Aile işletmelerinin nesli tükeniyor

İthalatı kesmenin anahtarının üreticileri desteklemek olduğunu söyleyen SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, ülkeye proje amaçlı getirilen damızlık genlerinin bazı üreticiler tarafından suistimal edildiğine dikkat çekti. Küçük aile işletmelerinin küçülmeye devam ettiğini, büyük işletmelerin de büyümeye devam ettiğini söyleyen Suiçmez, aile işletmelerini bekleyen en büyük tehlikenin, 59 olan üretici yaş ortalaması olduğunu vurguladı.

Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak hayvancılık sektöründe ithalatı azaltmak için üreticilere verilecek destek ve teşviklerin artırılması gerektiğini belirtti.

“İTHALATI KESMENİN 1 NUMARALI İLACI; ÜRETİCİYİ DESTEKLEMEK, TEŞVİK ETMEK”

Üreticilere yönelik hali hazırda desteklerin bulunduğunu hatırlatan Suiçmez, ithalatı azaltmak ve durdurmak için daha farklı teşvik ve destek modelleri oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Suiçmez; “Bir şeyde ithalatı kesebilmek için; Üretim varsa ithalata ihtiyaç duyulmaz. Üretimi yapabilmek için de içerideki üreticiyi desteklerle daha fazla teşvik etmek, daha fazla desteklemektir. Yılda 10 tane dana üretiyorsam, teşvik olursa 15 tane dana üretimine çıkarırsam, günü geldiğimde ihtiyaç olmayan bir malı neden dışarıdan alınsın ki. Yani şuna benzer; bahçende domates var. Domatesçiden domates almazsın, çünkü bahçende var. İthalatı kesmenin 1 numaralı ilacı; üreticiyi desteklemek, teşvik etmek. Daha farklı modellerle destek veriliyor, ama daha farklı destek ve teşvik modelleri sunarak da üretimi yükseltmek gerekir” dedi.

‘GEN PROJELERİ SUİSTİMAL EDİLİYOR’

Üretimi artırmak için getirilen damızlık hayvanların, bazı üreticiler tarafından suistimal edilerek et hayvanı olarak kullanıldığına dikkat çeken Suiçmez; “Denetim ayağında birtakım noksanlıklar olabilir. Bazen şöyle oluyor; iyi niyetle yapılan projeler, birileri tarafından suistimal ediliyor. Yani ihtiyaç hasıl olduğunda damızlık hayvan getirtmek iyi bir şeydir. Ama bunu alıp suistimal edenler var. Diyelim ki üretimimizi artırmak için kaliteli gen kaynakları getiriyoruz. Ama hayvanları getirdikten 1 yıl sonra, mezbahalarda et olarak satılıyorsa, bu iyi niyeti suistimal etmiş oluyorsun. İyi niyetli yapılan şeyleri suistimal etmenin önüne geçmek çok önemli. Çünkü ihtiyaç olmayan şey, ithalat yapılmaz. Bizim, gen kaynaklarına ihtiyacımız var. Ama bir yere kadar. İthal edilen hayvanlardan elde edilecek sürüyü takip etmek önemli. Bir bakmışsınız, kar topu gibi 3-5 yıl sonra hiçbir gen kaynağına, hayvan ırkına ihtiyacımız olmadan üretim zincirini tamamlarız ve hiç kimseye ihtiyacımız da olmaz” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023 12 25 at 15.42.21 | Edirne Ahval Gazetesi
Aile işletmelerinin nesli tükeniyor | Edirne Ahval Gazetesi

‘BİR YANDAN AİLE İŞLETMELERİ KAPANIYOR, DİĞER YANDAN BÜYÜK İŞLETMELER YÜKSELİYOR’

Aile işletmeleri kapanırken, diğer yandan da büyük işletmelerin büyümeye devam ettiğinin altını çizen Suiçmez, temin edilen sütün yüzde 65’inin aile işletmelerinden alındığını ve aile işletmelerini korumak için özel bir destek getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı; “Şu çok önemli; Türkiye’deki hayvansal üretimde, süt üretiminde herhangi bir gözle görülür azalma yok. Bunun nedeni de şu; aile işletmeleri, küçük işletmeler kapanırken, diğer taraftan da büyük bir işletme kuruluyor, günlük üretim kapasitesi 20-30 ton. Diğer yandan, belki 20 tane aile işletmesi kapanırsa, süt üretiminin düşüklüğünü hissedemiyoruz. Çünkü orada yeni bir üretim kuruldu. Etin ve sütün yüzde 65’ini hala bu aile işletmelerinden temin ediyoruz. Aile işletmeleri çok önemli. O üreticilere para kazandırdığımızda, istihdamdan köyden şehre göçü bile etkileyebilir. Biz ısrarla, aile işletmelerine özel bir destek, özel bir teşvik bekliyoruz. Bunları koruma altına alalım diye uğraşıyoruz. Üreticiler ailelerini geçindirsin ve yarın öbür gün bu işletmeleri büyütecek olan çocukları ve torunları o köyde ikamet etsin. Köylerimiz, artık sosyal açıdan da hükümetin yaptığı düzenlemelerle, şehirdekilerden hiçbir farkı yok. Köylerde her şeyimiz var. Ama maalesef o genç, oradaki 3-5 tane hayvandan iyi gelir getiremiyorsa, kendi geleceği açısından hayvancılıkta bir şey göremeyince bırakıyor” diye konuştu.

AİLE İŞLETMELERİNİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE: YAŞ

Hayvancılıkla uğraşan aile işletmelerinde yaş ortalamasının 59 olduğuna dikkat çeken Suiçmez, 10 yıl sonra aile işletmelerini büyük bir tehlikenin beklediğini işaret etti. Suiçmez; “Hayvancılıkta yaş ortalaması çok önemli bir şey. Hayvancılıkla uğraşanların yaş ortalaması 59. Aile işletmelerinde 59 yaşına gelmiş bir insan, daha kaç yıl hayvancılıkta üretim yapabilir? 10 yıl sonra iş yapamayacak. Zaten tehlike de burada. Süt üretimi olur ama uğraşacak aile işletmesi olmaz. 10 yıl sonra aile işletmeleri iyice küçüldüğünde, 5-10 tane hayvana bakmayan çocuklarına ve torunlara, büyük profesyonel işletmelerde iş aramaya başlayacaklar. Bu işletmelere destek veriliyor ama daha özel bir gayret olması lazım” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!