AGD Asker Hastanesi şehitlerini andı

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şubesi tarafından Edirne Asker Hastanesi Şehitliği’nde anma töreni düzenlendi. Anma töreninde şehitler anısına Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Edirne İl Müftüsü Hasan Başoğlu tarafından tüm şehitler adına dua okundu.

Sultan 2’nci Abdülhamit döneminde 1889 yılında inşa edilen Edirne Asker Hastanesi’nde, Balkan Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı sırasında Makedonya, Romanya, Galiçya ve Çanakkale cephelerinde savaşan asker ve subayların tedavi görürken şehit olan asker anısına yapılan, Türkiye’nin en büyük 2’nci şehitliği olma özelliği taşıyan Edirne Asker Hastanesi Şehitliği’nde, AGD Edirne Şubesi tarafından anma töreni gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen törene Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Ali Büber, Edirne İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, AGD Başkanı Abdülhamit İriş, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katılım gösterdi.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan anma töreni, Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla devam etti.

“GEÇMİŞİNİ İYİ BİLENLER, GELECEĞE EMİN ADIMLARLA YÜRÜRLER”

Edirne Asker Hastanesi Şehitliği hakkında bilgiler veren AGD Başkanı Abdülhamit İriş, yaptığı konuşmada geçmişini unutmayanların geleceğe emin adımlarla yürüyeceğinin altını çizdi. İriş; “Bulunduğumuz mevki 52 bin şehidimizin toprağın bağrında yattığı yerdir. Galiçya’dan, Balkanlardan, Çanakkale Cephelerinden yaralı olarak gelen askerlerimizin şehadet şerbetini içtiği yerdir. Edirne Asker Hastanesi Şehitliği bundan dolayı bu adı almıştır. Cennet vatanımız için, canlarını seve seve vererek; yurdumuzu, istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz, aziz şehitlerimiz, tarih boyunca destanlar yazmıştır. Geçmişini iyi bilenler, geleceğe emin adımlarla yürürler. Bizler aziz vatanımızda hayatlarımızı huzur içinde sürdürüyorsak, şehitlerimizin canlarını ortaya koyarak, vatan topraklarını kanlarıyla yoğurduklarını unutamayız” dedi.

AGD Asker Hastanesi sehitlerini andi | Edirne Ahval Gazetesi
AGD Asker Hastanesi şehitlerini andı | Edirne Ahval Gazetesi

“SULHU SALAHIN YANİ HUZUR VE BARIŞIN KORUNMASI HEPİMİZİN ORTAK HEDEFİDİR”

İriş, ahlak ve maneviyat değerleri ile yetişen nesillerin, Türk milletinin en büyük güvencesi olacağını ifade etti. İriş; “Atalarımız ne güzel ifade etmiş; istersen sulhu salah, hazır ol cenge. Sulhu salahın yani huzur ve barışın korunması hepimizin ortak hedefidir. Diğer yandan cenge hazır olmayı nasıl anlamalıyız. ‘Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.’ Dizesi cenge hazır olmanın birinci şartını ifade ediyor. Bunun da mayası önce ahlak ve maneviyattır. Bu değerler zemininde yetişecek nesiller, milletimizin en büyük güvencesi olacaktır. Bu vesileyle toprağın kara bağrında yatan aziz şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Edirne İl Müftüsü Hasan Başoğlu tarafından şehitler için dua okundu ve Asker Hastanesi Şehitliği, protokol üyeleri tarafından gezildi. Adem Batuhan SEVER

AGD Asker Hastanesi sehitlerini andi 3 | Edirne Ahval Gazetesi
AGD Asker Hastanesi şehitlerini andı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!