AK Parti zammı hedef aldı

Parti binasında bir araya gelen AK Parti Belediye Meclis üyeleri, geçtiğimiz Salı günü Edirne Belediye Meclisi’nde Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’ne (ETUS) yönelik alınan yüzde 40 zam karını değerlendirdi. AK Parti Belediye Meclis Üyesi Engin Makak; “Vatandaş şikayetçi. Vatandaşı dinlemeyen bir anlayış var. Bunu göz ardı edemezsiniz. Saatlerce araç bekleyen mi istersin, güzergahlarla ilgili sıkıntılar mı istersiniz, tıklım tıklım yolculuk yapanlar mı istersiniz. Sıkıntı büyük ama para kazanamıyoruz diyorlar. Peki kalite var mı? O da yok” diye konuştu.

AK Parti’den ETUS zammına eleştiri.

AK Parti Belediye Meclis Üyeleri, parti binasında düzenledikleri basın toplantısında, geçtiğimiz Salı günü, Edirne Belediye Meclisi’nde kararı alınan ETUS biniş ücretleri zammı hakkında açıklamalarda bulundu. Meclis üyeleri adına açıklamayı yapan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Engin Makak; “Her gün partimize gelen onlarca esnaf var. Çıkıp kendileri açıklama yapamıyorlar, hedef olmaktan korkuyorlar. Burada 230 esnafın hakkı var. 190 esnaf sistemden çıkmış. Çalışan 140 araç var. Burada 140 araç çalıştığı hatta göre bazı günler 4 bin lira, bazı günler 3 bin lira, bazı günler bin 500 yüz lira gibi iş yapıyor. Fakat havuz sisteminde toplanan yani 140 esnafın topladığı para 230’a bölünüyor. Evet burada sistemden çıkan 190 esnaf var. Bunlara bölünmesi normal. Peki 230’a bölünüp geri kalan 40 kişinin parası nereye gidiyor. Toplanan paranın tamamının bölünmediğini biliyoruz; ‘Bu paralar esnafın cebine neden girmiyor? Ve nereye gidiyor?’ diye soruyoruz” dedi.

‘QR BİLETTEN ALINAN PARA İLE SİSTEME GİREN PARA ARASINDA 6 LİRA FARK VAR’

Makak, satılan QR biletlerde biletin satıldığı fiyatla sisteme giren para arasında 6 lira fark olduğunu dile getirerek; “Burada tek kullanımlık bilet var. QR bilet dedikleri. Zamdan önce on beş liraydı. Sisteme giren para 9 lira. Yaklaşık yaz döneminde 1500-2000 arası bile satılıyor. Otogarda daha fazla satılıyor. Burada 6 lira fark var. Altı lira fark nereye gidiyor? Esnafın cebine neden girmiyor? İkincisi hizmet kalitesi. Vatandaş şikayetçi. Vatandaşı dinlemeyen bir anlayış var. Bunu göz ardı edemezsiniz. Saatlerce araç bekleyen mi istersin, güzergahlarla ilgili sıkıntılar mı istersiniz, tıklım tıklım yolculuk yapanlar mı istersiniz. Sıkıntı büyük ama para kazanamıyoruz diyorlar. Peki kalite var mı? O da yok” ifadelerini kullandı.

‘BİZ OLMASAK YÜZDE 70 ZAM GELECEKTİ’

Yaptıkları itiraz neticesinde, istenen yüzde 70’lik zammın yüzde 40’a düştüğüne vurgu yapan Makak; “Salı günü yapılan mecliste her kesimin haklarını savunmak için kollarımızı sıvadık. Edirne halkını düşünmeden istenilen yüzde 70’lik bir zam oranı vardı. Biz olmasak da bu zam oranı geçecekti. Fakat biz bunun mücadelesini gösterdik. Dedik ki; ‘biz buna karşıyız’. Çeşitli baskılara rağmen bunları sizler de gördünüz. Bunu yüzde 40’a kadar indirebildik. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum, bu bizim başarımızdır. Sayın Belediye Başkanı madem; ‘ben bütün esnafın başkanıyım’ diyorsun. Bu sıkıntıyı çözmek zorundasın. Esnaf cenderenin içinde. Biz de biliyoruz esnafın Japonya’dan gelmediğini. Öyle dediniz ya. Oradaki esnafın yarısından çoğuyla bizim arkadaşlığımız, dostluğumuz var. Bunu söylemek istedik, ikinciye söz alamadık” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!