Aile hekimlerinden sağlıkta şiddete protesto

Kocaeli’ne bağlı Körfez ilçesinde bulunan Fatih Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan 3 aile hekimi, hasta yakınları tarafından şiddet görmüştü. Edirne Aile Hekimleri Derneği üyeleri de yaşanan şiddet olayını protesto etmek için bir araya geldiler ve bir gün süreyle iş bıraktıklarını açıkladılar. Aile hekimleri, Sağlık Bakanlığı tarafından etkin bir sağlıkta şiddet yasası yürürlüğe koyulması gerektiğini vurguladılar.

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli’nin Körfez ilçesi Fatih Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli 3 aile hekimi, hasta yakınları tarafından darp edildi. Edirne Aile Hekimleri Derneği üyeleri, yaşanan saldırıyı protesto etmek amacıyla bir gün süreyle iş bıraktıklarını açıkladılar. Hekimler adına açıklamayı yapan Edirne Aile Hekimleri Derneği Genel Sekreteri Özlem Önal, doğruyu, iyiliği ve bilimi savunmaya devam edeceklerine vurgu yaparak; “Cuma günü Kocaeli’nde Fatih Aile Sağlığı Merkezi’nde yaşanan trajik olay sebebiyle burada toplanmış bulunmaktayız. Kaçıncı olay, kaçıncı toplanışımız? Artık ben gerçekten hatırlamıyorum. Moralimiz bozuk, mutsuzuz. Ancak kesinlikle umutsuz değiliz. ‘Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben, hiçbir zaman umudumu yitirmedim’ diyerek, bize ümitvar olmayı öğreten bir başöğretmenimiz var. İşimizi yaparken mutsuzuz, moralsiziz. Şiddet sarmalı, 10 dakikada bir poliklinik yükü, usulsüz istekler işimizi layıkıyla yapmanın önündeki en büyük engeller. Buna rağmen bizler doğruyu, iyiliği ve bilimi savunmaya devam edeceğiz. Hipokrat yeminimizde, hastalarımız kadar meslektaşlarımız da var” dedi.

Aile hekimlerinden saglikta siddete protesto | Edirne Ahval Gazetesi
Aile hekimlerinden sağlıkta şiddete protesto | Edirne Ahval Gazetesi

“BİR AN ÖNCE ETKİN BİR SAĞLIKTA ŞİDDET YASASININ ÇIKMASINI İSTİYORUZ”

Hasta yakını tarafından darp edilen sağlıkçıların hala tedavi altında olduğunu hatırlatan Önal, Sağlık Bakanlığı tarafından etkin bir sağlıkta şiddet yasasının yürürlüğe konulması gerektiğinin altını çizdi. Önal; “Şu anda 3 meslektaşımız hastanede tedavi görüyorlar. Onlar bu şekildeyken çalışmamız düşünülemezdi. Onların yanında olduğumuzu, tüm Türkiye’de Aile Sağlığı Merkezlerini kapatarak elimizden geldiğince onlarla birlikte olduğumuzu duyurmak için bir araya geldik. Bakanlığımıza da sesleniyoruz; Etkin bir sağlıkta şiddet yasası için daha ne olması gerekiyor? Aile Sağlığı Merkezlerinde, doktorların, hemşirelerin yakasına yapışan vandallar için ne yapmamız gerekiyor? Gerçekten hepimiz şaşkınız. Bir kere daha buradan sesleniyoruz; Sayın Bakanımızı da bu davaya müdahil olmaya çağırıyoruz. Kocaeli’nde meslektaşlarımızın yanında olduğunu, tüm halkımıza ve bize göstermesini bekliyoruz. Aksi takdirde Türkiye’de çalışacak sağlık çalışanı kalmayacak ve beklide bu insanlar, 10 dakikada bir değil, 2 dakikada bir sağlık hizmeti almaya mecbur kalacaklar. Olan hem bize hem de halkımıza olacak. Bir an önce etkin bir sağlıkta şiddet yasasının çıkmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!