE MEYDANINA DÖNEBİLİR

Edirne Valisi Yunus Sezer’in maratonun Selimiye meydanında yapılması yönünde görüşü olduğunu dile getiren Akdağ; “2 yıldır Selimiye Meydanı’nda yapılan çalışmalardan dolayı maratonu Karaağaç’ta Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne almıştık. Etkinlik alanımız orasıydı. Edirne Valimiz Yunus Sezer, 9’uncusu yapılacak olan maratonun Selimiye Meydanı’nda yapılmasıyla ilgili bir görüşünün olduğunu söyledi. O süreci de Edirne Belediyesi ile görüşerek olgunlaştıracaklar. Bu süreç doğru olarak ilerlerse etkinlik alanımız Selimiye Meydanı olacak” şeklinde konuştu.

‘MERİÇ NEHRİNDE DİLEK FENERİ ŞENLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ’

Maratondan bir gün öncesinde gelenekselleşen makarna partisinin yanı sıra 9’uncu Edirne Maratonu’nun bir gün öncesinde Meriç Nehri’nde dilek feneri şenliği yapmak istediklerini ifade eden Akdağ; “Bir yıl maratonun bir gün öncenin akşamında bir makarna partisi yapıyoruz. Bu geleneksel bir faaliyet ama bu faaliyete ilaveten bir dilek feneri şenliği yapmak istiyoruz. Maratona katılan sporcular ve halkın da gelip, Meriç Nehri’nde mumları yakarak yeni yıldan beklentilerini ifade edeceği bir etkinlik planlıyoruz. Bu etkinliğin çok güzel olacağına inanıyorum. Meriç Nehri’nde güzel bir görsel şölen oluşturacak” diye konuştu.

Komite Üyesi ve Tasarımcı Zehra Er, kırmızı ve beyaz renkli maraton formalarına sürpriz bir renk ekleneceğini belirtirken, Rumeli Hardaliyelerinin sahibi BÜDDER Başkan Yardımcısı Hikmet Yıldırım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mutlaka üretilmesini istediği hardaliye içeceği ile maratona sponsor olmaktan yana yaşadıkları gururu dile getirdi. Genel Sekreter Oğuz Erpeçe de Edirne Valisi Yunus Sezer’in maratona desteklerde bulunacağını bildirdiğini ifade etti. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu