80 yaşında ilk günkü heyecanla!

Şevki Amca, örnek olmaya devam ediyor

Trakya Üniversitesi’nde 2023-2024 eğitim-öğretim yılı üniversite kayıtları dün Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde başladı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan 249 puan alarak Arkeoloji bölümünde okumaya hak kazanan 80 yaşındaki Şevki Kılıç, sabahın erken saatlerinde Balkan Kongre Merkezi’ne gelerek Trakya Üniversitesi’ne ilk kaydolan isim oldu. Kılıç, üniversite kazanamayan gençlerin okumaktan vazgeçmemesi gerektiğine vurgu yaparak; “Hangi bölümü kazanırsalar kazansınlar, okumanın onlara her halükarda faydası olacağını iddia ediyorum” dedi.

80 yaşında tekrar Trakya Üniversitesi’nde

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) üniversite tercih sonuçlarını açıklamasının ardından, Trakya Üniversitesi’ni tercih eden öğrenciler için 2023-2024 eğitim-öğretim yılının kayıt işlemleri dün Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde başladı. Daha önceki yıllarda Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun olan 80 yaşındaki Şevki Kılıç, bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan 249 puan alarak, Arkeoloji bölümünde okumaya hak kazandı. 80 yaşındaki Kılıç, Trakya Üniversitesi’ne ilk kayıt yaptıran isim oldu. Kılıç’ın Kaydını Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu yaptı.

WhatsApp Image 2023 08 28 at 17.35.22 - Edirne Ahval Gazetesi
80 yaşında ilk günkü heyecanla! - Edirne Ahval Gazetesi

“ŞEVKİ AMCA YAPTIKLARIYLA GENÇLERE, YAŞLILARA, HERKESE BİR ŞEYLER ÖĞRETİYOR”

Şevki Kılıç’ın yaptıklarıyla herkese bir şeyler öğrettiğini kaydeden Rektör Tabakoğlu; “80 yaşındaki Şevki amca yaptıklarıyla gençlere, yaşlılara, herkese bir şeyler öğretiyor. ‘Burada ilim var, gelin alın’ diyor. ‘Emekli oldunuz, işiniz bitti’ demeyin diyor. ‘Bu sıralar sizin için de var’ diyor. Ben kendisini kutluyorum. İnşallah herkese güzel bir örnek olur” ifadelerini kullandı.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YÜZDE 100 DOLACAK

Sonrasında Rektör Tabakoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada Trakya Üniversitesi’nin yüzde 100 doluluğa yakın olduğunu ifade etti. Bu konudan yana memnuniyetini dile getiren Rektör Tabakoğlu; “Önceden kontenjanların boş kalması gibi bir durum vardı ama çok şükür, YÖK’ün aldığı kararlarla hem de Trakya Üniversitesi’ni çok ileriye götürdüğümüz bu akreditasyon çalışmalarıyla, üniversitenin güzel, güler yüzlü bir üniversite olması, şehirde öğrencilerin üniversiteden memnuniyetlerinin yüksek olması gibi sebeplerle yüzde 99,47, yerleştirmelerle yüzde 100’ü bulacağız. Sevindirici bir gelişme. Neredeyse 8 bin 639 yeni öğrencimiz olmuş olacak. Uluslararası öğrenci sayımız henüz netleşmedi. Orada da bine yakın öğrenci almış olacağız. Trakya Üniversite’ne yeni öğrenciler geliyor ve yeni mezunlar veriyor. Üniversitemizin bu kadar yüksek tercih ediliyor olması mutluluk verici” dedi.

WhatsApp Image 2023 08 28 at 17.35.23 - Edirne Ahval Gazetesi
80 yaşında ilk günkü heyecanla! - Edirne Ahval Gazetesi

“BU BİTİRDİĞİM 3’ÜNCÜ ÜNİVERSİTE OLACAK”

2019 yılında Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun olan 80 yaşındaki Şevki Kılıç, arkeoloji bölümünü kazandığından dolayı mutluluğunu dile getirdi. Kılıç; “Arkeoloji bölümünü tek tercihle kazandım. Kaydımı Rektör Bey yaptı. Kendisine ayrıca teşekkür ederim. Mutluyum, daha önce de 2019 yılında Tarih bölümünü 3 yılda bitirmiştim. Okullar açılınca da tekrardan öğrenimime devam edeceğim. Üst sınıflardan ders alırsam, bu bölümü de en kısa sürede bitirmeye kararlıyım. Bu bitirdiğim 3’üncü üniversite olacak. Daha önce Kırklareli Üniversitesi’ne kayıt yaptırdım. Yol uzak olduğu için bıraktım. Son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle gençlerden bilgisayar ve yabancı dil bakımından geri kalmış bulunuyorum ama diğer konularda ben de kendimi geliştirdim. Benim de gayet güzel Osmanlıca okumam var, 150-200 yıllık çeşitli kitaplardan, dergilerden ve gazetelerden çeviriler yapıyorum. Onları, arkadaşlarımla dijital bir gazete çıkarmayı planlıyoruz” diye konuştu.

“10-15 YAŞINDA MERALARA DÜŞEN TOP MERMİLERİNİ TOPLARDIK”

Kılıç, Edirne’nin Değirmenyeni köyünde geçirdiği çocukluğunun ve harp sahalarına olan meraklılığının arkeoloji bilimine ilgi duymasına yol açtığını açıkladı. Kılıç; “Ben aslında arkeolojinin, savaş sahalarında olan bölümüne meraklıyım. Köyümüz Edirne’ye 10 kilometre mesafede Değirmenyeni köyü. 1’inci Dünya Savaşı’ndan önce Balkan Savaşları’nda bizim köyün arazisine Bulgarlar, top istihkamlarını kurmuşlar ve Edirne’yi bombalamışlar. Edirne’den atılan top mermileri de bizim köyümüz olan Değirmenyeni’nin merasına düşmüş. 10-15 yaşında meralara düşen top mermilerini toplardık. 60 tane kurşun 1 kilo gelirdi. Harp sahalarına meraklıyım” ifadelerini kullandı.

“HER GECE 100-200 SAYFA KİTAP OKUYORUM”

Her gece araştırma yaptığını ve 100-200 sayfa kitap okuduğunu söyleyen Kılıç, genç öğrencilere okudukları bölüm ne olursa olsun, okumanın onlara fayda sağlayacağını ifade etti. Kılıç; “Okumaktan mutluyum. Zaten her gece araştırma yapıyorum ve 100-200 sayfa kitap okuyorum. Gençlere de tavsiyem, her ne kadar 1 veya 2 defa daha imtihana girip başarılı olamamış olsalar da tekrar denesinler. Hangi bölümü kazanırsalar kazansınlar, okumanın onlara her halükarda faydası olacağını iddia ediyorum” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 08 28 at 17.35.22 1 - Edirne Ahval Gazetesi
80 yaşında ilk günkü heyecanla! - Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu