AK Parti Edirne’nin ‘Ömer’ini arıyor

‘Partinin kapısı aday adaylarına açık’

Edirne AK Parti Merkez İlçe Başkan Başkanı Önder Özcan ile yaklaşmakta olan 2024 yılı yerel seçimleri hakkında konuştuk. AK Parti olarak bu yıl önce büyük kongrenin, diğer kongrelerin ise belediye seçimlerinden sonra yapılacağını belirten Özcan diğer yandan belirleyecekleri adayda bulunması gereken özellikleri de anlattı. Özcan; “Biz şu an burada Edirne’nin Ömer’ini arıyoruz. Yani Ömerlik yapacak, şehrin ağabeyliğini, ablalığını yapacak, dertlerine neşterlerini vurabilecek ve halk karşısında da samimiyetini, güvenini test edebilecek bir aday lazım bize” diyerek aday için Ömer benzetmesi yaptı.

AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Önder Özcan ile 2024 yılında yapılacak olan yerel seçim çalışmalarını ve kongre hazırlıklarını konuştuk. Bu sene AK Parti içerisinde kongre sıralamasında değişime gidildiğini belirten Özcan; “Kongre tarihleri belli değil, sadece ekim ayının başında büyük kongre ile başlayacak. Daha önce kadın kolları, gençlik kolları, belde başkanları, ilçe başkanları ve son finalde il başkanlığıyla, Türkiye’de bütünleşen büyük kongre olan süreçti. Bu sefer genel merkezden alınan kararla ilk önce büyük kongre olacak, diğer kongreler de kısmetse belediye seçimlerinden sonra, yani önümüzdeki bahar ve yaz aylarında olacak. Edirne için de herhangi bir tarih paylaşılmadı. Beklentimiz bahar ve yaz aylarına doğru yapılması. Neticede ülke tarihinin en büyük seçimlerinden biri geçirildi. Bir de 3 dönem kuralı vardı. Yeni kadrolar ve vizyon değişikliği oldu. Muhtemelen kadro yapısının değişmesi yönünde de bir beklenti var. Bu sefer erken bir final olmuş oluyor. Önce üst yapı değişecek, sonra onlar da çalışma arkadaşlarını seçecek” dedi.

“RAPORLAR ADAY İSMİNİ ETKİLEYECEK”

Doğru adaylarla seçime gideceklerini vurgulayan Özcan; “Şu anda genel merkezimizde bir çalışma var. Bu çalışmanın sonucunda da en doğru adaylarla seçime gireceğiz. En doğru adayın son kararını da verecek olan teşkilat yapısı, milletvekili, bu iş için kurulan komisyon ve son kararı da tabi ki Sayın Cumhurbaşkanımız verecek. Biz de şu an en iyi yaptığımız, kadrolarımızla 2004’ten başlayan, en son 2023’teki seçimlere kadar, hangi mahallede oylarımız ne kadar değişmiş, artmış mı, eksilmiş mi, nasıl zirveye çıkmışız, vatandaş hangi beklentiyle bize oy vermiş ya da hangi küskünlükle oy vermiş? Bunda milletvekili mi etken, genel politika mı etken, teşkilatlar mı etken, teşkilatlarda birkaç şahıs mı etken, ya da parti içinde bir kavga gürültü mü etken? Bunların raporlarını kendi içimizde yaptık. Ankara izin verirse, biz bu raporlar doğrultusunda iş yapacağız. Ama ilk önce bizim aday adayı çıkarmamız lazım” diye konuştu.

“AK PARTİ HİÇBİR ŞAHSIN TEKELİNDE DEĞİLDİR”

AK Parti’nin şahıs partisi olmadığının altını çizen Özcan, gösterilecek adayların kriterlerini de söyledi. Özcan; “AK Parti hiç kimsenin tekelinde olan bir parti değil. Yani Cumhurbaşkanımız önderliğinde olan partimiz, hiç kimsenin tekelinde olan bir parti değildir. Biz şu an burada Edirne’nin Ömer’ini arıyoruz. Yani Ömerlik yapacak, şehrin ağabeyliğini, ablalığını yapacak, dertlerine neşterlerini vurabilecek ve halk karşısında da samimiyetini, güvenini test edebilecek bir aday lazım bize. Aday konusunda da hem teşkilatlarda bire bir hem halkla bire bir yaptığımız çalışma bu yöndedir. Ama sessiz ve derinden giden bir çalışmadır. Yani burada STK’lar da var STK’larda görev almış eskiler ve yeniler de var. Hem saha tecrübesiyle hem geçmiş tecrübeleriyle hem milletvekili tecrübeleriyle, şu anda en büyük çalışmayı yapan milletvekilimizdir. Toplumda karşılığı olan ve adayım diyebilecek yapıya sahip bir aday arıyoruz. AK Parti hiçbir şahsın tekelinde değildir” şeklinde konuştu.

Korku politikası değil huzur vermek politikasıyla hareket ettiklerini belirten AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Önder Özcan; “AK Parti’nin genel bir politikası vardır. Yerel yönetimlerde de çok başarılıdır. Bir korku imparatorluğu değil, güven ortamı yaratmak lazım. Biz korku vermeye değil, güven vermeye, huzur vermeye aday bir partiyiz. Şuna söz verebilirim; biz bu huzuru ve güveni verecek bir adayla seçime gireceğiz. Biz hiç kimseyi ayrıştıran bir parti olmadık, hiçbir belediyemizde de öyle işçi çıkarmadık. Namusuyla, şerefiyle belediyesine hizmet edenlerle, Edirne’nin yükünü taşıyan insanlarımızla bir sorunumuz yok. Ama Edirne’nin rantını kendine taşıyan insanlarla bizim kavgamız da var, davamız da var” açıklamasını yaptı.

“ADAYLARIN BELEDİYE İLE HİÇBİR İŞİ OLMAMASI LAZIM”

Aday adaylarına kapılarının açık olduğunu da ifade eden Özcan; “Edirne’nin insanı akıllıdır. Belediye başkanının herhangi bir paylaşımına baktığınızda, altına birçok yorum gelir, işine gelmeyen yorumları silerler. Aslında yapamadıkları, halkın yorumlarından da belli. Edirne insanı çok akıllıdır, dengeyi de çok iyi bilir. Sadece mütevaziliğinden dolayı, gerekirse susmayı da bilir. Ama bu susma hali, yanardağı gibi patlayan bir susma halidir. Allah kısmet ederse, 2024’te sandıklarda hayra doğru bir patlama olacak. Edirne CHP’nin kalesi derler, böyle bir mantık da yok. Edirne maalesef belli başlı tuzaklarla, tehditlerle, şantajlarla buna hükmedilmiş ve bu noktaya getirilmiş. Ama biz bu korkuyu, şehrimizin insanının üzerinden alıp, güveni ve huzuru verebilmek için doğru adayı, aralık ayı gibi Edirne kamuoyu ile başlayacağız. Bizim kapımız aday adaylarına kesinlikle açık. Mühim olan doğru insanlar çıksın. Sadece belediye başkan adaylığı için de değil. Bunun içerisinde Belediye Meclis Üyeliği de var, İl Genel Meclis Üyeliği de var. Buradaki stratejimiz, belediye ile işi olmayan insanlar lazım. Yani koyacağımız Belediye Meclis Üyesinin, belediye ile hiçbir işi olmaması lazım. Edirne’de yaşayan, Edirne’yi seven, mahallesinde sevilen ama belediye ile işi olmayan meclis üyeleri ve çalışma grubu lazım” dedi. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!