Adı eserlerinden sonra sokağında da yaşayacak

Yazdığı çok sayıda kitabıyla ve araştırmalarıyla Edirne’nin tarihine ışık tutan Edirneli araştırmacı yazar Ayhan Tunca’nın adı, 1’inci Murat Mahallesi’ndeki yaşadığı sokağa verildi.

Edirne’nin tarihine ışık tutan çok sayıda kitaba imza atmış olan Edirneli araştırmacı, yazar, emekli öğretmen ve 21 yıldır yayın hayatına devam eden Yöre Dergisi İmtiyaz Sahibi Ayhan Tunca’nın ismi, 1’inci Murat Mahallesinde yaşadığı daha önceden adı 8’inci Sokak olan sokağa verildi. Cumartesi Pazarı’nın yan tarafında bulunan sokağın açılış törenine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Baro Başkanı Av. Gökhan Karakoç, sokağa adı verilen Ayhan Tunca ile ailesi ve sevenleri katıldı.

WhatsApp Image 2024 02 19 at 16.56.29 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Adı eserlerinden sonra sokağında da yaşayacak | Edirne Ahval Gazetesi

“BUNDAN DAHA BÜYÜK ŞEREF, ONUR OLAMAZ”

Törende konuşan Ayhan Tunca, sokağa adının verilmesinden dolayı duyduğu gururu dile getirerek, Belediye Başkanı Gürkan’a teşekkür etti. Tunca; “Bu sokağa adımın verilmesini Selçuk Çakır gündeme getirmişti. Sonra bu sokağa adım verildi. Bundan daha büyük şeref, onur olamaz. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Recep Gürkan Başkan’ın yaptığı işleri de küçümsemeye kimsenin hakkı yok. Kendisini kutlarım. Edirne’ye buradaki pazaryeri gibi birçok hizmetleri olmuştur. Bundan dolayı da çok teşekkür ediyorum” dedi.

WhatsApp Image 2024 02 19 at 16.56.29 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Adı eserlerinden sonra sokağında da yaşayacak | Edirne Ahval Gazetesi

‘TUNCA’NIN YAŞAMI MÜCADELEYLE, ÜRETİMLE GEÇMİŞ BİR YAŞAMDIR’

Ayhan Tunca’nın da kendisi gibi Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevi üstlendiğini hatırlatan Belediye Başkanı Gürkan, aralarında halef-selef ilişkisinden dolayı sokağa isminin verildiğini açıkladı. Gürkan; “Halef selef olarak, tabi ki bir okuyucusu olarak da bu sokağa tabelasının açılışını yaparak resmi olarak adını veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Ayhan Tunca’nın yaşamına baktığımızda hep mücadelelerle, hep üreterek, hep bir şeyler sunabilme adına geçmiş bir yaşamdır. Bazen kendi çocuklarını, kendi yaşantını geriye atarak, bu ülkenin güzel çocukları için hep daha fazlasını yapabilme çabasıdır bu yaşamlar. Ben kendilerine sevdikleriyle beraber sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. İsmiyle yaşasın. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2024 02 19 at 16.56.25 | Edirne Ahval Gazetesi
Adı eserlerinden sonra sokağında da yaşayacak | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2024 02 19 at 16.56.27 | Edirne Ahval Gazetesi
Adı eserlerinden sonra sokağında da yaşayacak | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!