Abdurrahman’a kadın muhtar adayı

Türkiye 2024 yerel seçimlere yaklaşırken, muhtar adayları da çalışmalarına başladı. Abdurrahman Mahallesi muhtar adayı olduğunu açıklayan Emel Karagöz Uzun, mahallede kadın seçmen sayısının fazla olduğunu kadınların yönetimlerde de aktif rol oynaması gerektiğinin altını çizdi.

Edirne Abdurrahman Mahallesi muhtarlığı için aday olduğunu duyuran Emel Karagöz Uzun kendisini anlattı. Aslen Konya doğumlu olan ve eşinin memur olmasından kaynaklı çeşitli illerde bulunduğunu belirten Uzun;  “1972 yılında Konya’da doğdum. 15 yıl boyunca Konya’da özel bir hastanede tıbbi sekreter olarak çalıştım. Eşimin memur olması sebebiyle Anadolu’da birçok kentte bulundum. Bulunduğum kentlerin bana çok şey kattığını düşünüyorum. En son Edirne’de kalmaya karar verdik. Mahalledeki muhtarlık seçimlerinde aday olacağımı babama söyleyince ‘Gurur duyarım’ dedi. En büyük destekçim başta babam olmak üzere ailem” dedi.

Konyalı olmasına rağmen oy alamama endişesi olmadığını belirten Abdurrahman Mahallesi Muhtar Adayı Emel Karagöz Uzun, hemşehircilik tabusunu yıkmak gerektiğini söyledi. Uzun; “Azalarım, tek eksiğimin Konyalı olmam olduğunu söylüyorlar. Hindistan da İngiltere’nin sömürgesiydi ama şu an İngiltere’nin Başbakanı da bir Hintli. Artık bu tabuları yıkma zamanı. Ben bir Konyalıyım ama Konya ile Edirne’nin bir gönül bağı var. Yapılar ve insanlar birbirlerine benziyor” açıklamasını yaptı.

“EVDE OTURAN KADINLARI ÜRETİME KATALIM İSTİYORUM”

Kadınların yönetimlerde daha da aktif olması gerektiğini belirten Uzun; “1933 yılında ilk kadın muhtar Esin Gül. O yıllardaki algılar ve insanlara rağmen Esin Gül bunu başardıysa, ben de Trakya’da yapabilirim. Kadın muhtar çok az. Ben kadınların yönetimde daha da aktif olmaları gerektiğini savunuyorum. Bir kadın olarak kentteki eksiklikleri görüyorum. Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri ekonomidir. Evde oturan kadınları üretime katalım istiyorum. Kadınlar erişte, mantı, tarhana, el işi ürünler gibi birçok alanda üretim yapıyorlar ama bunları nereye satacaklarını bilmiyorlar. Şayet seçilirsek, bu konuda çalışmalarımız olacak” diye konuştu.

“MUHTARLAR BAĞIMSIZ OLMALILAR”

Muhtarların siyasi partilerden bağımsız olması gerektiğini de belirten Uzun; “Azalarımız ile birlikte her kapıyı çalıyoruz. Bazı vatandaşlar hangi partiden olduğumu soruyorlar, muhtarın partisiz olduğunu bilmiyorlar. Muhtarın, partili gibi davranmasını yanlış buluyorum. Muhtarın, kesinlikle bağımsız olması gerektiğini düşünüyorum. Eşitlik çok önemli. Din, dil yaş, politik ayrım yapmadan herkese eşit muamele etmek gerekir. Tarafsız olacaksın, yanlı olmayacaksın. Kendi tanıdığını gözetmeyeceksin” şeklinde konuştu.

“MUHTARLIĞIN KAPISI ASLA KAPANMAYACAK”

Seçildiği takdirde muhtarlık kapısının hiçbir zaman kapalı olmayacağını da vurgulayan Aday Emel Karagöz Uzun; “Abdurrahman Mahallesi’nde 9 bin tane seçmen var. En büyük seçmen kitlemiz de kadınlar. Kadınlar, muhtarlık işlerini halledemediklerini söylüyorlar. Ben de bunun sözünü verdim. Muhtarlığın kapısı asla kapanmayacak. Muhtar olana kadar seçmenle konuşacağım, muhtar olduktan sonra onlar konuşacak. Çünkü iyi bir dinleyiciye hasret kaldık” ifadelerine yer verdi.

“VAATLERE TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI”

Vaat vermediğini ve seçmenin de yerine getirilmeyen vaatlere tahammülü kalmadığını belirten Abdurrahman Mahallesi Muhtar Adayı Emel Karagöz Uzun;  “Mahalle sakinlerinde, ihtiyaç sahibi olanları belirleyip gerekli mercilere bildireceğim. Çözüm odaklı ilerleyeceğim. En çok işimiz belediye ile olacak. Belediyenin hangi partide olduğu beni hiç ilgilendirmiyor. Ben, mahalle sakinlerinin dili olacağım, ona göre de muamele görmek istiyorum. Temiz dil kullanacağım, insanlara üzerime düşmeyen vaatler vermeyeceğim. Artık vaatlere tahammülümüz kalmadı” dedi. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2023 11 22 at 11.40.05 | Edirne Ahval Gazetesi
Abdurrahman’a kadın muhtar adayı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!