Akalın, üniversite kadrolarına dikkat çekti

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, üniversitelerdeki akademik kadrolar ile ilgili yaşanan sıkıntıları TBMM gündemine taşıdı. Akalın, üniversite kadrolarının önemine dikkat çekerek, “Üniversite kadroları; milletvekilliğine, bakanlıklara, daire başkanlıklarına veya bir başka kadroya ikame niteliğinde teselli ikramiyesi olmayacak kadar değerlidir” diye konuştu.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, üniversite kadrolarındaki atama süreçlerinde nepotizm anlayışının son yıllarda artış gösterdiğinin altını çizerek;  “Bahsetmek istediğim bir başka konu da nepotizmdir. Son zamanlarda ülkemizdeki üniversite kadrolarında gerçekleşen atama ve terfi süreçlerinde, nepotizm adı verilen ayrımcılık, sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bu durum açık ve adil bir rekabet ortamı oluşturmak ve en yetenekli adayların seçilmesini sağlamak amacıyla oluşturulan üniversite sistemine zarar vererek, bilimi zedelemektedir. Bu nedenle üniversitelerde, yönetim kadrolarının ve akademik pozisyonların doldurulması süreçlerinde; şeffaf, objektif ve adil kriterlere dayalı bir yaklaşım benimsemek nepotizmin önlenmesi ve akademik entegrasyonun güçlendirilmesi açısından önemlidir” ifadelerine yer verdi.

“ÜNİVERSİTE KADROLARI TESELLİ İKRAMİYESİ OLAMAYACAK KADAR DEĞERLİDİR”

Üniversite kadrolarının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Akalın, “Bilinmelidir ki üniversite kadroları; milletvekilliğine, bakanlıklara, daire başkanlıklarına veya bir başka kadroya ikame niteliğinde teselli ikramiyesi olmayacak kadar değerlidir. Aksi takdirde nepotizmin akademideki tehlikeli yükselişi sonucunda, ikili ilişkileri ile çürüyen bir bilime tanıklık edeceğiz” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

Screenshot 1 113 | Edirne Ahval Gazetesi
Akalın, üniversite kadrolarına dikkat çekti | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!